• italya kültür sanattır, fransa politika...
    (bkz: rönesans) vs (bkz: fransız ihtilali)
  • futbol:italya
    sanat:italya
    mimari:italya
    tarih:italya
    otomotiv sektörü:italya
    doğal güzellikler/turizm: italya
    erkek tipi: italya

edebiyat: fransa
    felsefe ve düşünce akımları: fransa
    politika: fransa
    askeri güç: fransa
    siyasi güç: fransa
    kadın tipi: fransa
    ekonomi: fransa

italyan insanı fransız insanına göre daha uç noktalardadır. aynı anda hem mafyası ile nam salacak kadar agresif hem de kökenleri rönesansa hatta roma'ya inecek kadar da sanatçı ve ince ruhludurlar.. fransızlar ise daha ortalama insanlardır..
  • dünya tarihini rönesans ve ihtilal ile kökten değiştiren iki büyük devletin kıyaslamasıdır.

ammavelakin imparatorluğu, cumhuriyeti ve diktatörleri ile devlet geleneği, rönesans ile ilim aleminde çılgınlar atmış italya fersah fersah daha öndedir.

fransa sevdiğimiz bir abimizdir, janti devlettir. giyimi kuşamı iyi bilir. ama rahmetli büyüğümüz hitler'in deyimiyle dünya tek devlet olsa fahişesi fransa olurdu!
  • italya ucuz, fransa pahalıdır. özellikle güney fransa.
    italya'da karnınız doyar, fransa da aç kalırsınız ( steak tartar falan sevmediğinizi varsayıyorum)
    italya çok güzeldir, fransa güzeldir.
    italya'ya 8 kez, fransa'ya 3 kez gittim.
    italya izmir, fransa ankara'dır.
  • her iki ülkenin de alman kültürüyle yoğrulmuş kısımları birbirine çok benzemektedir. alsace ve lorraine bölgesi ile kuzey italya’daki torino ve milano şehirlerinde insanların benzer bir kasvet içerisinde olduklarını görebilirsiniz. gerçek italya için roma’nın güneyine inmelisiniz. fransa’da da benzer bir durum vardır. kuzey ve kuzeydoğu fransa ile marsilya merkezli güney fransa arasında çok ciddi bir kültür ve yaşam tarzı farkı bulunmaktadır.
  • italya fransaya göre daha güzel ama geri kalmış olduğu belli bir ülkedir
    fransa'nın güçlü ekonomisi sayesinde avrupa standartlarının da üzerinde bir yaşam sürülebilir
    italya, avrupa'nın refah düzeyi istatistiklerini düşüren ülkelere örnektir
    italyanlar daha rahat, girişken, ani duygu değişimleri yaşayan, duygusal ve akdeniz insanı özelliği taşıyan bir millettir
    fransızlar daha soğuk, pragmatik, açık fikirli, ukala, avrupa kültürünü hissettiren insanlardır
    italya, vatikan etkisiyle de beraber fransaya göre daha dindar bir halka sahiptir
    lgbt hakları, kadın erkek eşitliği, laiklik, liberallik gibi konularda italya'nın, fransadan öğreneceği çok şey vardır
    iki ülkenin de mutfağı iyidir ama bana göre italyan mutfağı daha iyidir
    futbol sevenler için italya cennet olarak görülebilir, fransa öyle bir ülke işte
    fransada fransız bulmak, italyada italyan bulmaktan çok daha zordur
    iki ülkenin resmi dili de latince kökenlidir, fakat fransızca, başka dillerden çok daha fazla etkilenmiştir. sonuç olarak italyanca latinceye daha yakındır ve öğrenmesi de çok daha kolaydır
    konu orduya gelirse taşak geçilen vasat fransız askerleri, italyan ordusuna acımasız şeyler yapabilecek donanıma sahiptir

neticede ikisi de tatil yapmak için güzel ülkeler olabilirler, yaşamak için sanmıyorum.
  • italya'da kendinizi evinizde gibi hissedersiniz
    fransa'ya gitme geregi gormedim.
  • almanya vs. fransa diyerek büyük oyunu bozanların arasına girmemi sağlayan entry'dir .
    (bkz: führer)
  • italya mı daha gezilesi bir yerdir yoksa fransayı mi görmek lazım gelir aceba.
    fransa daha popüler gibi ama
    sanki italya dır tercihim.
hesabın var mı? giriş yap