şükela:  tümü | bugün
 • // müzisyen. 1957'de paris'te doğdu, küçük yaştan itibaren klasik batı müziği eğitimi gördü. doğu ülkelerinin folkloruna duyduğu merakla, liseyi bitirdikten sonra bir hobi olarak folklor öğrenmeye başladı. bir önem balkan halk danslarını eğitmenliği yaptı ve paris'te "djanam" adlı çoksesli bir balkan müziği korosunun kurucularından oldu. 1985'te bu grupla halk müziği konserleri vermeye başladı. folklor öğrenimim tamamlamak için türkiye'ye gelen ve anadolu müziğine hayran olan françoise, sazın aracılığıyla mahmut demir'le tanıştı. ikili 1986'da paris'te evlendi. iki çocuk sahibi oldular.
  altı dil bilen ve birçok kitabın çevirmenliğini yapan françoise, yaptığı çeviri ve araştırmalarıyla anadolu halk şiirini ve müziğini tanıtmaya, yaşatmaya çalışıyor. 1996'da fransa'da "en suivant les asik (aşıkların peşine giderken) adlı bir türk halk şiiri antoloji ve inceleme kitabı çıkartmıştır. //

  (kalan müzik)
 • fransız asıllı bir halk müziği sanatçımız.

  söyledigi türküleri ve deyişleri ilk kez dinleyenlerin duydukları hayranlığı,bu güzel sesin sahibinin bir fransız oldugunu öğrenmeleriyle büyük bir şaşkınlık izler mutlaka...bir fransız nasıl olurda bu kadar aksansız bir türkçe kullanır, üstelik bununla da kalmaz bu kadar güzel türkü söyler?:)

  eşi mahmut demir'in çaldıgı bağlama eşliğinde bir deyişler söyler ki insanı kendinden geçirir.

  hab-ı gafletten uyanıp
  doğru yola bastım kadem
  ihlasla hakk'a dayanıp
  aşina oldum dembedem

  erler cem olmuş bir yerde
  arada göründü perde
  gel gir düşmeyesin derde
  burayaca geldin madem

  girdim mektebe irfana
  mana öğrettiler bana
  vuslat oldum ilmikana
  çün babı vahdette bu dem

  okudum elifi beyi
  farkeyledim teyi seyi
  saki destindeki meyi
  sundu nuşeyledim ol dem

  ol dem açıldı can gözüm
  cemale karşıdır yüzüm
  zedemden sıyrıldı özüm
  şükür nasip oldu adem

  adem'de hakk'ı bulmuşam
  bahri umman'a dalmışam
  vahdet-i ahed olmuşam
  sanma ki adem'den yarem

  dertli divani yakudum
  levhi mahfuzdan okudum
  aba hırka şal dokudum
  meğer bu işte üstadem
 • deli gönül feryat etme boşuna ile tanıdım, pek bir sevdim. ses rengi olarak özlem özdil'i andırıyor. ya da ben yamuluyorum, bilemedim.

  ilgili türkü için şuradan yakınız.
 • ne güzel söylüyor yahu
 • insanın fransız olduğuna bir türlü inanasının gelmediği kadın. seçim yapmam gerekse reenkarnasyona inanmayı tercih ederim. zira bana ancak bir anadolu insanı böyle güzel nefes okuyabilirmiş gibi geliyor.

  1997 yılında eşi mahmut demir ile birlikte çıkardıkları "yar bağında" albümü dışında bir çalışmasının olmadığını görmek üzdü. umarım kırklara karışmadan o güzel sesiyle birkaç nefes daha kaydeder bizler için...
 • söylemiyor, şakıyor denmesi daha doğrudur. bülbül gibi, bülbül.