şükela:  tümü | bugün
 • yillar yili universite sinavlari zamanlarinda "hersey iyi guzel de jeodezi ve fotogrametri nedir abicim?" geyiklerine maruz kalip, onunde sonunda birisi tarafindan "haritacilikla ilgili o, askerde rahat edersin" diye gaz verilen fakir ama gururlu bilimsel teknik/teknoloji.

  ve gorunen o ki oyun sektoru, ozel efekt ve animasyon dunyasinin gelecegi bu teknikte gizli. yillardir uzerinde calisilmasinin ardindan yavas yavas basarili adaptasyonlarinin cikmasiyla degisim canlari calmaya basliyor.

  ilk basarili oyun ornegi ve oyun yapimina nasil adapte edildigi ile ilgili ufak bilgiler icin;

  (bkz: the vanishing of ethan carter) (bkz: #49901942)

  kisacasi fotogrametri uzmanlarinin oyun sektorunde de is bulmaya baslamasi yakin gorunuyor. hem olmasa ne olacak abicim? en azindan askerde rahat edersiniz (geyikten kim ölmüş?)

  (bkz: #49901942)
  (bkz: the vanishing of ethan carter)
 • teknik olarak, farklı açılardan çekilmiş birden fazla görüntünün birleştirerek 3 boyutlu bir görüntü elde edilmesi amaçlanır.autodesk'in 123dcatch programıyla akıllı telefonlarda fotoğraf çekerek kolayca bir üç boyutlu görüntü haline getirilebilir.daha detaylı olarak uğraşmak isteyenler de visualsfm gibi programlarla üç boyutlu görüntü elde edip .ply uzantılı point cloud dosyalarını meshlab kullanarak poisson reconstruction işlemiyle düzgün modeller oluşturabilir.
 • (bkz: oddviz)

  fotogrametri tekniği farklı noktalardan çekilmiş fotoğrafların birbirleri arasındaki perspektif bağıntısından yola çıkarak kadrajdaki objelerin uzamsal çözümlenmesini mümkün kılar. *
 • havadan cekilmis fotograflar yardimiyla istenilen bolgelerin, istenilen olceklerde haritalarinin yapilmasina yarayan, harita muhendisliginin uygulama alanlarindan biri olan yontem.
  bu yontemle yapilacak haritalar; bir hava araci (ucak ya da helikopter, misal) ve ozel olarak tasarlanmis olcu aletleri ve ekibi, yer kontrol noktalarinin arazi uzerinde isaretlenmesine yarayan ayrica bir olcu ekibinden ve de olcu islemlerinden sonra devreye giren degerlendirme ekibinden olusan unitelerle meydana getirilir.
 • diş tedavilerinden tutunda tarihi eserlerin incelenmesine kadar daha bir çok kullanım alanı olan teknik. başka memleketlerde sırf fotogrametri üzerine fakülteler bulunmakta olup ülkemizde genelde jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümlerinde yüzeysel olarak okutulmaktadır.
 • havadan çekilen fotoğraflara ek olarak

  yersel fotogrametri : yerden üstüste bindirilerek çekilen fotoğraflardan üç boyutlu görsel harita elde edimi işlemleridir.
 • foto*, gramme* ve metron* kelimelerinin birleşimi
 • isik yardimi ile cizerek olcme anlamina gelmektedir. olculmek istenen nesnenin ve yakin cevresinin yada arazinin fotograflari cekilir. bunlarin fotograf üzerindeki goruntuleri olculerek istenen bilgiler saglanabilir, yada ozel aletlerde bu goruntuler harita yada plan biçimine dönüştürülebilir.
  (bkz: jeodezi ve fotogrametri)
 • metrik kamera ile fotogrametrik olarak resim cekme asamasinda; haritasi yapilacak alan/bolge/arazi resim cekme ve harita olcu tekniklerine gore bolunurek calisma alani meydana getirilir, onceden bolgenin ucus esnasinda hangi sekilde taranarak resimlerinin cekilecegine dair ucus plani hazirlanir. bu ucus plani gpsle kontrol edilir ve bu bolgelerin resim ve arazi arasindaki iliskisini kurmak amaciyla, yine ayni bolgelere ait yer kontrol noktalari onceden ve arazi uzerinde uygun dagilmis olarak tesis edilir.
  resim cekme asamasi bittikten sonra, elde edilen resimler laboratuvarlarda fotogrametrik nirengi olcu ve hesaplari ozel stereo-değerlendirme aletlerinde ve bilgisayar ortaminda degerlendirmeye tabii tutulur. stereo-degerlendirme aletlerinin en onemli ozelliği uc boyutlu goruntu verebilme ozelligidir, bu asama da resimler yanyana getirilerek bu araclarla, arazinin gercek bir uc boyutlu modeli uretilmis olur. bundan sonrasi, harita muhendisligi teknigine uygun olarak, harita uretmeye kalmistir.