şükela:  tümü | bugün
 • küllerinden doğmak üzere olan ülke, sadece ingilizce ve türkçe dünyayı takip ettiğimiz için pek haberimiz olmuyor ama bu arkadaşlar tüm gün baget ekmek yiyip şarap içmiyorlar, baya dünya çapında inovasyon yapan pek çok insanı var.

  macron büyük şans, başarılı olup olmayacağını göreceğiz ancak adamın açıklamalarını takip ederseniz sorunların ne olduğu konusunda çok derin fikirleri olduğunu görürsünüz.
 • dünya'yı takip etmek yerine burnunun dikine giden ülke. dünya ile entegre olmayı reddettikleri için teknolojide gün be gün daha geride kalıyorlar. ingiltere, almanya ve diğer kuzey avrupa ülkeleri giderek daha kosmopolit bir yapıya kavuşurken bunlar hala milliyetçilik ya da eski sömürgelerinden ucuz işçi getirme derdindeler.
 • paris ghettosunda, sokaklarda namaz kılanlara karşı halk isyan edip fransız ulusal marşını söyleyerek tepkilerini göstermeye başladıkları ülke.
 • bknz.#72277877
 • ingiltere’dekinden farklı olarak, 1848’e gelindiğinde fransız burjuvazisi devlet sorununu henüz çözememişti. 1789-94 devrimi’nde devleti kapitalistleştirmiş, ama eski rejimle olan ilişkisinden ötürü pürüzler çıkmıştı. 1848’de fransa’da devlet büyük oranda burjuvazinin devletiydi, engels’in tabiriyle, “fransa’da burjuvazinin egemenliği on yedi yıldan beri dünyada hiçbir ülkede olmadığı kadar daha tam”dı;1 fakat tekelci kapitalizm öncesi çağda burjuvazinin içindeki hizip çatışmaları devlet üzerindeki kavgayı artırıp karmaşıklaştırmıştı. bir kanatta marx’ın verdiği adla mali aristokrasi, yani bankacılar, borsa kralları vb.; öbür kanattaysa başını esasen sanayi burjuvazisinin çektiği diğer burjuva kesimler. “diğer” diyorum çünkü ortada feodalist diye adlandırılabilecek elle tutulur bir kesim yoktur. kralcı hizipler ya da büyük toprak sahipleri eskiyi yâd ederek yaşasalar da, kapitalizmin nimetlerini görmeye başlamış ve deyim yerindeyse junkerleşmiştir.
  http://t24.com.tr/…im-ve-ulus-devletin-halleri,1458
 • katar'la da savunma sanayii başta olmak üzere ilişkilerini derinleştiren devlet. hatta doha metrosunu da fransızlar yapacakmış.

  http://www.lemonde.fr/…t-le-qatar_5226393_3218.html
 • yakında 15 yaşından küçük olan öğrencilerin okullara cep telefonu ile gelmesini yasaklayacak olan devlet.

  http://www.independent.co.uk/…n-class-a8105856.html
 • bu ülkeye dikkat edin, yakında avrupa’nın teknoloji dinamosu olduğunu göreceksiniz.

  dil bariyeri sebebiyle ingilizce ve türkçe internette çok duyulmuyor ama inanılmaz bir yetenek potansiyeline sahip ve fransız gençler çok dinamik ve hevesliler.

  almanya’nın yüksek kalite ve yüksek ölçek üretim gücü ile birlikte çöküşe geçen amerika dominant dünyada avrupa birliği sürpriz yapacak.

  özellikle abd malı sosyal medyanın silah olduğu kabulü yaygınlaştıkça fransa gibi underrated ülkeler prim yapacak.
 • petrol ve doğal gaz arama ve üretimini 2040'a kadar tamamen sonlandıracak olan yasayı onaylayan ülke. artık mevcut sondaj izni yenilenmeyecek ve yeni arama ruhsatı verilemeyecek. çevre bakanı hulot, yasanın gelecek nesillerin iyiliği için getirildiğini söyledi. yasak, fransa ekonomisinin yükünü azaltacak ve paris iklim anlaşması şartlarını gerçekleştirmeyi kolaylaştıracak.