şükela:  tümü | bugün
 • tim burton'un walt disney'de çalışırken yaptığı orta metrajlı çocuk filmi. çocuklar bu filmden korkarlar diye önce budanmış, sonra da burton'un işinden olmasına yol açmıştır. frankenstein türü korku filmlerinin çocuk versiyonudur, nederdeyse tüm eferansları taşır içinde.
 • kanimca tim burton in en iyi filmidir. sofia coppola nin yani sira shelley duvall i da gormek mumkundur bu filmde.
 • sparkynin kaçışı, eğri büğrü demir kapı, arkadan koşan uyuz komşularla edward scissorhandsin geliyorum dedigi film.çok güzel.
 • yarım saatlik süresi yetmeyen, keşke 2 saat olsa da izlesek dedirten film. tim burton'un sonraki filmlerinden aşina olacağımız öğeler var. mezarlık tasarımı beetlejuiceu, komşuluk ilişkileri edward scissorhandsi hatırlatıyor. sparky'den su fışkırması ise ayrı bir güzel, çocuğun köpeğini canlandırmak için kullandığı düzenek de göz kamaştırıcıydı.
 • özellikle çocukluğumda izleyebilmek istediğim bir yapım(dı).

  --- spoiler ---
  filmle ilgili dikkati çeken başka bir husus da; sleepy hollow'un finalindeki gibi tim burton'ın bir yel değirmenini tema olarak almasıdır.
  --- spoiler ---
 • victor frankenstein isimli bir çocuğun arkadaşlık çabası ve mini golf sahalarının ne kadar ürkütücü olabileceği üzerine bir film. baba frankenstein "guess we can't punish victor for bringing sparky back from the dead" demiş ve yarmıştır.
 • tim burton'ın gelecekte yapacaklarının sinyallerini verdiği film.. filmin başında, victor'ın çektiği film çok güzeldir.. özellikle mutfak eldivenlerinden yapılmış canavarlara bayıldım..
  ota boka kıllanan, sürekli kendi kendini gaza getiren dangalak komşu tiplemesi burada da mevcut.
 • tim burton'in ne kadar da kisilikli bir yonetmen oldugunun kaniti olan kisa film, ki 29 dk'dir.. walt disney gibi akca pakca filmler ceken bir sirketi bile kendi dumen suyuna sokmustur burton.. disney'in parasiyla, kendi dunyasini kurmustur..

  --- spoiler ---
  yapim oldukca karanliktir.. 84 yilinda cekilmis, siyah beyaz bir filmdir ve burton'in favori temalarini ustalikla ilistiriverir izleyenin gozune..

  favori temalar.. olum-yasam arasindaki ikircikli durum.. sparky bir araba carpmasi sonucu ölmüstür.. victor ise, fen bilgisi dersinden feyz alarak sparky'i yasama dondurur.. olumle yasam arasinda gidip gelme mevcuttur.. beetle juice'daki gibi.. bir yeniden yaratim da soz konusudur filmde.. victor, kopegine can vererek, onu dikerek, egerek bukerek tekrar yaratir.. edward makaseller'in vucuda gelisini hatirlayin!

  onyargi da filmde yerini alir.. ilk basta victor'un ailesi, bu durumu komsulara aciklamaya cekinir.. cunku toplum, o banliyodeki komsular, onlara karsi bir nefret dalgasi gelistirecektir.. babasi da der, "...onyargilar". ki hakli da cikarlar.. spark'in yeniden dogmus halini gorduklerinde, anlamadan dinlemeden basarlar yaygarayi..

  bir de burton'in gorselliginde bir imzasi gibi olan disavurumculugun izlerine de rastlanir bu filmde. sparky'nin gomuldugu hayvan mezarligin olagan disiligi, hac'larin egri bugrulugu, ya da eski golf sahasindaki sekiller bunun en bariz ornegidir..

  bir de cocuklara gore walt disney tarzi olmaktan bir hayli uzak bir filmdir.. victor yemek yerken masada donald duck markali portakal suyu vardir.. ama onu, kurt adam bardagindan icmektedir victor.. iste boyle cocuklar cizer burton.. vincent gibi. hatta diyebiliriz ki, victor, 2 boyutlu vincent'in 3 boyutlu halidir.. hatta daha da ileri gidebiliriz, corpse bride'daki victor, bu victor'dan baska biri degildir!

  bir de spark gercegi var.. burton olu kopek temasini daha sonra da animasyonlarinda islemistir.. the nightmare before christmas ve corpse bride'in baskahramanlarina yarenlik eden, ölmüş ama capcanli kopekleri hatirlayin..
  --- spoiler ---

  iste bu dediklerimden dolayi, burton yillar evvelinde bir derdi oldugunu soylerek ortaya cikmis ve ceistli sekillerde kendi dunyasina referans vererek yer yer, bu derdini anlatmaya koyulmustur..
 • filmin başlangıcındaki jenerikte " based on an original idea by tim burton " ibaresi geçer ki gerçekten de ayrı bir orijinal olmuştur. warner bros yapımı olmasına rağmen dilinin neden ispanyolca olduğunu anlayamamışımdır. 2009 da yeniden çekilecek ve bu versiyonu animasyon olacakmış.
 • imdb ye göre siyah beyaz olacaktır film ve aralık 2009 da vizyondaymış. disney'den frankenweenie nin intikamını yine frankenweenie ile alacak gibi tim burton. heyecanla bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap