• franck boclet’in kendi web sitesinde cocaine, “güneşli, çiçeksi ve oryantal notalara sahip bir koku” olarak tanımlanmış. üstte pembe meyveler, acı portakal, tütün ve karamel ile sıcak ve cömert bir açılış yapan; orta notada orkide, zambak ve sümbülteber ile tazelik getiren, alt notada ise paçuli, vanilya ve monoinin egzotik bir yolculuk için oryantal bir uyum sağlayan bir parfüm cocaine.

  bana göre bu parfüm, parfümlerin “açılışa göre” yargılanmaması gerektiğinin kanıtı olan parfümdür. ilk başlarda tom ford orchid soleil izleri hissettirse de “önyargımı bir kenara bırakıp”, sabırla bekledim. cocaine, zaman içinde oturdu, özgünlüğünü ortaya çıkarmayı bildi ve gönlümü fethetti. hani şair diyor ya “bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, kelimelerinse kifayetsiz olduğunu, bu derde düşmeden önce.” cocaine de tam öyle bir şey işte… onu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. ezcümle bu parfüm, kafada canlandırması kolay bir parfüm değil. ben ne kadar anlatmaya çalışsam da, onu anlamak için denemek gerekiyor.

  kesinlikle hayal kırklığına neden olmayan, aksine hayal kurduran bir parfüm cocaine..
 • parfüm dünyasını ve bu konuda çeşitli sosyal medya ortamlarında kullanıcıları takip eden biriyseniz son 1 yıldır türkiye'de de sürekli adı geçen ama bence kaliteli bir kışlık kokudan ötesi olmayan parfümdür.

  ben de o gazla gidip 15ml dekant aldım ve denedim. tarz olarak benlik ama bir şişesini almak için para vermem. öyle çok da etkilemedi.

  gerçekten unisex bir kokusu var. kadın erkek farketmeden çok genç yaşlarda değilseniz daha bir yakışır. biraz olgun bir kokusu var. kalıcılık ve yayılım güzel. 8-9 saati rahat buluyor. yayılım ilk 3-4 saatten sonra hızla düşüyor ama kalıcılık epey devam ediyor. tabi koku karakteri kışlık olduğundan yünlü kıyafetlere sıkarsanız çok net bu süreler ciddi biçimde artacaktır. bence baştan sona içindeki beyaz çiçekler belirgin ama arka planda karamelize şeker, tütün, kırmızı biber ve paçuli kadınsı yanını törpüleyip tozlu ve kasvetli bir erkeksilik katıyor. o yüzden erkekler de kullanabilir. ne bileyim sanki hafif rutubetli, içinde bolca çeşitli güzel kokular sürüp gelen yaşlıların olduğu taş bir binadaymışım gibi his uyandırıyor. öyle karışık bir his bende bıraktığı.

  serin baharlarda ve kışın kullanıma çok müsait ama havalar ısındıysa veya havalandırması pek olmayan kapalı bir ortamdaysanız (toplu taşıma da olabilir) kesinlikle insanlar bunalır. bir de bence nefret edilmese bile kimsenin "ay ne güzel kokuyorsun, hangi parfüm?" gibi sorulara muhatap olma ihtimaliniz düşük. belki siz "güzel mi?" diye sorarsanız "güzeeeel" denir geçilir, o kadar. tabi kokuya aşık olan varsa ona da karışmam.

  sağda solda sürekli övülmesine inanıp gidip bir şişesine (bu entry tarihi itibariyle) 2000tl civarında paranızı vermeden önce bir dekant alıp deneyin. çok beğenirseniz alın. harmanı, nota içerikleri kaliteli ama fiyatını ve ülkemizin alım gücünü düşününce kör alıştan önce bir deneyin derim. çünkü başyapıt muamelesi görecek bir parfüm değil.
 • soel parfüm tarafından afrodizyak afrodizyak diye piyasaya yayılan narcotic,azgın ergenler tarafından çokça tercih edilsede asıl afrodizyak sümbülteberdir.dolayısı ile bu parfümü tavsiye ederim kendilerine :d
 • haşlanmış mısır kokusu yerine herkesin aldığı naftalini alsam ben de hastası olabilirdim ama buram buram mısır. tuhaf bir bulantı yaratıyor bende. sevemiyorum.

  edit: ah nasıl aşığım kendisine şu an..ne mısir ne naftalin..sümbülteberin en güzel hali.
 • unisex'den ziyade kadın kokusu, yani çok feminem bir koku. unisex bir çok parfüm kullandım da bir erkek olarak, bu kokuyu sıkıpta bir erkek olarak dolaşmam yani :)
hesabın var mı? giriş yap