şükela:  tümü | bugün
  • 16 eylül 1888 ile 3 haziran 1964 yılları arasında yaşamış fin yazar.
  • taşra kızı ve bir hayat yolcusu adlı kitapları 10-15 yıl önce türkçe'de basılmış yazar. seyrek de olsa bu baskılar hala bulunabilmektedir.
  • türkiye'de 2003 yılında 1000 adet basmış bir hayat yolcusu isimli kitabını geçen hafta internet üzerinden üç tl gibi bir fiyata aldığım yazar.
  • 1888 doğumlu nobel edebiyat ödüllü fin yazar. evleri bir çayın yanında olduğu için köprübaşı anlamına gelen sillanpää soyadını alan yoksul bir aileden gelmektedir. fin edebiyatına milli ruhu getirmeye çalışmıştır. romanlarının ana kaynağını oluşturan köy yaşantısını gerçekçi bir dille anlatmıştır.

    "çocukluğu doğanın zenginlikleri içinde geçti. yaradılıştan duygulu bir çocuktu; çevresini kuşatan doğanın türlü görünüşleri, olayları karşısında görüyor,duyuyor ve düşünüyordu. ilk romanı<< hayat ile güneş>> 1916'da çıktı. eser düz yazıda şiir bakımından büyük bir değer taşıyordu. bu ilk büyük başarısından sonra yazar ertesi yıl yeni bir roman daha verdi:<<hayatın geçit alayında birtakım insanlar>> görüldüğü gibi sillanpää sanatını hep hayat anakonusu üzerinde kuruyordu. gerçekten büyük yazar doğa toplum insan üçlüsünde kendine zengin bir esin kaynağı buluyor, eserlerinde doğanın güzelliğini, hayatın çeşitli olaylarını, insanın karmaşık ruhunu işliyordu. "
    vahdet gültekin
  • sekiz çocuğunun annesi olan eşini zatürreden kaybettikten sonra sekreteriyle evlenen yazar. bu da böyle magazin arası olsun.