şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk olarak 1961'de paul otto hesse tarafindan pleiades yakinlarinda gozlenmi$, samanyolu galaksisi'nde yogun foton enerjisi barindirdigi ve dunyayta dogru hareket ettigi du$unulen ve pek cok tarikat, mezhep tarafindan dunyaya vardigindan super degi$imlere sebep olacagina inanilan olu$um..

  dunyaya 1996'da varacagi hesaplanmi$ olan bu ku$ak sozkonusu tarihte hic bir $ey olmayinca cogu astrolog, kahin, zerzevatci bu ku$aga olan ilgisini azaltmi$tir..

  26000 yilda bir gune$ sistemine denk gelmektedir.. dolayisiyla bir daha uzun sure lafinin edilmeyecegi tahmin edilmektedir..
 • gavurların photon belt dediği şey.
 • 8 haziran 2004 de venüsün güneşin onunden gecmesinin ardından 2012 deki ikinci gecisine kadar foton kusagi enerjisinin aktif olacagini ve bu enerjinin 8 yil boyunca insanlığın zihinsel uyanışı hedesine sebebiyet vereceğini söyleyen insanlar mevcuttur. konuyla ilgili özet bilgiler için http://www.salemctr.com/photon/center5b.html
 • maya takviminin sonu olarak belirtilen 2012 yılında dünyanın içine gireceği düşünülen astronomik oluşum. ezoterik kaynaklarda bu dönemin, zıvanadan çıkmış olan insan nesline ait demir çağın sonunu ve altın çağın başlangıcını işaret ettiği anlatılır. foton kuşağının, vaktiyle ilk insan ırkının tohumunun yeryüzüne ekilmesinde rolü olan sirius gezegeninden ziyaretçilerin gelmesiyle ilişkisi olduğu varsayılarak, bu dönemde yeni ziyaretçilerin gelerek insanlar arasında yeterli bilinç düzeyine erişmiş olanları başka bir boyuta taşıyacakları ve bu boyutta insani egoların bulunmadığı altın çağın yaşanacağı rivayet edilir. ayrıca bu bilginin kutsal kitaplarda öyle ya da böyle tasvir edilmiş olduğu iddiasında bulunulur. ilginçtir ki, bu anlatılanlarla sembolik olarak benzerlikler taşıyan çeşitli ayetler vardır ve gökten gelen bir etkiyle kıyamete (uyanış) ulaşılacağı ve sonunda inananların (bilinçlenenlerin) allah'a döndürülmek üzere yeniden diriltilecekleri anlatılmaktadır. dünya hayatının bir oyundan ibaret olup gerçek hayatın ahirette (diğer boyut) cennet yaşamı (altın çağ) olarak anlatılması da paralellik gibi düşünülebilir. kıyamet sonrası boyut atlamadaki ölüm ve diriliş sembolik olabilir. ahirete gidişin illa fiziksel ölüm sonrası olması şart olmayabilir. gerçek bu ise, bu kitaplardaki anlatılışının o dönemlerde başka türlü anlaşılması beklenemezdi. başka bir ilginçlik ise bu ezoterik bilgileri ve iddiaları iletenlerin aslında hıristiyan öğretilerinin ağırlıkta olduğu toplumlarda yetişen yazarlar olmasıdır.
  fazla bilim kurgu gibi gelen bir başka iddia da; foton kuşağına girildiğinde dünyada manyetik etkileşimler yaşanacağı ve birkaç gün boyunca gecenin hüküm süreceği, kutupların yer değiştireceği, insanda da dna sarmalında başlayan evrimleşme sürecinin tamamlanacağıdır. zira yeni boyuta geçildiğinde insanın fiziksel bedeninin duruma ayak uydurabilmesi için dna sarmalının, ilk yaratıldığı halde olduğu gibi 12'li formunu geri kazanması gerekiyormuş.

  edit : enteresan gelişme; nasa'dan haber gelmiştir (alıntı hürriyet 29/03/2009) :

