şükela:  tümü | bugün
 • genelde mafianın özelde ise genovese ailesinin gelmiş geçmiş en büyük patronlarından.
  koltuğunu bizzat charles "lucky" luciano dan devralmıştır. suçun "prime minister" ı yani başbakanı olarak ün yapmıştır. koltuğa geçmeye pek de hevesli bir mafioso değildi. ama o sırada vito genovesenin başının dertte olması ve italyaya kaçması onu bir anda patron yaptı. ancak yeni patron kimsenin ummadığı başarılar gösterdi ve lucianonun ailesini new yorkun tartışmasız 1 numarası ailesi yaptı. bu ailenin adı su an genovese ailesidir ve mafia nın "rolls royce" u olarak bilinirler.
  costello koltuğunu vito genovese ye devretti. ancak bu işi tabiki gönüllü olarak yapmadı. genovese kendi hakkı olduğuna inandığı koltuğa oturmak için uzun zaman mücadele vermiş costello yu başından vurdurmuştu. fakat costello şans eseri ölmedi. kendini vuranı gördüğü ve vurduranı bildiği halde tek kelime etmedi omertayı bozmadı. koltuğu verdikten sonra emekli oldu köşesine çekildi.
  baba filmindeki don corleone karakteri costello dan esinlenerek yaratılmıştır. costello da tıpkı don corleone gibi kısık sesle konuşur , saçlarını geriye tarar ve adalet adamlarını bozuk para gibi cebinde taşırdı.
 • the departed adlı filmde jack nicholson'ın canlandırdığı karakterdir.

  (bkz: jef costello)
 • kumarhaneler kralı olarak servetine servet katmış, en ünlü italyan-amerikalı mafya babalarından biri. ayrıca şık giyimi ve çapkınlığıyla da bilinirmiş. vaktiyle time dergisine kapak olmuştur. isim benzerliğine karşın the departed filminde jack nicholson'ın canlandırdığı karakterle hiçbir ilgisi yoktur. babalığı döneminde vincent gigante'nin düzenlediği bir suikast saldırısından sağ kurtulmuştur. ayrıca mobsters filminde costas mandylor tarafından canlandırılmıştır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/frank_costello
hesabın var mı? giriş yap