şükela:  tümü | bugün
 • komplo teorisidir.

  (bkz: 15 nisan 2019 notre dame katedrali yangını)

  iş bu entry bir komplo teorisi olup tamamen tarafıma ait benim kanaatimi yansıtmaktadır. gerçekle ilgisi olmayabilir. efendim bildiğiniz üzere dünya kültür mirası’nın en önemli öğelerinden birinin yangını bir süredir gündemimizi meşgul etmekte. görünüşe göre bir süre daha konuşmaya devam edeceğiz. şimdi gelin elimizdeki doğru ve yanlış bilgileri yeniden süzerek bir değerlendirme yapalım;
  ----------------
  yanlış: 800 küsür yıllık yapı yandı, yok oldu algısı…

  doğru: öncelikle şunu hatırlamakta fayda var, katedral tamamen yerle bir olmadı, ahşap yapı malzemeleri ve içerideki dekoratif öğeler yandı. içerideki sanat tarihi açısından önemli öğeler yangından yaklaşık bir hafta önce yangına neden olduğu iddia edilen yenileme çalışmaları çerçevesinde katedral’den çıkarılıp güvenli bir yere aktarılmışlardı.

  edit: kaynak göstermeyi atlamıştık, haberin tarihine dikkat ederek buyrunuz efendim;
  https://www.independent.ie/…storation-38006779.html

  -----------------
  yanlış: “mimarların söylediklerine göre şimdi 800 küsur yaşında olan mâbedin inşasında kullanılan meşelerin en yenisi 300 senelik imiş, genellikle dört asırlık ağaçlar tercih edilmiş, dolayısı ile geçen gün cayır cayır yanan çatıda kullanılan ağaçlar aslında 1200, hattâ 1300 yaşında imişler, fransa’da gerçi meşe ormanları mevcutmuş ama onbinlerce dönüm genişliğinde ve bu kadar yaşlı meşenin tedarikine artık imkân yokmuş! “
  kaynak: https://www.haberturk.com/…ini-bu-kulelere-dikmekti

  doğru: açıkçası bu cahilane iddiaları sn. murat bey’e ve kendisine bilgi veren mimar dostlarına yakıştıramadım. zira yapının yanan çatısı sanıldığı kadar önemli bir öğe değildi. hele hele bu ahşap çatının 1300 yıllık olduğunu ifade etmek ne akla, ne sanata ne bilime uygun değildir. açık hava koşullarında bu kadar uzun süre koruyabileceğimiz bir ahşap yapı tekniğini henüz keşfedebilmiş değiliz.
  bahsedilen kule yapının eski çizimlerinde görülmektedir. 1600’lerden bir çizim;

  https://2.bp.blogspot.com/… 1840s to 1850s (13).jpg

  ancak yapı birinci dünya savaşı öncesinde harabe haldedir. böyle iken hugo’nun ölümsüz eseri ile yeniden gündeme gelmiş ve onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında çatısı yeniden yapılmıştır. harabe hali ve yenileme çalışmaları

  https://1.bp.blogspot.com/…m 1840s to 1850s (2).jpg

  https://2.bp.blogspot.com/…m 1840s to 1850s (6).jpg

  yapının yanan çatısı zaten 1. dünya savaşında yok bombalanarak yok edilmişti. zaten yapının fotoğraflarında da yangında yıkılan kuleyi göremezsiniz. bu kule zaman içerisinde yıkılıp yıkılıp yeniden yapılmıştır. aha bu da kanıtı;

  https://external-preview.redd.it/…d7d0461c6f9cfaea9

  https://1.bp.blogspot.com/…m 1840s to 1850s (4).jpg

  yıkılan söz konusu kule ve çatı birinci dünya savaşı sonrası fransızların şehirlerini yenileme hamlesi ile birlikte yeniden eski haline uygun bir biçimde inşaa edilmiştir. yani söz konusu kule olsa olsa 100 yıllıktır.

  önemli edit: sağolsun (bkz: notoriusdmc) (bkz: #89050215) entrisi ile önemli bir hususu belirtmiş, benim paylaştığım resim reims'deki notre dame katedrali'nin birinci dünya savaşında bombalanmasına ilişkinmiş. her iki yapı da birbirine çok fazla benzediği için ve isimleri de aynı olduğu için benim atladığım bu hususu o görmüş, buradan kendisine çok teşekkür ederim. ancak yine de diğer resimlerde görebileceğiniz üzere kule yeni... bu durumla ilgili değişen bir şey yok ve ilgili entryde notoriusdmc'nin belirttiği resimlerde koyulmuş tadilatta yeniden yapılmış olması çok muhtemel, yani teori'nin ana ekseni ile ilgili bir durum yok.

