şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (doğumu 1791, venedik - ölümü 1882, milan) 19'uncu yüzyıldaki romantizm döneminin en önemli sanatçılarından biriydi. büyük ve tarihi resimleri ile, politikaya dokundurmalarıyla ve oldukça detaylı ve düzgün portreleriyle tanınırdı.

  hayez oldukça fakir bir aileden geliyordu. babası fransız kökenli iken; annesi chiara torcella ise morano'dandı.
  francisco, beş kardeşin en küçüğüydü ve zengin armatör ve sanat koleksiyoncusu giovanni binasco ile evlenen annesinin kardeşi tarafından büyütüldü. çocukluğundan beri çizmeye hevesliydi, ve amcası ona eski eserleri nasıl restore edebileceğini öğretti. daha sonra, francisco magiotto'nun öğrencisi oldu ve ona 3 yıl boyunca çıraklık etti. 1806'da güzel sanatlar yeni akademisi'ne kabul edildi. orada teodoro matteini'den dersler aldı. 1809'da venedik akademisi'nin yarışmasını kazanarak roma'daki accademia di san lucia'da bir yıl eğitim hakkı kazandı. 1814'e kadar roma'da kaldı ve buradan napoli'ye taşındı. burada joachim murat'la çalıştı. 1850'de brera akademi'sinin başına atandı.

  hayez'in kariyerini tanımlamak çoğu zaman zordur, zira eserlerine genelde imza ve tarih atmazdı. çoğu zaman eserin ne zaman yapıldığı, satıldığı veyahutta elde edildiği güne atıfta bulunurdu; çizildiği günden hiç bahsetmezdi. bir çok kez de, aynı eseri bir kaç sefer küçük değişikliklerle çizerdi. ilk eserleri ingres ve nazarene hareketinden ilham alırken, son eserleri de klasik canlanma üzerinedir.

  hayez'in en ünlü eserleri,

  scaglieri mahkumu petro rosso (1820)
  sicilyalı akşam duaları (1822)
  kudüs tapınağı'nın yıkılışı (1867)
  marin faliero portresi (1867)
  harem penceresinde çiçek vazosu (1881)
  öpücük (1859)

  http://tr.wikipedia.org/wiki/francesco_hayez

  ukte flying snow tarafından verilmiş.
 • italyan romantizminin ressamı.

  fakir bir aileden gelmiş, farklı ressamların yanında çıraklık yapmış. eserlerini imzalamadığı ve tarih atmadığı için bir dönem işlerine dair değerlendirme yapmak güç olmuş.

  “öpüşme” adlı muhteşem güzellikte bir resmi vardır.

  the kiss