*

şükela:  tümü | bugün
 • ségolène royal'in pacs ortagi. dort cocuklari varmis.
 • baska bir kadinla iliskisi oldugu icin partneri ségolène royal tarafindan terkedilen, daha dogrusu evden kovulan zat. yaklasik otuz yillik iliskilerinin bitiminin ardindan royal, sosyalist parti'nin liderligi icin hollande ile mucadele edecegini de aciklamis.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6760599.stm
 • kendisi hasta as monaco taraftarı olmakla temayüz etmiştir, bu yönüyle diğer fransız politikacılarından ayrılır.
 • 2012 yilinda yapilacak fransa cumhurbaskanligi secimleri* oncesinde partie socialiste'in en guclu adayi konumunda bulunan siyasetci.

  ps'den cikacak baskan adayini belirlemek icin ilk turda toplam 5-6 adayin yarismasi bekliyor. bunlar arasinda hollande'in eski partneri ségolène royal ve ps genel baskani martine aubry de bulunuyor. le figaro bugun gectigimiz hafta yapilan bir anketin sonuclarini yayinlamis. ilk tur icin hollande %42, aubry %34, royal %13 gibi bir tablo ortaya cikarken ikinci turda hollande %56 alirken, aubry %44'te kalmis.

  dominique strauss-kahn'in basina gelenlerden -basina actiklarindan da denebilir pek tabi- sonra ps'de en buyuk soru kimin nicolas sarkozy'nin karsisina cikacagi olmustu. zira cumhurbaskanligi secimlerinde olasi bir dsk sarkozy ikinci tur kapismasina kesin gozuyle bakiliyordu. ps'deki son duruma ve anket sonuclarina bakarsak hollande ps'in adayi olacak gibi gozukuyor. yine de mevzubahis fransa oldugundan oturu son ana kadar her seyin degisebilecegini akilda tutmakta fayda var.

  fransa'da dsk'nin sarkozy'i ikinci turda kolay bir sekilde devirecegi bir secim ongoruluyordu. hollande & aubry ikilisinden gelecek olanin isi ise o kadar kolay olmayacak gibi duruyor. yine de an itibariyle hollande'in anketlerde sarkozy'e karsi bir ustunlugunun bulundugunu belirtmekte fayda var.
 • bugün yapılan sosyalist parti iç seçiminin ilk turundan çıkan sonuçlara göre -yaklaşık 1,5 milyon kişi oy kullanmıştır, sonuçlar kesin değil henüz- oyların % 40'ını götürmüş siyasetçidir. hemen ardından %30 ile martine aubry, %17 ile arnaud montebourg gelmektedir. eski hanımı da olan segolene royal ise % 7 civarında bir yüzdede takılı kalmıştır.
  neticede seneye yapılacak başkanlık seçimlerinde sarko'nun yerine gelecek kişidir muhtemelen.

  büdüt. parti içi seçimler şöyle oluyormuş: isteyen her fransız 1 euro masrafa katkı payı ödeme suretiyle buna katılabiliyor. ha bir de sol değerleri benmimsediğine dair bir şey imzalamanız gerekli. onun ötesinde bi sınırlama yok. hollande hala önde haliyle, rakamlarda-yüzdelerde pek bir değişme yok.
 • 6 mayıs 2012'de fransa cumhurbaşkanı olma ihtimali oldukça yüksek olan politikacı. bugün yapılan seçimin ikinci turunun ardından parti socialiste'in adayı oldu. desteğini çoktan kaybetmiş olan sarkozy'den 2012'de bir mağlubiyet alırsa siyaseti bırakmalı.
 • rakibi martine aubry'nin kendisi hakkında "hollande başkan adayımızdır, seçimler bunu meşru kılmıştır. bundan sonra onun başkan seçilmesi için elimden geleni yapacağım" dediği başkan adayıdır.

  an itibariyle oy sayımında yüzdeler 53-47 civarında seyrediyor.
 • 2012'de yapılacak olan seçimlerde fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olacak sanırım ve umarım. aubry'e göre daha liberal ve piyasayla barışık bir söylemi var ve yeni sol vurguları dikkat çekiyor. yine de işi kolay değil, kahn'a operasyon yapılmasaydı onun şansı çok daha yüksek olacaktı. seçilirse türkiye'nin ab üyeliği yolunda olumlu politikalar izlemesi muhtemel fakat ermeni meselesindeki söylemi sarkozy'i bile aratabilir.

  http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15325683

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25289174/

  http://www.lemonde.fr/…ssembles_1588705_823448.html
 • resmi twitter hesabından van depremine dair şunları yazan fransız politikacı (24 ekim):

  c'est avec une profonde émotion que j'ai appris la nouvelle du séisme qui a frappé hier l'est de la turquie dans la province de van (türkiye'nin doğusundaki van bölgesini dün vuran depremin haberini büyük üzüntüyle öğrendim)
  je sais le courage dont font preuve tous ceux qui sont mobilisés sur le terrain pour porter secours aux populations touchées (bu olaydan etkilenen insanlara yardımcı olmak için bölgeye gidenlerin cesaretinin farkındayım)
  comme tous les français, je mesure l'émotion que cette catastrophe suscite en turquie (tüm fransızlar gibi, bu olayın türkiye'de yarattığı heyecanlı vaziyeti anlıyorum)
  je souhaite adresser mes plus vives condoléances aux familles et aux proches des victimes ainsi qu'aux autorités et au peuple turc (türk halkına ve yetkililere, ve elbette kurbanların aile ve yakınlarına en içten baş sağlığı ve teselli dileklerimi sunarım)

  takip etmek isteyenler için: http://twitter.com/#!/fhollande

hesabın var mı? giriş yap