şükela:  tümü | bugün
 • hala amerika disinda potansiyelinden beklenen patlamayi yapamamis uygulamadir. gerek turklerin facebook, msn gibi uygulamalari kullanmada en onlerde olmasi, ayrica iphone ve benzeri smartphonelarin 3g furyasiyla yayginlasmasiyla hayatimiza girmesine ceyrek kalan servistir, ha baskasi patlatir baska isimde gelir belli olmaz ama bu fikrin ulkemizde hayat bulmasina az kaldi.
 • twitter ve facebook gibi sitelere bakıp "hiç özelimiz kalmadı!" diyip galeyana gelenlerin yeni eğlencesi olacaktır muhtemelen. twitter ve facebook gibi sitelerin hakkını vererek kullananların da yeni eğlencesi olacaktır.

  yani diyorum ki, bir kaç aya kalmaz twitter'ın bir anda yaptığı patlama gibi bu da patlayacaktır. özellikle bilmediğiniz bir yerdeyken ve restoran, hastane ya da bu tarz yerleri arıyorken çok faydalı olabilir. ya da hangi restorana gireceğinize karar veremediyseniz hemen girip 2 dakikada mekanlara yapılan yorumlara bakıp ona göre karar verebilirsiniz.

  kullanmak için gps'i olan bir cep telefonu kullanmanız şart gibi. gittiğiniz yerde telefondan foursquare'in uygulamasını açıp check-in yapıyorsunuz. eğer mekan kayıtlıysa otomatik hallediyor kendisi. değilse de siz saniyeler içinde o mekanı veritabanına ekleyebiliyorsunuz. mekan hakkında yorumlar da yapabiliyorsunuz tabiiki.

  ayrıca adamlar işi şimdiden promosyon ve reklama da dökmüş. mesela bir yere çok fazla giderseniz o yerin "mayor"ı oluyorsunuz. amerika'da bazı işletmeler, kendi işletmelerinde "mayor" olan kişilere indirim ya da bedava ürünler veriyolar. atıyorum starbucks'ın bir şubesinin müdavimisiniz ve mayor olmuşsunuz, her gittiğinizde size bir espressoyu ücretsiz veriyolar. böyle.
 • sözlükçülerin foursquare sayfaları diye çılgın atacağımızı sanarken bir elin parmağını bile geçmeyen entry gördüğüme çok şaşırdığım iphone'u olanlar için oyuncak.
 • iphone, androidler ve blackberry için uygulaması olup winmo'yu es geçmişler. ama touchality diye bi firmanın beta uygulaması var:
  http://www.wmexperts.com/…are-coming-windows-mobile
 • hakkında en güzel yorum time muhabirinden gelmiş.

  "narsist bir neslin faydalanacağı bir araç."
 • birkac ay onceki istatistikleri soyle olandir:
  http://mashable.com/2010/03/12/foursquare-stats/
  kaynak tabi ki mashable (pete cashmore yani).
  her kus bitti bir bu kaldi konulu sosyal medya seyisi. minimal dozlarda cok eglenceli, lakin twitter veya fbook streamini safi kafe ve restoran isimleriyle doldurmak hakkaten goruntu bozuyor bazen.
 • yahoo'ya satilma vs geyikleri ortalarda donerken 20 milyon dolarlik ikinci round yatirimini kapmis sirket. gelir modeli oldukca basit ve kolay uygulanabilir twitter'a nazaran ancak 2 milyon kullanicidan 20-30 milyon aktif kullaniciya ulasirsa para yapabilme potansiyeli var gibi, o zamana kadar isleri zor tabi tutar da facebook veya twitter kendi cakma versiyonuyla olayi bulandirirsa..

  http://finance.yahoo.com/…alley-3460143203.html?x=0
 • türkiye'de bun design'dan sonra thy de bu uygulamayı kullanarak kristal elma 2010'da ikinci foursquare kampanyasını yapmıştır (nitelik bakımından farklı olsa da).

  beyoğlu, şişli, beşiktaş ilçelerinde her geçen gün daha çok yayılan bir uygulama ve 2 yıl içinde facebook gibi hem toplumun hem de markaların (küçük ve orta ölçekliler de katılacak bu sefer) olmazsa olmazı olacağını öngörüyorum.