• film boyunca 20 kere falan karar değiştirdik, öyle sayko bir film. tam emin oluyorsun bir sonraki sahnede vazgeçiyorsun vs vs sürekli tekrar ediyor bu. sonu fena değil, güzel film.
  • izlenir,güzel gerilim.
    --- spoiler ---
    filmin son 5 dksına kadar adamın kafayı yemiş olduğunu, hiç karısının olmadığını, hatta kızın da doğmamış çocuğunun yansıması olduğunu düşündüm. psikiyatristin teorisi çok saçma gelmişti. son planda ters köşe olup hastanenin organ mafyası olduğuna tam inanacaktım ki düz köşe oldum.
    --- spoiler ---
  • boş zamanda izlenebilecek netflix filmi. yorumu bi tık uzun yazdım çünkü filmden ziyade yönetmenin yapmak istediği teknik daha çok hoşuma gitti.

--- spoiler ---

bazı arkadaşlar balon muhabbetini anlamamış sanırım, açıklayayım elimden geldiğince. adam olay yerinde balonu görüyor, benzinlikte kadını görüyor daha sonra abimizin kafa shut down olup resetleyince hastanede de aynı imgeleri görüyor. aynı şekilde tv’de sürekli kaza spotlarının dönmesi de buna bir örnek. bunu tıpkı günlük hayatımızda gördüğümüz nesne ve kişilerin rüyamızda da aynı şekilde görmek gibi düşünebiliriz. adamın bilinçaltına yerleşen objeler kafayı yaktığında da karşısına çıkıyor. yani normalde hastanede get well soon yazan balonlar, oyuncaklar ya da benzinlikteki kadın yok. tv’de de kaza haberi ve spotu falan dönmüyor. biz filmi adamın gözünden izlediğimiz için görüyoruz onları. bu imgelerle beraber yönetmen aslında adamın ya şizofren olduğunu ya da rüya gördüğünü gözümüze gözümüze sokuyor. arkadaşlarımızın belirttiği gibi “film ilk 10 dakikasından belli” sözü mantıksız çünkü zaten yönetmenin amacı da filmin başında onu belli etmek, sonrasında hastanenin organ mafyası olduğunu düşündürtmek ve filmde bir ikilem yaratmak. filmin başından itibaren adamı şizofren olarak kabul etsek de yönetmen gerçekten güzel kapılar açıp bir an da olsa bizi “lan acaba adam haklı mı?” moduna çekebiliyor. çünkü yönetmen bunun için karşıt teze ait (yani adamın deli olmadığı, haklı olduğu) imgelere de yer vermiş. mesela kadının organ bağışı yapalım mı sorusunda ısrar etmesi, doktorun muayene sırasında kızın gözlerine iltifat etmesi, personelin sürekli garip davranması ya da bize öyle yansıtılması gibi. aslında filmin başından itibaren gözümüze gözümüze bariz şekilde sokulan “adam şizofren” tezine karşın küçük küçük “organ mafyası” olduğunu gösteren ibareler bırakarak seyirciye “heee bak orda gözlerini beğendi demek ki organ mafyası gerçek” gibisinden filmi çözme tadı bırakıyor ama filmin en sonunda ters köşenin de ters köşesini yaparak aslında o tezin gerçek olmadığını ilk olarak gözümüze sokulan tezin gerçek olduğunu anlıyoruz. yönetmenin amacı aslında göz önündekini gösterip ayrıntı yakalatmaya çalıştırması ama filmin sonunda da “ayrıntı falan yok amk işte gözünün önündekini görmüyorsun” şeklinde seyirciye double plot twist yaptırması. filmin bir o yana bir bu yana çeken hissiyatı sürekli olduğu için film sıkılmadan izlenebiliyor. en azından ben öyle izledim.
    --- spoiler ---

bu filmin 10 fersah üstü mindfuck film izlemek isterseniz mulholland dr. filmini de izleyebilirsiniz
  • "10. saniyesinde sonunu tahmin ettim" diyen film gurularının aksine bana o kadar sıradan olmadığını düşündüren izlenebilir nadir netflix filmlerinden biri.
    gereksiz uzun bakışmalı, derinlere dalmalı sahneler içerse de filmin karanlık, kasvetli havası ve ana karakterin kafa karışıklığı izleyiciyi içine çekiyor. fazla beklentiyle başlamadığınız takdirde beğenilebilir bir yapım olmuş.
  • --- spoiler ---

kadini itip bir dakka fotosentez yaptiktan sonra dondu kadin orda filan cocukta cok sikinti yok bilmem ne dedim tamam ikisi de oldu bu mal degnegi hayal goruyor.

ondan sonra kadinin tutumu epsrilere gulme en super koca sensin halleri filan iycene pekistirdi dusuncemi. tam bir erkek egosu disavurumu. ben hayal etsem ben de oyle ederim. sona dogru bi "lan yoksa" yaptim bi an ama tahmin ettigim gibiydi iste. ha izlettiriyor kendini o ayri.

