şükela:  tümü | bugün
 • jean claude duvalier'nin bubası olan, papa doc lakablı haiti diktatörü idi. ne yapmıştır ne etmiştir bilmem. rüşvet yiyen diktatör rejimiydi işte tipik anlaşıldığı kadarıyla. oranın asileri de castro'dan esinlenip gaza gelmiş. ama becerememişler, olmamış.
 • (bkz: papa doc)
 • halkın rızasıyla diktatör olanlardandır. aslen doktordur (papa doc lakabı burdan geliyor) ve zamanında darbe karşıtlığıyla isim yaptıktan sonra milliyetçi ve halkçı görüntüsüyle başkan seçilmiş, kendisine yönelik bir askeri darbenin ardından tüm üst rütbeli askerleri idam ettirip orduyu dağıtmış ve kendisi için çalışacak silahlı güvenliğini kurmuş, ülke kadrolarından yabancıları ve muhalifleri çıkarıp kendi adamlarını doldurmuştur.

  "personality cult" denen olayı da çok iyi uygulamış, kendisini lwa'larla bağlantı kurabilen bir "voodoo şeyhi" gibi tanıtmıştır. 1964'de kendisini "ömür boyu lider" yapacak anayasa değişikliği referanduma koyulmuş ve %99.9 gibi el değmemiş olmadığı bariz olan bir sonuç çıkmıştır. olay öyle boyutlara gelmiştir ki duvalier'nin isa olduğunu gösteren afişler, lord's prayer'ın duvalier için uyarlanmış olanları falan piyasada gezinmiştir. bu sırada duvalier'nin halkı ayakta siktiğine aklı eren aydın kesim amerika'ya veya başka ülkelere kaçtığı için ülkenin yıllarca anasını siken bir beyin göçü patlak vermiştir ve papa-doc da 1971'deki ölümüne kadar liderlikten inmemiştir.

  bu kadar uzun süre lider kalabilmesindeki önemli bir etmen de ülkedeki komünistlerin de anasını bellemesi ve bunun da amerikan yönetiminin hoşuna gitmesidir. televizyonda "uncle sam loves you, amerikan başkanı 'sovyetlerin amına koyayım size birşey olmasın' diyerek bastı yardımı sevgili haitililer" tarzı haberler çıkarken papa doc da dolarların bir kısmını zulaya indirmiştir. böyle bir karşılıklı sevgi ortamını da kim yıkmak ister ki zaten.
 • kendi iktidarına karşı çıkan muhaliflerden birinin siyah bir köpeğe dönüştüğüne inanmış ve ülkedeki bütün siyah köpekleri öldürtmüştür. manyaktır.
 • yeryüzünde gördüğüm en angut kemocu geyiklerinden birine konu olmasıyla şaşırtmış diktatör. güya bu manyağın vasiyetinde "mezarımın üzerine yazın. geçmişte vespasien, son asırlarda, türkiye'nin lideri mustafa kemal atatürk'ü örnek alarak yaşadım. diye yazmıştır. şuanda da mezar taşında elvada eşsiz lider, vespasien ve mustafa kemal atatürk'ten ilham alan françois duvalier...bu kadar candan sevdiğin haiti toprakları bol olsun." yazmaktaymış. türkçe wiki ve gerzek kemocu sayfaları dışında bi kaynak yok bu iddiaya tabii ki, özellikle bu gerçeği sansürleyerek unutturacağını zanneden gavurların bu meseleden bahseden bir kaynağına rastlamadım.

  lakin, bi kemocunun böyle bişeyi uydurmasından ve bu saçmalığa diğer kemocuların inanmasından daha vahim (en azından daha ilginç) bi durum var ortada. zira fıransua nam bu denyo, adam madam keserek vudu büyüleri yapar, milisleriyle halkı katleder, dahası, kendisi amerika'nın desteğini de dibine kadar almıştır. esasen, böylesine bir caniden atatürk'e olmayan bir övgü çıkartmaya çalışmak gibi bir manyaklığa, buna inanacak bir cehalete sahip olmak kemoculara yakışmasına rağmen, böylesine bir dangalaklığa bir devlet okulunun atatürk köşesi'nde rastlamak insanı yine de şaşırtıyor. sirk gibi ülke amınakoyayım.
 • (bkz: #64235133)