• kaç yaşına gelmeme rağmen bende hala süren durum, en son 7 yıl önce yazmışım bu başlığa. ensemde oluşan ağrı sonrası başlayan mide bulantısı, vazçilmezim. en son arkadaşların evine gittik, kimse resident evil oynamaya cesaret edemiyor. çocukluktan beri alışkınım zaten, verin lan diyip taktım gözlüğü. zaten viski içiyordum, bir de vr işine girince 10 dakika dayanabildim. mide bulantısı ve baş ağrısı başladı direk. 5 dakika daha oynamaya devam etsem eve badana boya çekecektim.
  • bu banada oluyor. oyun grafikleri beyin işlemcisine ağır geliyor herhalde :)
  • bu lanet olası durum ilk defa 2004 yılında başıma geldi, tabi o zamanlar evimizde bilgisayar yok benden yaşça büyük kuzenimin bana ayda yılda 1 bilgisayarı bırakmasını bekliyorum, bir gün yine kuzenlerde misafirlikteyken iyi yanı tuttuda bana 1 saat bıraktı pc yi bende aylardır uzaklardan izlediğim cs 1.5 in başına geçtim. maalesef ki düşündüğüm gibi olmadı daha 10 dakika geçmeden inanılmaz bi mide bulantısı ve beynimde uyuşma hissettim ama bırakmakta istemiyordum çünkü bu fırsat bi daha gelmezdi. inanmazsınız o halde her dakika dahada kötüleşerek 1 saat oynamışım ve sonunda bayılmışım çok uzun süre baygın kalmasamda gözlerimi açtığımda hala o kötü durumun devam ettiğini hatırlıyorum ve 2-3 saat koltukta aptal gibi yattığımı.

nitekim sene oldu 2018 bu zamana kadar doğru düzgün fps oyunu oynayamadım şu sıralar popüler olan pubg yi bile bütün arkadaşlarım oynamasına rağmen oynayamadım. geçtiğimiz hafta ps4 satın aldım spor oyunlarını gayet keyifli bir şekilde oynuyorum ancak gözüm fps oyunlarında çok güzel görselleri ve hikayeleri olduğuna eminim 4-5 oyun araştırdım almak için sepete ekledim ama bi yandan da o kötü his geliyor aklıma, bilmiyorum hiç değilse 1 tanesini bu hafta deneyeceğim ancak pek umudum yok bu durumun başkalarınında başına gelmiş olmasına şaşırdım umarım bi gün kurtuluruz.
  • call of duty black ops ııı sonrası bünyemde peyda olan zıkkımdır kendileri. lan alti ustu on dakika oynadık, neyin nesi bu.
  • sürekli başıma gelen burada görünce oha yanlız değilmişim dediğim olay. oyunlarda özellikle beceremediğim, sıkıldığım bölümleri oynarken midem bulanıyor kusasım geliyor baş ağrısı cabası. bildiğim kadarıya gözümle ilgili sorun yok. cidden aşırı garip.
  • bu lanet olası illet o kadar sinsi ki hangi oyunlarda olup olmadığını deneyimlemeden anlayamıyorsunuz. bu durum hakkında türkçe olarak pek bilgi olmasa da yabancı kaynaklarda güzel noktalara değinilmiş şekliyle anlatılıyor.

cure for fps induced nausea simulator sickness

simulator sickness in virtual environments

u.s. army'nin 742 pilot üzerinde yaptığı simülasyon hastalığı* deneyinde pilotların yaklaşık yarısında (334 pilotta) bu semptomların gözlemlendiği görülmüş. tıbbi terimlerle kelimelere dökecek bilgim olmasa da bu makalelerden anlayabildiğim, bu durumun beyin-göz arasındaki sinirsel mekanizmanın her insanda farklı çalışmasından kaynaklı olduğu. (#1644931)

fps oyunlarında motion sickness yetmiyormuş gibi field of view işin içine giriyor. bu "görüş alanı" dediğimiz nane eğer oynadığınız oyunda değiştirilebiliyorsa reaksiyona uğrayabilme ihtimaliniz bir nebze düşüyor.

örneğin wolfenstein the new order'da standart fov değeri "80" iken bir saatlik gameplay sonrası midem bulanmıştı. dün gece oyun ayarlarından fov değerini "100" yaptıktan sonra bir saat daha oynamayı deneyeyim dedim. ve harika sonuç! gameplay sonrası sandalyeden bulantısız olarak kalkabilmenin gururlu sevincini yaşıyordum.*

aynı şekilde yaklaşık 450 saat counter-strike global offensive oynayıp bir defa bile olsa midemin bulanmaması ve başımın dönmemesi, field of view faktörünün önemini anlatmama yeter. oyun içerisinde görebildiğiniz alan ne kadar geniş olursa, bu hastalığa tutulma oranınız dolaylı olarak düşüyor.

bazı forumlarda "ekranın ortasına crosshair ekledim, midem bulanmıyor", "oyun oynarken odamın ışıklarını açıyorum, bu midemin bulanmasını engelliyor" gibi farklı deneyimler paylaşılmış, deneyimleyen her kişinin kendine has çözüm yolu bulması da ilginç. bu deneyimler yukarıdaki paragrafta bahsettiğim "beyin-göz arasındaki sinirsel mekanizmanın her insanda farklı çalışması" durumuna tekabül ediyor.

bir başka motion sickness örneğini de hotline miami'den vereceğim. fps ile alakası olmamasına rağmen olabildiğince kan, şiddet, tecavüz ve vahşet içeren bu oyuna ilk başladığımda yarım saat dayanamadan kapatmıştım. ilk linkteki makalede söylenildiği gibi kendi kendimi yenmeye çalışarak oyunun üzerine gittim ve başardım. alıştıkça oyun sarmaya başladı, başım dönmedi, midem bulanmadı ve saatlerce oynadım. oyundaki aksiyonun fazlasıyla hızlı olmasının yani mouse hareketlerinin, karakter hareketlerinin çok hızlı olmasının kesinlikle bu durumda payı var diye düşünüyorum.

medal of honor, delta force, doom gibi oyunlarda yerlerde yuvarlanırken call of duty modern warfare serisini adeta veteran olarak oynayabilmemi de biraz grafiklere bağlıyorum. *
  • (bkz: pubg) oynarken başım ağrıyordu nedenini çözemedim
  • duygularıma tercüman olan başlıktır. özellikle bir süre pubg oynadıktan sonra bile mide bulantısı başlıyor.
  • call of duty modern warfare 1'de 3-4 saat oynamam sonucu başıma gelen olaydır.
  • half life 2 + episode 1 ve 2
    bioshock 1

oyun tarihinin açık ara en kötü fps'leri. senelerdir ne fps'ler geldi geçti elimden tüm cod serisinden stalker'lere, halo'lardan crysis'lere hatmetmediğimiz oyun yok neredeyse tür içinde. ama yukarıdakiler kadar iğrenç, mide bulandırıcı başka fps gördüğümü hatırlamıyorum. tabii oyun güzeldir, kötüdür tartışılır(bence direkt yarak gibiler) ama en başta motor kullanımı, kodlama vs. hatalı bu oyunlarda. belli bir süre sonrası baş ağrısı, kusma belirtileriyle sonuçlanıyor.
hesabın var mı? giriş yap