  12 eylül 2012'de güneşte patlamalar olabilir ve dünyada enerji kaynakları imha olabilir. taş devrine dönülebilir...
 • bildiğimiz 2 sarmallı dna'yı 12 sarmallı dna'ya hatasız olarak çevirecek, tabii bununla ilintili olarak gereken tüm enzim, protein ve hücresel komponentleri bu üst yaşam formuna uygun olarak modifiye edecek bir foton radyasyonunun bilimsel olarak olabilirliği yoktur. bunu kim uydurmuşsa götünden sallamanın en güzel örneği'ni vermiştir. böyle şeyler ancak süperman'de olur. bunlara inananlar ise hayatın ve yaşamın gerçeklerinden kestirme çıkış yolu arayan irrasyonel kişilerdir.
 • ilk kez gördüğüm içi içe gökkuşağı ile beynimin bir yerinde tanıdık gelen kavram, dönem, dönüşüm, değişim müjdecisi kuşak.lady gaianın özlemle girmeyi beklediği kuşak..
 • hanim kos kos bu sefer ki bambaska bir new age zirtapozlugu. vallahi saatlerdir okuyorum googleda buldugum new age sitelerini, gozlerimden yaslar geliyor artik. bu ne yaraticilik kitligi, bu ne demagoji yetenegi, bu ne piskinlik yarabbim.

  simdi butun teorinin, avustralyadaki bir dergide 91 yilinda yayinlanan yaziyla basladigi kesin olarak biliniyor. bu yazidan da once bir ufo arastirmacisi sorumlu oldugu dusunulurken, ( dergide yayinlanan makalenin sonundaki kontak o arastirmacininmis ), daha sonra o arastirmacinin bir zamanlar grubunda bulunan bir yuksek lisans ogrencisinin sorumlu oldugu anlasiliyor. yani bizdeki ufo monopolisinin baskani hakan aktan (miydi) beyin grubunda bulunan bir zibidinin boyle bir sey uydurdugunu dusunun, ve inanmaya hazir binlerce insan hic zorluk cekmeden pesinden gitmeyi basarabilmis.

  bunun tv belgeselini ceksem discovery channel icin, adini the making of a religion koyardim. tabii bunun scientologyden farki ise cok daha rahat yanlislanabilir olmasi, zira butun doktrin 92 yilinda yazilan cok kisa bir makaleyle cokertildi. ama bunun ayrintilarini bir sonraki entryde ele alacagiz. simdilik diyecegimiz, bu makaleye ragmen, insanlarin gercekleri inatla gormeyi reddetmeye devam etmesi, ustune piskinligin daniskasiyla 94 yilinda bir de kitap basip (kitapta elbette ki makalenin dile getirdigi ve doktrini curuten saptamalara deginilmiyor) bu inanci populestirmesi.

  gerci kiziyoruz ama bu tip, 20.yy dinleri toplumun kacinilmaz bir yan urunudur. new age akimlari, istisnasiz bicimde endustriyellesmis toplumlarda, rahata ermis, yasamin temel zorluklarinin ustesinden geldigi icin artik cani sikilan ve hayatina yeni anlamlar arayan bireylerin bu ihtiyaclarinin, 60lardan sonra hippi kulturuyle birlesmesiyle ortaya cikmislardir. bu gazla kimisi kendini dogu dinlerine verir, kimisi de gordugumuz gibi kicindan cult'lar uydurur.

