şükela:  tümü | bugün soru sor
 • stanford üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat bölümünde ders veren edebiyat kuramcısı.

  http://www.metiskitap.com/…alog/author.asp?id=20296 adresinde hakkında aşağıdaki bilgi verilmektedir:
  "italyan edebiyat kuramcısı ve eleştirmen. ingilizcede 1983 yılında yayımlanan mucizevi göstergeler kitabında edebiyat ile toplumsal yapılar arasındaki ilişki sorununa getirdiği özgün ve çarpıcı yorumlarla uluslararası edebiyat kuramı camiasının önemli isimlerinden biri haline geldi. bu kitaptan sonra yayımlanan the way of the world (1987), modern epik (1995; agora 2004), atlas of the european novel 1800-1900 (1998) ve graphs, maps, trees (2005) adlı kitaplarında da ilk kitabındaki esprili ama belagatten uzak, açık seçik üslubunu ve bilimsel metodoloji konusundaki özel hassasiyetini, bilimsel modellerden özgün biçimlerde yararlanma eğilimini sürdürdü. roman tarihi hakkındaki 5 ciltlik il romanzo (torino 2001-3) adlı çalışmanın editörlüğünü yaptı. wissenschaftskolleg zu berlin kurumunun üyesi ve fransız araştırma bakanlığı’nın danışmanlarındandır. yazıları sık sık new left review’da yayımlanan ve eserleri birçok dile çevrilmiş olan moretti, 2000 yılından beri stanford üniversitesi roman çalışmaları merkezi’nin yöneticiliğini yapmakta ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri vermektedir. "

  (bkz: modern epic)
  (bkz: signs taken for wonders)

  ayrıca bkz:
  http://www.stanford.edu/…mplit/faculty/moretti.html
 • signs taken for wonders adlı kitabı türkçeye zeynep altok tarafından mucizevi göstergeler adıyla çevrilen ve metis yayınlarından 2005'te yayımlanan edebiyat kuramcısıdır. şahane bir anlatımı vardır, biz daha yeni yeni tanıyoruz.
 • mucizevi göstergeler'de yanlış hatırlamıyorsam antik tragedya ile 16. yüzyıl ingiliz tragedyasını ve sosyal bağlamlarını karşılaştırıp paralellikler, kendi afili postyapısalcı terimiyle homolojiler buluyordu. bugün bu tezi aynen george thomson'ın marksizm ve şiir adlı kitabında gördüm!
  velhasılı, terimler afili hale geliyor ama sosyoloji meselesi hala marx'ın çattığı ayaklar üzerinde ilerliyor.
 • nanni moretti'nin erkek kardeşidir aynı zamanda.
 • "mucizevi göstergeler" adlı harika kitabından sonra bir yenisi, "tarih ile edebiyat arasında burjuva" adıyla türkçeye kazandırılmıştır. yeni çalışmasında belirli kavramlar ve tarihsel olaylar üzerinden avrupa burjuvazisinin ortaya çıkışı, sınıfsal farklılıklar, tüm bunların roman tarihine yansıması ve roman tarihinde burjuva kültürünün izleri üzerinde durur. anlatımı ise her zamanki gibi eğlencelidir. kendisi edebiyat eleştirisi yapan metinlerin de keyifle okunabileceğini göstermiş, avrupa romanı için kıymetli bir eleştirmen ve edebiyat tarihçisidir.

  ilgili kitap için bkz:

  http://www.idefix.com/…asp?sid=xmj6mu32ee2eha0jju3n
 • "roman, kentin anlamının belirli bir mahalde bulunamayacağını ancak ve ancak zamansal bir silsile içinde açığa çıkacağını gösterir. insanların baş döndürücü bir hızla yükselip sonra aynı hızla düşmeleri balzac'tan maupassant'a on dokuzuncu yüzyıl romanının ana temasıdır. kent modern edebiyata bu temayla birlikte girer ve adeta edebiyatın zorunlu bir bağlamı haline gelir."