--- spoiler ---
  • her şeyiyle çok güzeldi. nasıl başladım nasıl bitirdim bilmiyorum. senaryo açıkları olsa da harika bir filmdi. aldığı puanın çok üstünde bence. her dakikası gerilimli, kafa karıştıran ve bunalım dolu bir filmdi. ilk fırsatta seyredin bence.
  • --- spoiler ---

ray daha önceki eşini ve kızını, içkili olarak sebep olduğu kazada kaybetmiş, yani adam büyük travma atlatmış zaten. mola yerinde yine kendi ihmali ile aşağı düşüp ölen kızı ve kenara iteklerken demire saplanıp ölen annesi ile ikinci kez ailesini kaybetme travması yaşamak yerine o an aklından bir senaryo uyduruyor, daha doğrusu beyni olması gerektiği gerçekliğe şartlanıyor. yani o hastaneye eşi ve kızı hiç gitmiyor. güzel, sürükleyici bir psikolojik gerilimdi.
    --- spoiler ---
  • benim filmle ilgili eyorlamam;

--- spoiler ---

burada yazılanlardan anladığım kadarıyla üzerinde durulmayan bir sorun var ki o da ortada bir kaza durumu var ve kızını doğrudan acile götüreceğine normal muayene randevusu gibi kayıt açtırması idi. bunu hatta taa hastaneye vardıklarında arabandan inerken söyledi. "ben gidip bir kayıt açtırayım" filan diye..
    ortada kaza var amk ne sırası?!
    yıkarım olm ortalığı acil durum kaza oldu filan diye...
    zaten burada bir kıllanma geliyor..

ayrıca ben "pit stop" daki kasiyer kadın ve elinde boyadığı biblo vs...
    bu kadını hastanede görmesi, bibloyu farketmesi filan.. bir de etrafta sürekli otomobil kazasından bahsedilmesi, tv haberleri, gaipten sesler (ikisini de kurtaramadık -anne/kız) filan... sanki adam yoğun bakımda da algıları birbirine girmiş; halüsinatif bir durum içinde filan sandım.

son tahlilde ilgiyle izlettirdi sonuna kadar. öyle mi olacak böyle mi derken aktı gitti.
    güzel filmdi 7.5/10

filmdeki sn büyük mantık hatası (!) gidiş geliş yolda giderken arkadan gelen araçların adamımızı sürekli taciz etmesi idi bence*..
    müsait olunca geçin işte amk'un çocukları! ne korna filan?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"filmde babanın ailesine düşkünlüğü tam yansıtılmamış denmiş" bence zaten iyi bir aile babası değil. markette kızının oyuncağı yerine içki almayı tercih etmesi buna örnek. adam suçluluk duygusu ile hayal dunyasında kendini bu sekilde tasvir ediyor.
    --- spoiler ---
  • hayatımda gördüğüm en sorumsuz ve en iğrenç babaya sahip filmdir. yazı spoiler içerir.

--- spoiler ---

en başta benzin istasyonuna geldiklerinde çocuğa pil, karısına kola almak için markete gittiğinde kredi kartının geçmediğini görünce parasının yettiğini almak zorunda kaldı. sorumlu bir insan önce küçük kızının istediği pili alır, sonra karısına kola alır, para artarsa da kendisine kahvesini alır. ama bu orospu evladı gitti kendine kahve aldı, karısına da pil yokmuş dedi. daha burada herife ayar oldum zaten.

bir önceki kazada karısı ve karnındaki bebeğinin ölümüne sebep olduğunda da alkollü şekilde araba kullanıyormuş. sekiz yıl sonra yine arabada sonraki eşi ve kızı var, herif az kalsın parası yetse marketten 2 tane cep boy viski alıp shotlayacaktı. amına koduğumun alkolik orospu çocuğu.

bunun üstüne bir de çocuğu oralarda başıboş bırakıyor, yüksekten yere düştükten sonra da kurtarıcam ayağına sinirle gözü kör olup karısını da öldürüyor. bu kazanın olmasına sebep de kızına pil yerine gidip o zıkkım kahveyi alması, çünkü kahveyi almasa arka koltuğa dökmeyecekti, küçük kız da oradan aşağı %99 düşmeyecekti.

anasını siktimin orospu çocuğu ray'i. keşke o güvenlik görevlisi kafana sıksaydı. yavşak.
    --- spoiler ---

filme dönecek olursak: başından sonuna kadar siz de aynı protagonist gibi acaba? acaba? diye gidip geliyorsunuz. gerilim her daim yüksek. bu tarz filmleri çok sık izlediğim için benden max 6/10 alır ama izlediğime pişman değilim.
hesabın var mı? giriş yap