şükela:  tümü | bugün soru sor
  • jacques chirac'tan önce fransada cumhurbaşkanlığı yapmıştır.
  • karısı, doğuda ki kürtleri kışkırtmak için çalışmalarda bulunmuştur.
  • politik yaşam olarak bakıldığı zaman fransanın süleyman demireli olarak nitelendirilebilecek politikacı. 1948 yılında sosyalist parti kadrosundan "malüller ve gaziler bakanlığı" ile başladığı politik kariyerini 1981-1995 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yaparak tamamladı ve 1996 yılının ocak ayı başında da hayata veda etti. fransız halkının tonton diye takma isim taktığı politikacıdır mitterand. sevilen dürüst dirayetli bir politikacıydı topragı bol olsun.
  • mısır kültürüne olan düşkünlüğü sebebiyle sfenks takma adını alan bir insanmış kendisi. paris'i mısır dikilitaşları ve diğer mısır sanat eserleriyle süslemiştir. zaten louvre piramidinin şiparişini veren de kendisidir.
  • cumhurbaskanligi doneminde politikacilari, sanatcilari, kose yazarlarini dinleme altina alan, ayrica belcika televizyonlarindan birine verdigi eski bir demecte, bunu yalanlayan, kisi.
  • lionel jospin ve jean-marie le pen'in aksine, jacques chirac'ı adaylığı mevcudiyetinde seçimlerde geçebilen tek insan. acayip de gayretkeş. cumhurbaşkanlığı için adaylığını ilk kez 1965 senesinde koymuş, charles de gaulle tarafından mağlubiyete uğratılmıştır. 1969 seçimlerinde ortalıklarda görünmeyen mitterrand, 1974'te tekrar valery giscard d'estaing'e karşı namzet olmuştur fakat sonuç yine hüsran.. 1981'deki seçimler ise bir rövanş maçı niteliği taşır. aynı rakibe bu sefer üstünlük sağlayabilmiştir mitterrand. 1988 seçimlerinde de chirac'a. sonra da çekilmiştir siyaset sahnesinden.
  • meşhurdur kanunları. mitterand kanunları diye anılır siyaset dilinde ve ülkemizde de siyasetin finansmanında uygulanır bu kanunlar özenle. yani partiler hazine yardımı alır, yurt dışından bağış almaları yasaklanmıştır, parti ve aday kampanyalarının üst harcama sınırları önceden tesbit edilmiştir, şirketler partilere ve adaylara, zinhar, yardım yapamazlar. ayrıca finansman konusunda kanuna aykırı bir durum tesbit edilirse adayın vay haline! adayın seçimi iptal edilir, seçilmesine yasak getirilir ve hapis cezasına varan ağır cezalar uygulanır. böyle yani, benim bildiğim açıklama..

    yanlış mı biliyorum yoksa?