• eski amerikan istihbarat elemanı. sovyetler üzerinde u-2 uçağıyla keşifteyken vurularak düşürülmüş ve sağ ele geçirilmiş. ardından casus olduğu itiraf ettirilmiş ve 10 yıl hapisle cezalandırılmış. ilginç olan, conilerin elinde bulunan yoldaş vilyam genrikhovich fisher ile 1962'de takas edilmesiymiş. bu arada sovyetler, ellerinde bulunan bir amerikan öğrenciyi de takasta vermişler. iki amerikan bir rus etmiş, powers ezilmiş, yazık.

  (bkz: vilyam genrikhovich fisher)
 • vladimirsky tsentral'da 2 sene geçirdikten sonra abd'ye geri dönmüş ve cia'de çalışmaya devam etmiştir. ancak 1977 yılında kendi kullandığı helikopterin düşmesi sonucu vefat etmiştir.
 • amerika'ya dondugunde ajan oldugunu itiraf etmemistir, 10 yil hapis de almamistir. donunce cia'de de calismaya devam etmemistir:

  (bkz: u 2/#27057559)
 • kutsal kitapları değiştirerek başlayan ve devam eden bir deformasyona girip, hak din hüviyetini kaybetmiştir.
 • 70 000ft'te (21 km) uçağınız vurulursa sağ kalmanız beklenmez. ayrıca u-2 uçağının pilotları siyanür hapı taşırdı ki sağ ele geçirilmesinler. fakat kendini öldürmez. ayrıca uçaktaki kamera, film ve istihbarat bilgilerini yok edecek mekanizmayı çalıştırmamış ve kanıt olarak ele geçmesine sebep olmuştur. ilginçtir, paraşütüyle indiği köyde rus olduğu ve şoka girdiği için konuşmadığı sanılarak yerel bir havaalanına yollanır. yolda rutin kontrol yapan askerler tarafından yakalanır.

  ölseydi, bayrağa sarılı tabutu ile kahraman ilan edilecekti. 2 yıl sonra ülkesine canlı iade edildiğinde ülke sırlarını ifşa ettiği düşünülerek oldukça soğuk karşılanır. sonra karısı da boşamış, yazık la. ironiktir yine bir hava aracı kazasında ölür.
 • "o sırada politikanın her zaman politika olduğunu anlayamayacak kadar ufaktı, ama aynı zamanda bir şeylerin değişeceğini sezinleyecek kadar da büyümüştü; çünkü 1960'ın o ilk günleri, kuzey carolina'daki dört siyah öğrencinin ırk ayrımını protesto etmek için bir lokantada başlattıkları oturma grevi, cenevre'deki silahsızlanma konferansı, u-2 casus uçağının sovyetler birliği topraklarına indirilmesi ve pilot gary powers'ın tutuklanması, bunun üzerine kruşçev'in paris'teki zirve toplantısını terk etmesi ve cenevre silahsızlanma konferansının nükleer silahların yaygınlaşmasını önleyecek hiçbir gelişme kaydetmeden sona ermesi, ardından castro ile abd arasındaki düşmanlığın artması ve ona bağlı olarak küba şekeri ithalatının yüzde doksan beş azaltılması haberleriyle doluydu; o haberlerden yedi gün sonra 13 temmuz akşamı, kennedy demokrat parti adayı olarak los angeles'taki ön seçimi kazandı." paul auster - 4 3 2 1
 • amerikan vecihisi.
  bindiği hava araçlarının düşmekten başka kaderi yok.
hesabın var mı? giriş yap