şükela:  tümü | bugün
 • almanya'daki hauptbahnhof'ların frankfurt'ta olanı. tipik dev bir tren istasyonu. ordan oraya şurdan buraya trenler gider, metrolar vızır vızır işler. şehrin tam içindedir, trenden iner hayata karışırsınız. frankfurt havalimanı'na da buradan s8 ve s9'a binip kolaycacanık gidiverirsiniz.

  karşıdan bakınca öyle dev bir görüntüsü yoktur sanki, belki de çok geniş bir dış cephesi vardır da o yüzden fazla yüksek durmaz; oysa ki içine girdiğinizde büyüklüğünü daha bir iyi anlarsınız. sanki sadece ön cephesi varmış da gerisi ona destek olsun diye yapılmış gibi durur. rengi bizim haydarpaşa garı'nın rengindedir, istasyonun üstü koskocaman camekan gibidir. yerin altı ayrı bir dünyadır, s bahn u bahn allah ne verdiyse biner istediğiniz yere gidersiniz.

  biz de haydarpaşa garı'nın raylarını söküp otel yapalım.
 • 60. kitap fuari nedeniyle yarin saat 11den itibaren frankfurt hauptbahnhof´da okuma var. herkes icin ilginc bir tecrübe olacak. bir de frankfurt havaalaninda edebiyatimsi bir etkinlik yapilsa diyorum. enteresan insanlar bu almanlar, aferin.
  saat icin 15-16: mikrofondan sairlerimizin almancaya cevirileri, öyküler vs. yankilanacak.

  edit: http://de.wikipedia.org/…nkfurt_(main)_hauptbahnhof
 • (bkz: kaiserstrasse)
 • cuma - pazar gunleri en kalabalik halini yasar bu mekan. belirgin bir oturma yeri sikintisi da vardir.
  mc donalds, starbucks ve bir baska yerel bistro disinda oturularak yemek yenilecek yeri azdir.
  deutsche telekom kullanicisi iseniz internet kullanabilirsiniz.
  alt katindan u ve ust kattan s bahnlara ulasilabilir.
  tuvaletleri alt katta olup 70 sent para odemeniz gerekir.
  havalimani tren istasyonu ile karistirilmamalidir. havalimani tren istasyonu* yaklasik 20 -25 dk. uzakliktadir buraya.
 • pek çok alman tren istasyonunda olduğu gibi ana kapıdan çıkar çıkmaz hiçbir yere sapmadan düz yürürseniz şehir merkezine varırsınız. ayrıca ön cephesinin mimarii çok hoştur. yanlış hatırlamıyorsam 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında yapımı tamamlanmıştır. ana girişin hemen üzerinde dünyayı sırtlamış atlas heykeli de kanımca 1. dünya savaşı öncesi alman ihtiraslarının ufak bir yansımasıdır.

  ekleme: ayrıca buradan avrupanın çeşitli şehirlerine direk tren mevcuttur; paris, viyana, amsterdam benim kullandıklarımdı. yanılmıyorsam yakın zamanda londra'ya da direk tren koyma düşüncesindedirler.

  düzenleme: anlatım bozukluğu
 • bildiğiniz naylon poşete ilk defa marketten bir şey alırken para verdiğim yer. elinizde çanta götürseniz faydası olur, poşetlere para vermezsiniz.
 • bir sene boyunca okuduğum şehre en yakın olan büyük şehrin tren istasyonu. bir sene boyunca da gideceğim bazı yerlere buradan aktarma yaptığımdan olsa gerek, bana hep çok tanıdık geliyor.
 • gece 10 dan sonra gelmemenizi tavsiye ederim
  zira sırtınızda çantayla aval aval gezinirseniz çakal bir kişinin radarına girebilirsiniz ve başınıza istemediğiniz şeyler gelebilir
  her zaman soru sorulduğunda biliyormuş gibi cevap verin yabancı olduğunuzu belli etmeyin
  benden size tavsiye
 • şehrin direkt merkezindedir. kapıdan çıkar çıkmaz kaiserstrasse sizi karşılar. karşısından amsterdam'a giden otobüsler bulunabilir ama bunlara zaten gerek yoktur çünkü zaten tren istasyonundan buralara direkt aktarma yapmak da mümkündür. ayrıca çevresinde, s bahn, u bahn artık allah ne verdiyse envai çeşit şehir içi ulaşım ağı da mevcuttur. içerisinde yemek için ise nordsee'yi tavsiye edebilirim.