şükela:  tümü | bugün
 • gerekçesi ne olursa olsun büyük bir hatadır; bu tavır içerisindeki yabancıları "düşman zihniyeti böyle olur zaten" diyerek bir noktaya kadar kabullenebilirim ama türkiye cumhuriyeti kimliği taşıyan birisi bu şekilde davranıyorsa ya aklı yoktur, ya yaşananların farkında değildir ya da ihanet içerisindedir.
 • türkiye'de yaşadığımız için olabilir mi sayın amına koyduğum?

  dedirtendir...

  edit: zavallıymışım. başlığı açan arkadaş öyle diyor. çok üzüldüm ağlıyorum amk :(
 • en nihayetinde fransa'dan bana ne , ben türkiye'de yaşıyorum dendiği içindir.
 • banane amk fransa'daki ohal'den dediğim sıçmık.

  boko haram'a susup pkk'yı eleştirmek şeklinde başlık açaydın daha mantıklı olurdu sayın mal.
 • (bkz: tabi lan manyak misin)

  zaten fransa'da ohal var diye milletin isyan etmesi gerekiyor
 • yine beyniyle değilde, götüyle düşünmüşler dediğim başlık.
 • haydi fransayı protesto ediyoruz
  be hey amk fıransızı ohal senin neyine
 • bizimkiler ohal ilan ederken fransa örneği verdiler ve uzatılması için bir gerekçe yok dediler.şimdi fransa'daki gibi uzatılabilir diyorlar. fransadaki ohal ile türkiye'deki ohal'in kapsamı çok farklı. fransa'daki ohal kararı ile güvenlik önlemleri arttı.

  fransa'da ev,iş yeri ve üst aramalarına günün her saati izin veriliyor.reşit olmayanlar 4 saate kadar gözaltında tutulabiliyor.savcılık kararı ile şüpheli kişilerin tüm yazışmaları kontrol edilebiliyor.gösteri ve toplantılar yasak.

  yani fransa ohal kararını sadece güvenlik önlemlerinin artması anlamına geliyor.uygulamaları da bunu gösteriyor.türkiye'de hükümet tek başına kısıtlama hakkında sahipken fransa'da aynı hak söz konusu değil.

  kanun hükmünde kararname yetkisi fransa'da yok.türkiye'de ohal kapsamında bizlere hiç bir hukuki garanti verilmiyor.anayasa mahkemesinin müdahale hakkı bulunmuyor.idari ve diğer mahkemelerin işlevi askıya alınmış durumda.türkiye'de alınan kararlara karşı itiraz mekanizması kapalı.

  türkiye'nin aksine fransa'da yürürlüğe konmak istenen bütün kısıtlamalara anayasa mahkemesi 'nin müdahale yetkisi bulunuyor.

  yine türkiye'nin aksine fransa'da yapılan bütün uygulamalar idari hakimlerce kontrol edilip uygun olup olmadığına karar verilebiliyor.

  çok farklı iki örnek,çok farklı yetkiler ve uygulamalar.sadece isim aynı.fransa örneğinin bize gösterilmesi tamamen çarpıtmak için yapılan yalan yanlış bir örnektir
 • bidefa fransa'daki ohal değil ,ohallequıe,hem adamlar ne yaparlarsa bilinçli yapıyorlar,bidefa işin eğitimini almışlar,bir croissant yapıyor adamlar,yok böyle birşey.