şükela:  tümü | bugün
  • bir türlü akıl sır erdiremediğim durumum.

arkadaşım herkes call of duty'i şöyle bitirdim, splinter cell'i böyle bitirdim diye anlatıp duruyor. just cause 2 vs. bu liste uzar gider. gidip en iyisinden leziz bir led tv ve xbox 360 aldım, bir oyunu açtıktan 10 dakika sonra baş dönmesi ve anormal bir mide bulantısı başlıyor, kulaklarım kızarıyor, ateşim yükseliyor..

bu sorunlar sadece bende mi oluyor, beynimin içinde bir problem mi var, kara kara düşünüyorum bir tıpçı olarak..

fikri olanlardan acilen paylaşmalarını rica ediyorum.
  • oyundan keyif alinmamasi ya da labirentte kaybolma sebebiyle olur.*
  • (bkz: field of view)
  • sadece bende mi oluyor diye yillardir kuskulandigim problem. hersey pc life, pc magazine gibi dergilerin 1999, 2000'de verdigi karisik programli-oyunlu cdlerle baslamisti. o igrenc renk tonlari barindiran suan google'da arasaniz bulamayacaginiz bir suru fps oyununu oynarken, bi yerden cikamamak, hareket edememek, becerememek, gibi seyler sonucu midem bulanir, basim doner, cok kotu hissederdim. halen olur ara sira, black ops'da egilemeyince, kalkamayinca, mouse cok hizli dondugunde, dagda magarada sikisilininca, cok fena igrenc bi durum olur direk oyunu kapatmak gelir insanin icinden.

rezalet bisiydir.
  • eskiden olmasa da yakın süre içinde benim de yaşadığım bir olay bu. saatlerce cs oynuyorum quake oynuyorum online ortada bir şey yok ama bu tarz oyunları single oynayınca ensemde bi ağrı oluşuyor büyük ihtimalle ekrana yapışıp çok kastığımdan heralde gayriihtiyari dolayı bir boyun ağrısı başlıyor bu da mide bulantısına dönüşüyor. aslında çok fazla da kendimi kasan biri değilim ama bir sıkıntı oluşuyor oynarken. millete söylemekten çekiniyordum ama böyle olan birini görünce ciddi manada mutlu oldum. özellikle cod, medal of honor, wolfeinstein tarzı oyunlar oynarken beliriyor bu sıkıntı.
  • photosensitivity disorder diyen var, motion sickness diyen var, tv'den uzak otur, yakın otur diyen var, oda aydınlatmasını artır diyen var, ara vererek oyna diyen var.. birsürü rivayet dolaşıyor nette fakat tek bir tam bilimsel çalışma, net bir çözüm yok. call of duty oynayamayacakmıyız rahatça? uzun vadede zararları var mıdır? çözümü, tedavisi yok mudur? bilinmeyen sorular bunlar...
  • kimi yabancı internet sitelerinde ise en büyük sebebinin yorgunluk ve açlık olduğunu söylüyor. acaba beyin sürekli yer yön tayini yapmak için değişik bir mineral ya da vitamin kullanıyor da, bu oyunlar esnasında çok mu hızlı azalıyor?.. dikkat ettim, ben de birşeyler atıştırırken oynarsam daha az etkileniyorum sanki..
  • bunun en büyük sebebi field of view denen dalga. bazı oyunlarda cidden çok sıkıntı oluyor. half life 2'yi ne sıkıntılarla bitirmiştim bu yüzden dinlene dinlene. ha dersen ki oynamasaydın ölür müydün? cevabım evet.