şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: frankfurt)

  almanya'da iki frankfurt olmasından kelli bildiğimiz, sevdiğimiz veya nefret ettiğimiz frankfurt'un tam adı.
  diğeri için (bkz: frankfurt an der oder)

  genelde frankfurt a. m. olarak karşımıza çıkar
 • frankfurtlardan main nehri kısında olanı. zengin şehirdir parasını sanatsal olaylara harcar, bu nedenle 80'lerde yapılmış ve ünlü postmodernist mimarların projelerinin uygulandığı bir postmodernische strassesi mevcuttur. main kenarı müzeler ve festivaller diyarıdır. yapıldığı zaman avrupa'nın en yüksek kulesi olan messeturm ve ha bir de uyuşturucu cenneti elbe strasse buradadır.
 • türkler arasında en bilinen caddesi kaiserstrassedir. koca koca gökdelenler, bankalar arasında genelevler ve gece klüpleri mevcuttur.
 • gridir, kasvetlidir, bayar insan ruhunu. sevenini ben görmedim, ama vardir mutlaka.(bkz: ein fall fur zwei)
 • hoide bi suru komur ve celik cikarilan yer.
 • nehir kenarında bisiklet turu atıp akabinde golfe uzanabileceğiniz merkez almanya. tuhaf bir şehirdir. şimdilik hatıralarıma en lezzetli pizza ve en lezzetli suşi yediğim yer olarak geçmiştir.
 • hernasilsa sevdigim ve vazgecemedigim sehir.. biraz hüzünbaz, biraz aldirmaz, ama sevilesidir..
 • yarım sene geçirdiğim yağmuru ve stresi bol avrupa'nın banka başkenti olan frankfurt am main, her köşe başında sizi şaşırtacak bir hikaye gizleyen yaşanılacak bir batı avrupa şehridir.

  frankfurt'a yolu düşen biri mephisto'nun labirentlerinde kaybolmalı, kücük bir afrika adası olan new morning isimli piano barda bir pazartesi akşamı geçirmeli, sachsenhausen'daki soho'da indie dinlemeli, cuma akşamları çılgın amerikalı kızlar ile o'reilly's irish pub'da karaoke yapmalı, jazzkeller'da konser dinlemeli, cafe&bar celona'da dünyanın en ince pizzasından yemeli ve eisiner stieg yaya köprüsünden tekrar sachsenhausen'a geçip balalaika'da new york'lu jazz sanatçısı anita ile tanışmalı ve onun geceye renk katan gitarını dinlemeli.

  frankfurt'ta dublajsız orijinal versiyonlu film izlemek isteyenler için 80'lerden kalma görüntüsü ile tek adres hauptwache yakınlarındaki turm palast'tır.

  gece hayatının tadını çıkarmak isteyenler için başlıca adresler avrupa birliği merkez bankasının altında yer alan living xll, her perşembe öğrenci partisi yapılan odeon, yılbaşında gidilmemesini şiddetle tavsiye ettiğim eski polis karakolundan bozma praesidium 19/11 ve cacoon club gelmektedir.

  kültür ve eğlence anlamında bir çok alternatif sunan kozmopolit frankfurt buna rağmen almanların çalışma disiplini ve kasvetli havası insanı zaman zaman bunalıma iter.
 • almanya'da, yasama kalitesi acisindan münih'den sonra ikinci sirada yer alan büyüksehir. ayni zamanda almanya genelinde ve yine büyük sehirler arasinda en cok suc islenilen sehir olarak anilan banka metropolü.
 • (bkz: krankfurt)