şükela:  tümü | bugün
 • isik yardimi ile cizerek olcme anlamina gelmektedir. olculmek istenen nesnenin ve yakin cevresinin yada arazinin fotograflari cekilir. bunlarin fotograf üzerindeki goruntuleri olculerek istenen bilgiler saglanabilir, yada ozel aletlerde bu goruntuler harita yada plan biçimine dönüştürülebilir.
  (bkz: jeodezi ve fotogrametri)
 • foto*, gramme* ve metron* kelimelerinin birleşimi
 • havadan cekilmis fotograflar yardimiyla istenilen bolgelerin, istenilen olceklerde haritalarinin yapilmasina yarayan, harita muhendisliginin uygulama alanlarindan biri olan yontem.
  bu yontemle yapilacak haritalar; bir hava araci (ucak ya da helikopter, misal) ve ozel olarak tasarlanmis olcu aletleri ve ekibi, yer kontrol noktalarinin arazi uzerinde isaretlenmesine yarayan ayrica bir olcu ekibinden ve de olcu islemlerinden sonra devreye giren degerlendirme ekibinden olusan unitelerle meydana getirilir.
 • metrik kamera ile fotogrametrik olarak resim cekme asamasinda; haritasi yapilacak alan/bolge/arazi resim cekme ve harita olcu tekniklerine gore bolunurek calisma alani meydana getirilir, onceden bolgenin ucus esnasinda hangi sekilde taranarak resimlerinin cekilecegine dair ucus plani hazirlanir. bu ucus plani gpsle kontrol edilir ve bu bolgelerin resim ve arazi arasindaki iliskisini kurmak amaciyla, yine ayni bolgelere ait yer kontrol noktalari onceden ve arazi uzerinde uygun dagilmis olarak tesis edilir.
  resim cekme asamasi bittikten sonra, elde edilen resimler laboratuvarlarda fotogrametrik nirengi olcu ve hesaplari ozel stereo-değerlendirme aletlerinde ve bilgisayar ortaminda degerlendirmeye tabii tutulur. stereo-degerlendirme aletlerinin en onemli ozelliği uc boyutlu goruntu verebilme ozelligidir, bu asama da resimler yanyana getirilerek bu araclarla, arazinin gercek bir uc boyutlu modeli uretilmis olur. bundan sonrasi, harita muhendisligi teknigine uygun olarak, harita uretmeye kalmistir.
 • harita kadastro meslek yüksek okulunda da var olan bir acayip ders* *.
 • diş tedavilerinden tutunda tarihi eserlerin incelenmesine kadar daha bir çok kullanım alanı olan teknik. başka memleketlerde sırf fotogrametri üzerine fakülteler bulunmakta olup ülkemizde genelde jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümlerinde yüzeysel olarak okutulmaktadır.
 • haritacilik disinda da iki boyutlu gorsellerden uc boyutlu bilgi edinilmesi islerinin temelinde yatan tekniklerin ortak ismidir.
 • teknik bir tanımlama gerekirse , foroğrafik görüntüleri ve diğer elektromanyetikradyasyon enerji modellerini kaydederek, ölçerek ve yorumlayarak nesneler ve çevre hakkında güvenilir bilgiler elde etme teknolojisi olarak açıklanabilir.
 • kameralar ya da sensörlerle, elektromanyetik enerji yardımıyla yerden ,havadan veya uydudan alınan fotografik veya başka şekildeki görüntülerden analog(aletsel) analitik (sayısal) yada digital yöntemlerle güvenilir ölçüler alarak ve/veya yorumlar yaparak fiziksel objenin şekil boyut ve konumu ile çevrenin çeşitli özeliklerini belirleme bilimi ve sanatıdır.
 • havadan çekilen fotoğraflara ek olarak

  yersel fotogrametri : yerden üstüste bindirilerek çekilen fotoğraflardan üç boyutlu görsel harita elde edimi işlemleridir.
hesabın var mı? giriş yap