• hristiyan olup da yaşamasına yetecek olandan fazla mülke sahip olan herkese tavır almış tarikat. zaman zaman kiliseleri, zaman zaman hristiyan evlerini basıp yağmaladıkları anlatılır gülün adı'nda. ha bu yağmaladıkları malları ne yapıyorlardı bilemedim. ama şuna benzer sahneler yaşanmadığı söylenir:

- sana büyük ikramiye çıktığında ne yapacaksın?
    + bir hayır kurumuna bağışlayacağım.

evet, yağmaladıkları mallar iyi yerlere gitmemiştir, bir hayır kurumuna falan verilmemiş gayet de kendi arzuları doğrultusunda kullanılmıştır. bu yüzden dominikenlerle aralarında ciddi mücadeleler yaşanmıştır.
  • sözkonusu hristyan mezhebi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, mezhebin çıkışını anlatan brother sun sister moon ve dominikenlerle aralarındaki tartışmayı içinde barındıran il nome della rosa filmleri seyredilebilir. ayrıca buradaki bilgilere ek olarak belirtmek isterim ki bir bütün olarak aşırılığa kaçmasalarda bazı kolları mal mülk sahibi papazlara, kiliselere , papalığa fiilen saldırmışlardır. haliyle bu kolu papalık tarafından sapkın olarak ilan edilmiştir.
  • dominiken tarikatının tam karşısında duran ve önemli önceliği roma'daki kilise değil tanrı'nın kitabı olan hristiyanların en robin hood'sal tarikatıdır.kendilerini yoksullara ve dinlerine adamış keşişler gece gündüz durmadan çalışmışlardır. etkileri son yııllarda pek kalmamaktadır.bonaventura ve roger bacon tarikata üye olan dönemin ünlü aydınlarıdır.
  • (bkz: frankincense)
  • kelime kökeni küçük keşişler anlamına gelen friars minörden gelmektedir. assisili aziz francesco'nun kurduğu tarikat. bir italyan rahibi olan ve kendini tanrı'nın hizmetine adayan francesco, 1208 ya da 1209 yılında çevresine kendisi gibi, isa'nın isteğine göre yoksulluk hayatı sürmeye ant içmiş müritleri toplayarak bir tarikat kurdu. papa ııı. innocentus 1210'da francesco'nun kurduğu tarikata ait düzeni kabul etti.

1223'te ııı. honorius tarafından da onaylanan tarikat esaslarına göre, fransiskenler tam bir yoksulluk içinde, dilenerek yaşarlar ve yoksul halk çevrelerinde incil'in hükümlerini yayarlar. sırtlarına kahverengı (eskiden koyu kurşunî) bir cüppe, bunun üstüne aynı renkte bir harmani giyerler, bellerine, önden düğümlenen bir ip kuşak sararlar; çıplak ayaklarında sandallar, başlarında bir kukuleta vardır.

1209'da fransisken tarikatına giydikleri cüppe den dolayı gri kardeşler denmiştir. başlangıçta tarikat dinsel amaçlara sahiptir; ancak giderek bilime yönelmiştir. bilimin gelişmesinde fransiskenlerin büyük bir rolü olmuştur. bunlardan robert grosseteste ve john peckham daha çok fizikle ilgilenmişler ve büyük müslüman optikçisi ibnü'l-heysem'i izleyerek optik üzerine çeşitli yazılar yazmışlardır. ockhamlı william, ockham'ın usturası denilen ve bugün hala bilinen öğretiyi ileri sürmüştür.

bu tarikatın aristo'yu incelemeye almaları bilime yönelmelerini sağlamıştır. aristo'yu batı arapça çevirileri üzerinden latinceye yapılan çevirileriyle tanımıştır.

ayrıca (bkz: duns scotus)
  • ilahi komedya'nın cehennem'inin 16. kantosunda ;

"

belime doladığım bir ip vardı, bir ara derisi benekli parsı yakalamayı düşünmüştüm bu iple,
    ustamın (vergilius) isteği üzerine ipi belimden çıkardım, toplayıp halka yaptım ona uzattım,
    sağ yana döndü usta, kayanın az ötesinde sarkıttı ipi uçurumun derinliğine,
    "ustamın gözleriyle izlediği bu işarete yeni birşey karşılık vermeli" dedim kendi kendime.
    ah insanlar nasıl da dikkat kesilmeli, eylemlerimizi gördükleri gibi, düşüncelerimizi de okuyanların yanında!
    ustam dedi ki; "benim beklediğim, senin de aklından geçen birazdan yukarıya gelecek; senin de gözlerine görünecek."
    yalan görünüşlü bir gerçek karşısında, insan çenesini tutmalıelinden geldiğince, çünkü utanmak zorunda kalabilir kusuru olmasa da,
    ama susmayacağım ben burada; ey okur-uzun ömürlü olmasını dilediğim- bu komedya'nın dizeleri üstüne ant içerim ki, o ağır, karanlık havada korkusuz yürekleri bile ürkütecek bir görüntünün, yüze yüze geldiğini gördüm ; bir taşa ya da başka bir nesneye takılan çapayı kurtarmak için denize dalan biri nasıl geri dönerse, öyle geliyordu yukarıya bacaklarını kıvıra kıvıra.

"

bölümüne ithafen dante'nin de bir süre bu tarikatın üyesi olduğu ama sonradan çıktığı söylenirmiş dante uzmanları tarafından.
  • "katolik kilisesi'ne bağlı, dünyanın en büyük ikinci tarikatı fransiskanlar iflasın eşiğine geldini açıkladı."

"italyan basınından corriere delle sera'nın haberine göre, işin içinde uyuşturucu ve silah kaçakçılığı da var ve bu gerekçeyle de isviçre'deki tarikat banka hesaplarına el konuldu.

isviçre'deki banka yetkililerince henüz onaylanmayan bu bilginin dışında, yine italyan basınından panorama dergisi, tarikatın roma'da vatikan'ın kutsal saydığı petersdom meydanına bakan lüks bir otel satın alma operasyonunda yüklüce miktarda paranın buharlaştığı iddiası dile getirildi.

fransiskanlar tarikatı vatikan şehir devleti tarafından resmi olarak kabul edilen üç katolik tarikatından biri olarak biliniyor. cizvit tarikatından sonra (ki, papa françis de bir cizvit'tir), ikinci sırada yer alıyor. tarikat, dünya çapında örgütlü ve kendi ifadesine göre 14 bin civarında üyesi var."

http://haber.sol.org.tr/…heli-tarikat-iflasi-103579
  • kolera günlerinde aşk kitabını okurken öğrendiğim hıristiyan mezhebi. kendilerine özgü fransisken giysileri olan bir mezheptir. koyu renkli, tek parça elbisenin kapüşonu vardır, belinde sağ tarafta uzun uçları gelecek şekilde ip bağlı olarak bulunur.
  • yoksul bir yasam sürmeyi ve tövbe etmeyi ongoren tarikat.
hesabın var mı? giriş yap