şükela:  tümü | bugün
  • portoya ait bir çeşit portekizli fast food. ekmek arasına sosis, domuz eti ve biftek, üzerine de eritilmiş kaşar peyniri ve sos dökülerek sıcak servis edilir.
  • genelde sosunu tarhana çorbasına benzetiyorum. ama gerçekten tadına doyum olmayan bir yemektir.
  • sırf sosu ve birlikte verilen patates kızartması için yediğim bir çeşit portoya has yemektir. o sosuna patates kızartmalarını banmak ve birayı yudumlamak paha biçilmez.
    aslında hazırlanışı itibariyle çok basit bir yemektir. 5-6 farklı et çeşidi tost ekmeğinin arasına koyulur ve üstüne ise kaşar ilave edilir. ama dediğim için işin sırrı birlikte servis edilen ve birayla yapıldığını öğrendiğim sostur efendim.
  • portekizce fransız kız anlamına gelen kelime
  • büyük beklentilerle yediğim ama çok da bir olayını göremediğim sandviçimsi. ya da ben iyi yapan bir yerde yemedim.

çok tuzlu ve ağır. oturuyor mideye. bir kez deneyin, yeter.
  • portoya özgü yemek. çok da bir numarası olduğunu söyleyemem. dikkat edenler için söyleyeyim içerisinde domuz eti bulunur. sosu da bol tuzlu hafif yoğun kıvamlı mercimek çorbasını andırır. yanında da patates kızartması getiriyorlar, ketçap mayonez yerine patatesleri bu sosa banıp yemek iyi oluyor. çok pahalı bir şey de değildi herhalde.