şükela:  tümü | bugün
 • cumhurbaşkanı sarkozy nin yanında nedense esamesi okunmayan çiçeği burnunda 168. fransa başbakanı...
 • dünyanın en fransız isimli başbakanı. fığansuğafiyon diye üç kere söyleyin bakın, kendinizi durduramayacaksınız.
 • deneyimli fransız siyasetçi. bugün anamuhalefet partisi ump başkanlığı jean françois cope ile yarışıyor. karısı galliymiş ve britanya ile yakın ilişkileri varmış. yarışta da favori isim olarak gösteriliyor. ancak 60'a yakın yaşı ve senelerdir başbakan olması nedeniyle bence daha zayıf ve yıpranmış bir aday.

  http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20329394
 • büyük bir sürpriz yaparak les republicains'in 2017 fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı olabilir. ilk sonuçlar kendisini juppé ve sarkozy'nin epey önünde gösteriyor. en yakışıklısı da zaten oydu... ama le pen karşısında cidden zorlanabilir.

  http://www.lefigaro.fr/…on-sarkozy-premier-tour.php
 • françois fillon (d. 4 mart 1954, le mans) fransız siyasetçi.

  milletvekilliği
  ilk kez 1981 yılında sarthe milletvekili seçilmiş ve meclisin en genç ismi oldu. 1981, 1986, 1988, 1993, 1997, 2002 seçimlerinde sarthe milletvekili seçildi. 2004 yılında sarthe senatörü oldu. 2007 yılında tekrar sarthe milletvekili seçildi. 2012 yılında ise paris'ten milletvekili oldu.

  bakanlıkları
  1993-1995 yılları arasında yükseköğretim ve araştırma bakanlığı, 1995 yılında kısa bir süreliğine bilgi ve teknoloji bakanlığı, 1995-1997 yıllarında posta ve telekomünikasyon bakanlığı, 2002-2004 yıllarında çalışma, dayanışma ve sosyal işler bakanlığı ve 2004-2005 yıllarında milli eğitim, yükseköğretim ve araştırma bakanlığı görevlerinde bulundu.

  başbakanlığı
  17 mayıs 2007 tarihinde, cumhurbaşkanı nicolas sarkozy tarafından fransa başbakanlığına getirildi. bu süreçte üç hükümet kurdu: ilk hükümeti 17 mayıs-18 haziran 2007 tarihlerinde, seçim sonrasında kurduğu ikinci hükümeti 19 haziran 2007-13 kasım 2010 tarihlerinde yönetti ve üçüncü hükümeti kurmak amacıyla 14 kasım 2010'da tekrar başbakanlığa getirildi, nicolas sarkozy'nin kampanya sözcülüğüne çevre bakanı nathalie kosciusko-morizet'in getirilmesi üzerine, çevre bakanlığı görevini de üstlendi. sosyalist françois hollande'ın cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine 10 mayıs 2012 tarihinde istifa etti.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/françois_fillon
 • mayis 2017 yilinda fransa baskanligina secilmeyi neredeyse garantilemis siyasetsetcidir.
 • bir parça popülizm, bir tutam katoliklik, bir tatlı kaşığı le pen, bir tutam homofobi, üzerine de bir kepçe dolusu liberalizm sosu. sarkozy'den iki farkı vardır: katolik aile yapısını daha öne çıkarması ve daha amerikanvari bir liberalizmi savunması. türkiye'yle ilişkileri mümkün olduğunca gergin tutma taraftarı insan. ekonomi politikası, para politikası ve sosyal politika vaatlerinin yarısı "ufak at da civcivler yesin" denecek türden. hiçbir şekilde neyi nasıl yapacağını açıklamıyor. "yaptım olacak" türünden vaatler genellikle.
 • fransa'da cumhuriyetciler'in liderligi icin yapilan secimlerin ilk turunda %44 oy olarak birinci geldi. cok yuksek ihtimalle, 2017'deki secimlerde merkez sagin cumhurbaskani adayi olacak. asiri sagci marine le pen'i gecerse de fransa'nin yeni cumhurbaskani.

  kendisi rusya ve putin'le isbirligine acik bir isim:
  west ‘provoked’ russia, says former french pm françois fillon

  rusya'ya yonelik yaptirimlarin kaldirilmasini savunurken, radikal islam ve isid'le mucadeleyi oncelik olarak goruyor.

  once trump, sonra fillon. ortadogu'daki selefi yamyamlarin suyu isiniyor.

  ulkemizde bu selefi yamyamlarin kazanacagina oynamis olan cahil, islamci ve fasist kimi siyasiler, allah'in izniyle bir kez daha husrana ugrayacak.
 • fransız sağının umudu haline gelen siyasetçi. alain juppé'yi de ekarte edebilirse cumhurbaşkanı adayı olacak. özellikle gay evliliklerine karşı olması ve vergilendirme konusundaki özgürlükçü tavrı ile sağ kesimlerde ilgi uyandırdığı kesin.

  https://www.theguardian.com/…ght-favourite-election