şükela:  tümü | bugün
 • fayard yayınları tarafından yayımlanmış olan "abdulhamid ii le sultan calife" isimli biyografi kitabının yazarı.
 • gençliğini birinci içerek tüketmiş kişi. osmanlı tarihçisi. ramazan ve siyaset, osmanlı'da mizah, osmanlı'da sosyalleşme, yusuf akçura, osmanlı'da eğitim, abdülhamit konularında çalışmaları vardır. tunuslu bir karısı, dünya adında bir kızı vardır.
 • türk milliyetçiliğinin kökenleri yusuf akçura 1876-1935 adlı tarih vakfı'ndan çıkmış kitabın yazarı.
 • yasini gostermeyen, bakislariyla tedirgin eden...
 • bir adam diye tamamlamak istedigim turkolog. yusuf akcura ile ilgili tezi ile doktor unvanini almis ve ondan sonra osmanli ve genel olarak turk dunyasi entellektuelleri ile ilgili calismalar yapmis, osmanli mizahi ile yakindan ilgili bir ehess hocasi, directeur d'etudes. fayard yayinlarindan cikan "abdulhamid ii le sultan calife" isimli kitabi ali berktay tarafindan dilimize kazandirilmis yakinda homer yayinlari tarafindan basilacak ve bu arada bu yakinlarda yky yayinlarindan da bir derlemesi cikmis olan son donem osmanli tarihinin onemli ismi.
 • 7 nisan 2006 günü boğaziçi üniversitesi'nde "women in the arts and writing: negotiating the ottoman public sphere in the 19th and early 20th centuries" konulu sempozyumda, "osmanlı mizah basınında kadının konumu" başlıklı bir bildiri sunmuş fakat bıkkınlığından mdır yoksa yorgunluğundan mıdır pek bir şey bildirememiştir. bildiri sırasında güldürmüş, eğlendirmiştir o ayrı.
 • 2006-2007 akademik yili icerisinde (gorece olarak) yeni cikan kitabi hakkinda konusmak uzere buraya geldiginde dinleme imkani buldugum scholar. agir fransiz aksaninin arkasindan ingilizcesini cozmeye calismanin salondakiler icin epey yorucu oldugunu gozlemledim. bir kac yasli uyemiz uyuyakaldi. kitabini henuz okumamis olmam sebebiyle bir sey diyemiyorum ancak bize siradisi herhangi bir yorumda bulunmadi ve duyulmadik herhangi bir analiz arzetmedi. ii. abdullhamid hakkinda osmanli field'inda son donemde bahsi gecen bilgileri tekrarladi diyebilirim.
 • "kemalizm, avrupa dışında güçlü yankılar uyandırdı. bugün üçüncü dünya adını verdiğimiz, latin amerika'dan uzakdoğu'ya kadar uzanan alanda, türkiye'nin 1919'dan sonraki atılımı ve uygulanan reformlar çoğunlukla tutku dolu hir dikkatle izlendi. bağımsızlığı kazanmak, ekonomik-sosyal kalkınmayı sağlamak için uygulanacak reçetelerle ilgili olarak kemalizmden alınacak dersler araştırıldı."
  ___
  ahmet taner kışlalı - siyasal sistemler- siyasal uzlaşma ve çatışma adlı kitaptan alıntıdır
  başı ve devamı için (bkz: kemalizm/#18267896)
 • osmanlı-türk modernleşmesi (1900-1930) adıyla ali berktay'ın türkçeye çevirdiği ve seçilmiş makalelerin toplandığı bir kitabı da var.