  yani, batinin dogu dinlerini felsefi olarak kesfi 1800'lerin sonunda sonlanmisken, kulturel olarak bunlari kucaklamasi tam da bu hippi hareketlerinin baslamasina denk gelir. abd'deki ilk budist manastirin san franciscoda acilmasi tesaduf olmasa gerek. fakat iste, budizmde aradigini bulamayan, daha fantastik yaklasimlara inanmaya hazir arkadaslar da, ayni donemlerde, ayni sehirlerde, benzer topluluklar icinde bu osur osur ipe diz tadindaki new akimlarini yaratmislar ve uydurma olduklari kanitlansa dahi yobazca -evet sanirim en uygun kelime bu, yobazca- inanmayi surdurmuslerdir

  neyse, zeki ogrencimizin neler yaptigi sorulunca, ufo arastirmacisi onun gruptan ayrilmadan once bir astronomla gorustugunu belirtmis. bu astronom da 92'deki karsi makaleyi yazan kisinin tanidigi oldugu icin, hemen ziyaret edilmis. astronom, cocukla konusulanlarin tam ayrintisini hatirlamasa da, kesinlikle foton kusagi diye birseyden bahsetmediginden eminmis, tek yaptigi pleidas sistemiyle ilgili bilgi vermekmis. daha sonra olayla baglantisi ortaya cikan baska bir bilimadami da foton kusagina gulup gectigini, kendisinin genel olarak astronomi hakkinda bilgi verdigini belirtmis.

  yani sonuc olarak peygamberimiz, hakan unakitan (yok, bu kesin degildi) tadinda birinin, ufo meraklisi bir stajyeriyken gidiyor astronomi hakkinda birkac detay ogrenip, ufo grubundan ayrilarak, kendini hikayeyi yazmaya veriyor. daha sonra bu new age modasindan kar etmek isteyenler suruyle kitap basarlarken, endustri toplumununun mutsuz bireyleri ise kiyisindan kosesinden kisisel tatmin ariyor. olayin ozu budur. simdi kisaca curuk noktalara bakalim ki kafalarda suphe kalmasin...
 • edit: verdigimiz linkler calisir hale getirilmistir. foton kusagindan olsa gerek, esrarengiz bicimde ayni url 4 kere kopyalanmis ucuca. ilginc.

  sacmalik oldugu su kisa yazilardan anlasilacak hadiselerdir:

  http://www.salemctr.com/photon/center5c.html - foton nedir ne degildir

  http://www.crystalinks.com/photonbelt.html - foton kusagi nedir ne degildir

  http://www.straightdope.com/classics/a4_042.html - cecil adams

  http://www.salemctr.com/photon/center5d.html - 92'deki yazi

  karsidakinin savlarini, sag beynin olgunlasmamis diye onemsemeyecek kadar rahat insanlarin inancini, bu makale de yikamayacaktir eminim. hatta bunu okumaya tenezzul etmeyeceklerdir de. ama ben gicik oldugumdan zorla sizin gozunuze sokayim:

  en basitinden doktrin diyor ki (ve bu baslikta da defalarca deginilmis) 1961 yilinda uydular, evrenin belli bir yerinde bir foton kusagi tespit etmisler. halbuki 1961 yilinda ne uzayda bulunan uydularda ne de laboratuvarlarda gelistirilmis bir sekilde bekleyen, o uzakliktaki boyle bir olusumu gozlemleyecek bir ekipman bulunmuyor. dolayisiyla, soylenenin aksine foton kusagina dair bir bulgunun olmamasi da bizi sasirtmayacaktir, bu kapasitedeki bir ekipman bile yokmus daha.

  bunun ustune su basit maddeyi de ekleyip oldurucu vurusu yapabiliriz: bugun yorungedeki uydular ve yerdeki teleskoplar, bu iddia edilen foton kusagini algilayacak ekipmanlarla dolu. teknolojimiz fazlasiyla yeterli oldugundan boyle bir sey olsaydi rastlamamiz kacinilmazdi. tabii ki hicbir bulgu yok ortada. bitti. bu kadar. bir salagin gotunden sallamasina inaniliyor hicbir destek olmadan, bu kadar basittir. neyse, biz zevkini cikarmak icin devam edelim

  daha sonra deniyor ki, bu foton kusagi pleidas denen bir sistemi cevreliyormus ve bizim gunes sistemi de 24 bin yilda bir burayi dolaniyormus. yalan. pleidas sistemi o kadar uzakta ki, 24 bin senede bir boyle bir yorungeyi tamamlamamiz icin isik hizinin onda biri bir hizla donmemiz gerekir ki bu kadar hizli olsaydik gokyuzundeki hemen her yildizin konfigurasyonu ciplak gozle farkedilecek kadar cok hizli degisirdi.

