*

şükela:  tümü | bugün
 • 1929'da kanada'da toronto, ontario'da doğmuş, university of southern california ve harvard'da mimarlık eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında frank o. gehry and associates adıyla kurduğu bir şirkette mimarlık pratiğine başlamıştır. 1979'da firma gehry & krueger inc. olarak değişmiştir. meslek yaşamı boyunca mimarlık çizgisi ticari bir pratikten sanatsal olarak yönlenen bir atölye çalışmasına kaymış, 1970lerin sonlarında mimari uslubu dekonstrüktivizmin**ana temellerine dayanmaya başlamıştır. yapılar yaratmak yerine özgün ve fonksiyonel heykeller* tasarlar. büyük ölçekli kamusal yapılar*da klasik mimarlık temalarını işleyerek bu heykelsi anlatımı ile başarı kazanmıştır. yakın geçmişte, dokunaklı eğrisel formlar ile dekonstrüktivist çizgisini birleştiren belirgin eserler vermiştir. 1997'de tasarladığı bilboadaki guggenheim muzesi ile 1987 ile 1989 yılları arasında tasarladığı weil-am-rhein'daki vitra design museum bu eserlerdendir. 1990 yılında pritzker architecture prize'ı, 1999'da american institute of architects gold medal'ı almıştır.

  robert a. m. stern. "modern classicism". new york: rizzoli international publications, 1988. (na682.c55) pp 90-91
  dennis sharp. "the illustrated encyclopedia of architects and architecture". new york: quatro publishing, 1991. (na40.i45) p62.

  (kısaltılarak çevrilmiştir.)
 • (bkz: frank o gehry)
 • kaliforniya'da ne kadar şaklaban bina varsa yarısının mimarı. dürbün vardı bir tane, dikine durmuş.
 • mit ray and maria stata center'in mimari...
  http://web.mit.edu/buildings/statacenter/
  dizayn icin catia diye deli bi program kullanan ve herkeze de kullandirtan adam...
 • şu anda itu mimarlık fakültesinde olduğunu öğrendiğim mimar.
 • yale universitesindeki ogrencilerini ayasofyayi gostermek için istanbul'a getirmis star mimar
 • bu akşam itü maçka g amfisinde 1,5 saatlik bi konferans vermiş olan çılgın mimar. çizmek yerine maket üstünde çalışıyomuş hep. bilgisayarda çizmeyi de bilmiyomuş. sürekli farklı ölçeklerde maketler yapıyomuş. hayatını, ondan sonra daha çok tanındığı için guggenheim öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmış. tatlı, sakin bi amca.
  dedi ki, böle son haline bakınca bu projeler müşteriye çılgınca geliyo, o yüzden de gelişim sürecini bilmeleri gerekiyo dedi. son dakkada gelip te aylarca çalıştıım proje için ben böle istemiyorum dicek biriyle çalışmam dedi.
 • simdilerde mitnin binalarini yenilemekle ugrasan asmis kisi
 • tasarladıgı guggenheim müzesi bilbao' dakidir. şehrin turist çekmesinin önemli nedenlerindendir bu müze. diğerleri ve mimarları icin(bkz: guggenheim/8)