şükela:  tümü | bugün
  • arthur penn'in çektiği pek bilinmeyen 1981 yapımı film. isminden de anlaşılacağı gibi konu eskiden tanışıklığı olan dört arkadaş çevresinde gelişir. kendine has hayran kitlesi olan film beni açmamıştır. sorun neresinde çözemedim, ki dile de getiremiyorum. siz deyin ritim problemi ben diyeyim kötü editing..
  • craig wasson'un "i love you like the pilgrim loves the holy land, like the wayfarer loves his wayward ways, like the immigrant that i am loves america, and the blind man the memory of his sighted days." repliği ile aklımda kalmış bir film. seneler evvel cnbce yayınlamıştı.
  • patetik bir filmdir. yugoslavya'dan amerika'ya göçen ailenin çocuğu danilo ve onun 3 arkadaşı arasında geçen hikaye anlatılır. kasaba çocukları oldukları için sevilmezler. gittikleri gençlik kampından zencilerle birlikte kovulurlar. okulda danilo'nun adı komünist olarak çıkar. danilo'nun arkadaşı georgia isimli kız film boyunca bir kere bile akıllı hareket etmez. seni seviyorum deyip 39 ayrı kişiyle sevgili olur, 1 kere evlenir, tekrar danilo'ya döner sonra ayrılır. tam bir sabır testidir. diğer ikisi için bir şey demeyeceğim fazla replik düşmüyor zaten.
    buradaki danilo neredeyse senaryoyu yazan steve tesich'tir. filmin kırılma anı ise danilo'nun evlenecekken has amerikalı babanın ben kızımı göçmen-fakir birine vermem deyip düğünün ortasında önce kızını sonra danilo'yu sonra da kendisini vurmasıdır. her şey sakin ilerlerken bir anda deprem etkisi yaratır. danilo'nun babası da işte gerçek amerika bu minvalinde bir şeyler söyler. zaten tesich'in filmde anlatmaya çalıştığı şey budur.