  ama daha da iyisi var. birakin 24 bin yili, biz pleidasin cevresinde hic mi hic donmuyoruz. aksine ondan uzaklasiyoruz

  devam ediyoruz. deniyor ki bu buyuk sistemin merkezinde alychon denen bir yildiz varmis ve her sey onun etrafinda donuyormus. bu da yalan. aksine, elimizdeki tum bulgular alychonun cevresindeki tum sistemlerin dagildiklarini gosteriyor. en azindan, herseyin onun merkez olmadigindan emin olacak kadar cok bulgu var.

  sonra deniyor ki bu pleidas sisteminin icindeki yildizlarin hepsinin gezegeni varmis. bir tanesininin dahi gezegeni oldugu hakkinda bir bulgumuz yok halbuki yeterli teknolojimiz olmasina ragmen.

  bitmiyor efendim. teoriye gore bu foton kusagina girmeden once bir "elektromanyetik null zone" varmis. burada hicbir sey yokmus. hicbir sey derken, bildigimiz gibi isik dahil (bunlar daha kulaga daha ezoterik gelsin diye foton filan diyorlar ama foton dedigin isik quantasidir, bakiniz bastaki linklerden,max plancke saygilar), tum isinimlar elektromanyetik dalgalardir; yani dedikleri buradan ne isik gelir ne sinyal. yine yalan, kulliyen yalan. bal gibi geliyormus. background cosmic radiation'da herhangi bir nonuniformity yok, boyle bir bosluk bulunmuyor.

  simdi her adimda istisnasiz yanlis yaptiklari icin, foton kusagina girecegimiz tarihe dair yapilan tahminler de yalan cikti. bir ara 94 demisler, sonra da 97 sanirim. bir halt olmayinca, bir sonraki tahmini pek yakina almadilar, yani guvende olmak icin mardukla birlestirdiler, 2012 yaptilar, o zaman da birsey olmayinca 22.ya ertelerler.

  "muritler", 2 sarmalli dnadan 12 sarmalliya gecisin (2 sarmal yetmiyor degil mi, e tabii insanin evrimi boyunca beraberinde getirdigi dnasinin buyuk kisminin kullanilmadigini bilmezsen "bu sarmallar ne kadar cok olursa o kadar iyi" diye uydurursun otlu kafayla) foton kusagina girdik diye olmayacagini, foton radyasyonunun (isik degil mi bu) bu modifikasyona hatasiz bicimde yolacamayacagini soyleyenlere "bilimin borusu burada otmez" diyecek retorik piskinlige sahiplerken, bakalim doktrinlerindeki en temel uydurmalarin da cokertildigini gorunce ne yapacak.

  gerci yobazligin siniri arkadas, o zaman da "butun bu kanitlar hukumetlerin uydurmasi, butun bilimadamlari foton kusagini biliyorlar ama bizden saklaniyor" derler, "senin sezgin zayif, sol beynin fazla buyumus" derler. yahu x filesda bile, en azindan sadece amerikan hukumeti komployla suclaniyordu. ulan herkesin teleskobu, uydusu, universitesi, bilimadami var, ne bicim bir orgutlenmeymis de dunyadaki butun hukumetleri ve universiteleri kapsamis birsey sizdirmayacak bicimde. astronomlarin hepsi uzayli ajani deseniz daha cok inanirdim. ama kafa pozitivist ya, sormadan edemiyorum: oyle olsa bile, dunyanin isik hizinin onda biri hizda yolalmadigini nasil aciklarsiniz, gokyuzunu mu boyadilar?
 • (bkz: sarınmak)