şükela:  tümü | bugün
  • ünlü planet of the apes filminin yönetmenidir... 1989 yılında vefat etmi$tir.
  • planet of the apes'in yani sira patton ve papillon gibi filmlere de imza atmis bir yonetmendir. patton ile en iyi yonetmen oscarini almistir.
  • sinema tarihindeki en sasirtici filmlerden birisi olan the boys from brazili de yonetmistir kendileri. festival bir güzellik yapar da inşallah bir ara toplu gosterimlerini duzenler.
    bir o kadar gec kesfedilmis ve sasirtici bir baska film icin (bkz: the manchurian candidate)
  • patton en iyi yonetmen oscar ini 1970 de almis ve oskarli yonetmenler arasına girmiştir.
  • planet of the apes, patton ve papillon gibi üst düzey kabul edilen filmlere imza attıysa da aslında sözü geçen filmlerin senaryo potansiyeli göz önüne alındığında olması gerekenden daha vasat bir reji çıkarmış adam. örneğin planet of the apes bir bilim kurgu klasiği olarak kabul görse de kanımca sadece sonuyla etkileyici olabilen, giriş ve gelişme bölümü alabildiğince sıkıcı, modern sinema anlayışının oldukça gerisinde seyreden, zaman zaman komik zoom in-zoom outlar ve kamera hareketleriyle sırıtan bir yapıya sahiptir. tim burton'ın bu filmi yeniden çekmesinin (ki o da başarısız olmuştur) nedeni bu eskimiş görüntüsüdür. papillon'da yine aynı şekilde hapisten kaçış gibi her daim ilgi çekici olabilmiş bir konuyu süründürdükçe süründüren, oldukça çiğ bir anlatımla sıkıcı hale getiren bir reji vardır. patton belki de görece en iyi işidir schaffner'in ama alttan alta bu filmi bir başkası yönetse çok daha iyi olabilir hissi vardır hep, ya da ben bu adama bir türlü ısınmadım bana öyle geliyor.