şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: photovoltaic)
 • (photos- yun. ı$ık) ile (volta- voltage)'nın birle$imiyle olu$mu$tur.. kabaca ı$ık ve elektrik demektir.. güne$ pili denilen hadiseyle ilgilenir. pv'de en iyi ülkeler almanya, japonya, avustralya ve birle$ik devletler'dir.
  http://www.ise.fraunhofer.de/welcome_english.html
 • nedir, nerelerde vardır, kurulu kapasitelerle ilgili bir kaynak; -2005 / 2006 yılı kaynaklarından derlenmiş -

  http://en.wikipedia.org/wiki/photovoltaics
 • termal versiyonlari da bulunur referans icin; termal fotovoltaic yada thermophotovoltaics.
 • pv (photovoltaics) diye kısaltılırlar. amaç güneş enerjisinden elektrik akımı üretmektir. güneş gözeleri pv'lerin bir alt dalı olarak görebiliriz (bkz: solar cell) çünkü fotovoltaikler konusu daha geniş içeriklidir. güneş gözesi denildiğinde sadece güneş'ten gelen fotonları daha fazla nasıl, ne kadar verimli elektrik akımına dönüştürebiliriz diye araştırmalar akla gelirken. fotovoltaik denince daha geniş, sistem bazında bir kavram akla gelmektedir. akımın nasıl verimli şekilde alternatif akıma dönüştürülebilceği, nasıl saklanacağı (pil-akü) veya kurulucak yerin coğrafik ve güneşlenme konumuna göre ne kadar, nasıl verimler elde edilebileceği gibi olayları da incelenmesi akla gelir.
 • fotovoltaik enerji üretiminde, diğer hemen hemen tüm yenilenebilir enerji alanlarında olduğu gibi, almanya dünyada birinci konumdadır, türkiye'nin ortalasının 1/3ü kadar güneşlenme süresine sahipken...

  fotovoltaik sistemlerin en önemli altyapısını, tahmin edileceği üzere, güneş kollektörleri (panelleri) oluştururlar. burada dikkat edilmesi gereken unsur, bu panellerin evvelden beri yazlıklarda vb. su ısıtmada kullanılan konvansiyonel (boyalı) kollektörler değil, daha ziyade; yeni nesil nanoteknolojik, seçici yüzeyli güneş kollektörleri olmalarıdır.

  bu kollektorler özel kablolama, depolama ve iletim sistemleriyle desteklendiğinde, üretilen elektrik gayet muazzam bir miktara ulaşılabilir (güneşlenme süresinin nispeten az olduğu kış zamanlarında bile) ve hatta fazladan üretilen enerji, akıllı sistemler/ve kimi akıllı sayaç vb. uygulamaları ile şebekeye geri satılabilir.
 • şu duyurumla hakkında salt teorik değil aynı zamanda pratik bilgi de aradığım teknoloji harikası.

  burada yazılanları, verilen linkleri de okuyorum elbette. uygulamalarına dair fikir ve bilgiler özellikle başımın üstünedir.
 • güneş ışınlarından elektrik üretir, kristalin ve ince film olarak iki farklı yapıda olabilir. fotovoltaik teknolojisinin hem teknik hem de iktisadi yönüyle dünyadaki gelişimini ülkemizde en ciddi olarak izleyen organizasyon ulusal fotovoltaik teknoloji platformudur.
 • (bkz: photovoltaik)