şükela:  tümü | bugün soru sor
  • reaya ile yurttaş arasındaki farkı gösteren gelişmedir.

biri gezi protestocularına küfreder, diğeri hükümetine karşı meydanlara dökülüp zammı geri aldırır.

sonuçta kazık kime girer?
    (cevaplayacak zekası olanlar zaten yurttaş yazılanlar!)
  • altı aylığına ertelenme olayıdır. iptal olmamıştır
  • 6 ay erteleme dünkü karardır. az önce mecliste görüşülüp komple iptaline karar verilmiştir. tıklayın üşenmeyin şu linklere.

philippe, “hükümet diyalog kurmak için hazır ve vergi artışı 2019 bütçesinden çıkarıldı” dedi.

link:

https://tr.sputniknews.com/…i-2019icin-iptal-edildi
  • türkiye'yle karşılaştırmak bana mantıklı gelmiyor.

fransa'da sokağa çıkan eylemci en kötü ihtimalle gaz yer, dayak yer, tutuklanır ama nihayetinde adil yargılanır ve bir şekilde hayatına devam eder.

türkiye'de sokağa çıkan eylemci polisi bırak mahalleli tarafından dövülerek öldürülebilir, polis tarafından işkence görebilir, sakat bırakılabilir, aylarca ve yıllarca iddianame dahi olmadan hapse atılabilir, ailesi dağıtılabilir, bir daha iş bulamayacak şekilde tecrit edilebilir, intihara sürüklenebilir veya hapiste kontrollü olarak -ilaçtan veya tedaviden yoksun bırakılarak- öldürülebilir. türkiye bir hukuk devleti değildir ve türkiye'de adalet yoktur.

türkiye'de gezi'den sonra ikinci bir eylem olursa ya aynı gün feci şekilde bastırılır ya da kan gövdeyi götürür. kısacası tavsiye edilmez.

üzgünüm, malum günü beklemeye devam.
  • geziyle karşılaştırmak çok saçma. bir tarafta zammı protesto edenler ve bunlar üzerinden fransız hükümetini dövenler.
    diğer tarafta büyük projelerin iptalini (kanal istanbul, 3. köprü, 3. havalimanı) isteyen, ülkenin yıllardır boğuşmak zorunda kaldığı pkk terör örgütünün başının posterleri altında zılgıt çekip böğüren, belediye otobüsü yakan, atm parçalayan, işyerlerini yağmalayan, polis darp etmeye çalışan embesil bir topluluk.

editeyşın: bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir, bir şeylerin protesto edilmesi zaruret haline gelebilir, hatta burada bana çomar dediğin için anana bile sövüyorum, sövebilirim ama teröristle sokağa çıkmam, yürümem, yan yana durmam. anasını skerim polise bile bırakmam. sen o haşereyle kolkola girip erdoğan düşmanlığında varlık arıyorsan hakkını hukukunu adalet arayışını tanımam. koşullar normal değildir siktir git senin amacın başka derim.
  • turkiye'de aynisi olsa sarı teroristler olarak geçer, zamma tepki gosteren bir avuc solcu esnaftan dayak yer , zam altinda ezilen halk iste hep bu mihraklar bizim uzay devleti olmamizi engelliyor der, ulkuculer vatan hainleri diye bozkurt ceker.

sanki biz bilmiyoruz memleketi, ota boka terorist, her kavramin icini bosalttiniz memlekette.

kurt'un hakkini savunurum ertesi gun kurt'un biri bana saldirir,

isciyi savunurum, isci bana amk solcusu der,

turban hakkini savunurum, cehennemde yan kafir der.

ulkenin kerizi biz solcular.

ha bak avrupa da sagcisi solcusu , liberali komunisti, dindari ateisti ekonomik politikalari protesto eder.

ama bizde , ben tek bir sagci, islamci , liboş gormedim amk bunu yapan. bir tek sol var, oda artik sizlere ömür.
  • cok tehlikeli bi durum bu. dunyadaki insanlara protesto ederlerse hukumetlerden istediklerini alabilirler mesajını vermesi bakimindan şok tehlikeli addedilebilir bir durum ya da olgu ya da şey.
  • çok net hatırlıyorum, 2016 eylülde arabayı aldığımda benzin 4.5 tl idi. tam iki yıl geçtiğinde ise 7 tl'yi gördü bu gözler. yani yüzde 55,55'lik bir artış. bakın o arada yapılan diğer zamlar, vergi artışlarını söylemiyorum bile. fransız halkı şu zaman diliminde bu coğrafyada yaşıyor olsaydı 2. bir ihtilal ile ortadoğu'ya da bir gün doğurabilirdi.
  • komple iptal oldugunu bir daha fransiz birinci ulusal kanalinda basbakan phillopot un acikladigi karar. 6 ay erteleme filan yoktur yani ozetle. yalan bilgi vermeyiniz insanlara.

https://twitter.com/…efr/status/1070759105353211907