1. handkäs' mit musik (muzikli bilmemne peyniri) eyaletinin baba sehri...
  handkäs' mit musik denen nane de, soganli peynirli bi nevi antre.
  yiyosun, karnini guruldatiyo, gaz yapiyo. ince ruhlu hans'larin muzik dedigi o.
  baska bisii anlasilmasin.

  bayiliyom bu almanlarin mizah anlayisina.
 2. hayvani ebatlarda bir havaalanına sahip olmakla beraber, yeşil alan ebatlarında da ağız uçuklatan, türkiyede ve dünyada ne kadar banka varsa hepsinin bi şubesi bulundugu, avrupanın finans merkezi, almanyanın gerçek başkenti...
 3. su anda londra ile birlikte avrupa'nin finans baskenti olma yolunda basi cekmektedir. ancak, kisa sure icerisinde londra'yi da gecerek, avrupa'nin new york'u olacagina inanilan modern kent. avrupa merkez bankasi basta olmak uzere deutsche bank, dresdner bank ve commerzbank gibi bircok uluslararasi finansal kurulus burada konuslanmistir. ayrica alman dax borsasi da burada bulunmaktadir.
 4. son bi kac senedir duzenli olarak gittigim istanbuldan sora yasayabilecegim ikinci yer dedigim, yolları, evleri, sokaklarına bayıldıgım, 1 ocak sabahı tam bir çöplügü andıran, polislerinden nefret ettigim şehir.
 5. almanya'da iki adet kente isim olmuş sözcük. bu kentler birbirlerinden ayrılması için kıyılarında bulundukları nehirlerle birlikte anılırlar. eski batı almanya (federal almanya) kısmında olanın tam adı frankfurt am main olup, sadece frankfurt denilince anlaşılması gereken yer burasıdır. eski doğu almanya kısmındaki adaşına göre daha mütevazi olan kentin tam adıysa frankfurt an der oder'dir.
 6. 2002 yilinin en ya$anabilir $ehirleri siralamasinda kopenhag, helsinki ve auckland ile 6. ligi payla$an $ehir.