  gelelim küfretmekten başka bir biçimde fikrini ifade edemeyen sığırlara...bir sığır ayakkabıyı nasıl bağlıyorlar demiş, bir sığır wc'deki pislik demiş, insan değil belli cırcır mırcır konuşuyor. evladım siz nasıl bir öküzsünüz? azıcık daha zeki olsanız gerizekalı olacaksınız. bak yukarıdaki adam yanlışımızı insan gibi düzeltmiş, atladığımız görmediğimiz bir durum var teşekkür de ettim kendisine. insan olsanız insan gibi karşılık alacaksınız. bak öküz, her boka fikir belirtmek zorunda değilsin değil mi? bilmiyorsan bilme arkadaşım... şurada kimseye sataşmadan insan gibi iki satır şey yazıyoruz, ağzınızdan pislik akıyor. yemin ederim soğuttunuz sözlüğünden de sosyal medyasından da, nasıl bir nesil çıktınız oğlum siz?
  -----------------------

  yanlış: fransızlar ne yapacaklarını bilememektedirler. bu beklenmedik yangın ile yapıyı onarmak büyük bir problem yumağıdır.

  doğru: fransızlar ne yaptıklarını gayet iyi bilmektedirler, hali hazırda çatıyı yenileme çalışmaları kendi ekonomik bütçelerini aşmakta ve döne döne kaynak aramaktaydılar.

  https://www.theguardian.com/…thic-arches-notre-dame

  https://www.thelocal.fr/…e-dame-to-its-former-glory

  guardian’ın haberinde de görebildiğiniz gibi söz konusu yenileme çalışmaları uzun süredir gündemde ve projelendirilmiş durumdadır, fransız’ların tarihi önemi olan en küçük çiviyi dahi numaralandırıp bir kenara koyduklarından adım gibi eminim. söz konusu yangın kendilerine bu büyük bütçeyi elde edebilmeleri için harika bir neden vermiş toplanan yardım paraları 700m€’yu geçmiştir.

  https://www.reuters.com/…me-cathedral-iduskcn1rs1k1

  bununla birlikte sayın macron bir süredir kendisini sıkıştıran sarı yelekliler eylemlerine karşı bir nefes alabilecek hale gelmiş, kamuoyunda üzerindeki baskı hafiflemiştir. hatta sırf bu yangın için çok önemli bir toplantıyı da iptal etti…

  https://punchng.com/…ess-nation-on-notre-dame-fire/

  el özet elimizdeki şimdilik net bilgi şu, fransızlar;
  - zaten onarım ve yenileme çalışmaları yürüttükleri
  - içerisindeki tüm önemli öğeleri yangından önce tahliye ettikleri
  - ve bu işlemler için kaynak bulmakta zorlandıkları (100m€)
  - yaklaşık 100 yaşında olan ahşap, tarihte müteaddit defalar yıkılmış ve yeniden yapılmış olan çatının
  - yanlışlıkla! insani bir kusurla! yanması sonucunda
  - yardım kampanyaları çerçevesinde 700m€ kaynak yarattılar (şimdilik, artıyor).
  - ve bu yangın fransız halkını kültürel ve manevi duygular çerçevesinde (katedral, sanat) tekrar kenetlendirerek
  - sayın macron’un protestolar karşısında biraz nefes alabilmesine olanak sağladı.

  o zaman bülent abi’den gelsin çok güzel söylediği sözler… olamaz mı? olabilir…

  https://www.youtube.com/watch?v=cq8oxfutxg4
 • fransızların biraz şey olması
 • hislerime tercüme olmuş olan yazının konusu olan olaydır.*

  bu kadar önemli bir yapı parisin ortasında yanarken koskoca şehirdeki tüm itfaiyeleri oraya yığmak yerine uzaktan 2 araçla göstermelik su püskürtmek aklıma yatmadı benim. zaten çatı da restorasyon altındaydı. yanınca ve düzgün müdahale gelmeyince dedim lan acaba bunlar yıkıp baştan mı yapsak diyor falan diye ama benim için sadece tahmin olanı yazar arkadaş belgeli şekilde kılıçdaroğlu melih gökçek karşılaşması tadında bir bir çıkarıp masaya koymuş.
 • güzel yazılmış teori, reddit'ten falan araklanmadıysa tebrik ederim.
  sonuçları itibarı ile macron'a yaradıysa bile öyle bir riski dünyada kimse alamaz, akla yatkın değil ama bu vesileyle kaybolan çatı ve kulenin daha yakın tarihli olduğunu, bazı eserlerin de önceden korumaya alındığını bilmek öğrenmek çok mutlu etti beni.
 • ismi notre dame milli irade katedrali olarak degistirilmeli. 11 eylulde amerika kendini vurmusken fransizlar eyfel kulesini vursa sasirmam.
 • mantık dışı olmayan teori, yarım aklıma yattı.
 • komplo teorisinden çok, gerçekmiş gibi duruyor. benim aklıma yattı. zaten günümüz dünyasında siyasetten, ticarete, medyasına kadar her yerde böyle antin kuntin işler dönüyor. o yüzden böyle şeyler duyduğumuzda şaşırmıyoruz, yadırgamıyoruz.
 • çok mantıklı. ama biri böyle anlatinca oturuyor kafada.
  bunu tasarlayan nasıl şeytani bir akla sahip lan?
  korkarım ben bunlardan.

  ne öyle sinsi gibi..

  700 milyon avro. 1 milyarı bulur o zaten.
  katedralin reklamı. bundan sonra gidecek turistlerden kazanılacak avrolar.

  olmayan şeyi satıyor adamlar.
  biz de üretim deyip duruyoruz.
 • türkiye ile avrupa ülkelerini karıştıranların teorileridir.