şükela:  tümü | bugün
 • değişik dinlerde ve inançlardaki insanların inandıklarının adını devamlı tekrar ederek ettikleri duanın belirli bir süre sonrası otomatige baglanması ve kalpleriyle devam etmesinden acayip hoşlanmış olan glass ailesi üyesi..
  (bkz: salinger) (bkz: franny ve zooey) (bkz: hu çekmek)
 • alter- egom.

  (bkz: franny)
  (bkz: franny ve zooey)
  (bkz: glass ailesi)

  (bkz: jerome david salinger)
 • bir yandan cam* kadar narin ve kirilgan, diger yandan cami olusturan sonsuz kum taneleri gibi kendisine, o parcalanmanin sinirinda olan milyonlarca parcasina sikica tutunan, birakmamak icin herkese sarilmaya calisan bir ben franny glass. kendisinden nefret ettigi kadar etrafindakileri sevmeye calisan, egosunu oldurmeye and icmis bir kahraman. self destruction der, no knowledge der, yok etmem lazim kendimi, egomu, silmem lazim ki bastan yaratayim hepsini, yok oldugum an, ayni zamanda hersey olacagim andir der. hicbir sey olmak isterken hersey olmak isteyen bir ben franny glass…

  bir sylvia plath kahramani, bir salinger kizi franny glass *
 • ne yüzünü biliyoruz ne gözünü. tuvalette yüzüne su vurup ruj tazelediğini; bunu yapınca girdiği restoranda insanların ona dönüp baktığını, bayıldığını, anlaşılmadığını düşündüğünü ve martini içtiğini biliyoruz. mektup yazmayı sevdiğine eminiz, üşenmeden konuştuğuna şüphemiz yok. çok zeki olduğunu da biliyoruz, büyük bir ailesi olduğunu da. paltosunu biliyoruz. bir kısmımız da franny glass'ın paltosundan çıktık, hepimiz gogol'dan çıkamayız ya.
 • bir glass o; kendine bahşedilen müthiş zekanın sonuna kadar farkında.
  erkek arkadaşıyla restoranda otururken; uzakta ve hayalindeyken çok başka olanın; karşısında ne kadar da aynı olduğunun hayal kırıklığı içerisinde.
  belki bu hayal kırıklığının belki de genel yargının tersine, hayran olması beklenenlerden ölesiye nefret etmekte.

  bir dişi o; tüm dengesizliğine rağmen aidiyet duygusu peşinde koşan.
  bunun için belki biraz aptallığa bile katlanmaya razı.
  ama sorulması gereken şu: herhangi bir erkek bu camsı yaratığı düşürmeden taşıyabilir mi?
  tabii ki hayır, bu imkansız!
  öyleyse onun tutunmak için başka şeyler bulması lazım.
  belki de bütün evreni içine alması lazım, yoksa o yok olacak..
  ama bir başka bakış açısıyla da yok olmak için bütün evreni içine alması lazım.

  istediği ne acaba?

  varolması en çok istenen o...
 • (bkz: vukuf i aded)
 • takıntılı bünyem sayesinde fark ettiğim; seçtiği ismin ağırlığında ezilmesinden korktuğum; sözlüğe gelmesini dört gözle beklediğim 10. nesil çaylak yazar.
  edit: kendisi artık yazar. uzun ömürler diliyorum kendisine.
 • "i mean they're not real poets. they're just people that write poems that get published and anthologized all over the place, but they're not poets" diyerek kendisine bir kez daha hayran olmamı sağlamış olan glass ailesinin bir ferdi.
 • franny icin ufak bir sey: #14954119
 • aklı biraz karışık kitap karakteri. glass ailesinin en küçük kızı. nam-ı diğer frances.

  --- spoiler ---
  "eğer bir şairsen, güzel bir şey yaparsın. yani, sayfanın mayfanın başından kalktığında, arkanda güzel bir şey bırakmış olursun. senin sözünü ettiğin adamlar bir tek güzel şey olsun bırakmıyorlar ki. belki biraz daha iyi olanların bütün yaptıkları, hani kafanın içine girip orada herhangi bir şey bırakmaktan ibaret; ama öyle yapıyorlar diye, sırf bir şey bırakmasını biliyorlar diye, bunların şiir olması gerekmez, tanrı aşkına. bunlar güzel söz sanatına dayanan müthiş çekici -deyim için özür dilerim- dışkılar da olabilirler pekala. malius'un,esposito'nun ve bütün öbür zavallıcıkların yaptığı gibi."
  --- spoiler ---