• 1475-1541 yılları arasında yaşamış inka medeniyetini ortadan kaldıran ve peru'nun lima şehrini kuran ispanyol fatih...
 • doğum tarihi çeşitli kaynaklara göre 1471-1478 yılları arasında değişen acımasız ispanyol general. amerika kıtasında altın bulmak ve hıristiyanlık dinini yaymak için 1510 yılında ispanya kralı tarafından görevlendirildi. ispanyol general diego de almagro ile birlikte 22 yıl boyunca kuzey amerika’yı sömürdü. başta inka’lar olmak üzere altın için önüne gelen her medeniyeti ortadan kaldırdı. ülkesine 40 ton'un üzerinde altın ve gümüş kaynağı sağladı. 1541 yılında kendi kurduğu peru’nun lima şehrinde öldü.
 • kendini, ailesini ve ispanya kralını müthiş bir zenginliğe boğarken, muazzam bir imparatorluğu , dev anıtarı, koskoca bir tarihi ve benzersiz sanat eserlerini yıkıp geçmiş , yağmalamış zalim conquistador. kendi sonu da bu hazineyi paylaşamadığı yandaşları tarafından haince bir planla gerçekleşmiş ve onlarca kılıç darbesiyle peruda öldürülmüştür.
 • kendisi dahil 37 atlı ve 106 piyade ile inkaları dize getirmiştir. inka kralını esir almış; fidye olarak evler dolusu altın istemiş, fidye verildiği halde inka kralını öldürmüştür.
  evlerini altından süslemelerle kaplayacak kadar iyi altın işleyen inkalıların, demiri ve dolayısıyla kılıç işlemeyi bilmemesi pizarronun işini kolaylaştırmıştır.

  pizarro ispanyaya o kadar çok altın getirmiştir ki, o zamanlar cezayirde korsanlık yapan ve ispanyol gemilerine saldırıp ganimet alan barbaros hayrettin paşanın, ele geçirdiği altın miktarı dahi cezayirde altının değerini gümüşten daha aşağıya çekmiştir.

  aynı katliamı aztek medeniyetine yaşatan vatandaşı için (bkz: hernan cortes)
 • rivayet ve yazıtlardan okunan odur ki pizarro koskoca inka medeniyetini bir avuç denebilecek (140-145 kadar) askerle dize getirmiştir ki bu da gözlerimizin yarıçaplarının bir süreliğine artmasına neden olur.
 • insanlar tarafından '143 askerle inka medeniyetini ortadan kaldırdı' şeklinde bilinse de asıl kilit özelliği askeri yönünden ziyade diplomasi yeteneği olan conquistador. hernan cortes in aztekleri ortadan kaldırırken kullandığı yöntemleri baz alarak inka imparatorluğu nu içten çökertmiştir. o zamanki imparator atahualpa nın yerel düşmanlarıyla anlaşmalar yapmış, imparatoru öldürdükten sonra kukla hükümdarlar ile dolaylı yoldan yönetimi ele geçirmiştir. bazı inkaların kendi çıkarları uğruna ispanyollara yardım etmesi ve işgalin sonunda kendileri dahil bütün medeniyetin yok olması da ilginç bir durum ironisidir.
 • okuma yazma bilmeyen ve soylu olmayan, ''batı hindistan''a (amerika) 1502'de gelen general.

  panama'ya yerleşmeden önce birçok keşif gezisinde yer aldı. güneyin zenginlikleriyle ilgili söylentiler onun için çok çekiciydi. inka imparatorluğu'nun kalbine girmek için üç sefer yapması gerekti. iki yüz adamıyla cajamarca'ya vararak atahualpa'yı ele geçirdi ve inka'nın fidyesi sayesinde o güne kadar hiç duyulmamış ispanyol şefler arasında ölümcül bölünmelere neden oldu. almagro ve diegro zarara uğradığını düşünerek ayaklandı ve yenilgiye uğrayarak 1538'de öldürüldü. taraftarları üç yıl sonra pizarro'yu lima'daki sarayında öldürerek intikamını aldılar.
 • patates, tütün ve domates'i de ispanya'ya tanıtan kişidir
 • rivayet odur ki bu serefsiz altindan dag gormus ve onu da birakmayalim bu barbarlara deyip erittikten sonra gemilere yukleyip ispanyaya goturmustur. paysanolara altin dagitmak istemeyen kral yuzunden ispanyada bu donemde guney amerikadan gelen tonlarca altin yuzunden ekonomi bombok olmus, enflasyon amina koymustur. makro anlamda ekonomik adimlar bu donemde atilmistir.
 • yaptıklarıyla uganda'daki önemli bir siyasi kişiyi anımsatan şahıs.

  bir taraftan bakarsak; gayet başarılı, cesur bir ispanyol. bünyesindeki az kişi ile çokluğa karşı savaşmış ve başarılı olmuştur. avrupa'da ismi yapıtlara verilmiş, kahraman ilan edilmiştir. avrupa medeniyetine yaptığı dolaylı katkı yadsınamaz. o bir konkistador.

  öte taraftan, binlerce yerliyi acımasızca öldüren, öldürülmesine neden olan istilacı, katil. mimarisiyle, çok tanrılı dinleriyle efsaneleriyle dünyayı ayrı bir renk katan inka medeniyetini yıkan bir bozguncu.

  demek istediğimiz tarihin sizi nasıl ve nerede gördüğü de değil. bazılarına göre kahraman ve kurtarıcı olabilirsiniz ama bu sizin katil olduğunuz gerçeğini değiştirmez. heykelinizi de dikseler, adınıza şiir de yazsalar boş. *
hesabın var mı? giriş yap