şükela:  tümü | bugün
  • darius milhaud, francis poulenc, arthur honeggergibi tanınmış bestecilerin yanısıra louis durey, germaine tailleferre, georges auric gibi bestelerine pek aşina olmadıgımız müzisyenlerin oluşturdugu grup."les six" diye gecer.
    (bkz: rus besleri)
    (bkz: türk beşleri)
  • yüzyıl dönümü fransasında düşünce açısından, 20. yy fransız müziğinin gelişimi açısından vs. oldukça önemli ve yenilikçi estetik yönelişlere kucak açan pek dostça oluşmuş bir birlikteliğe verilen isim. grubun oluşum sürecinde teşekkür kısmına isimleri yazılması elzem olan kişilerden ikisi; parade balesi ve bu balede popüler eğlence yaşamına dair kullandığı tüm unsurlar ile havada uçuşan düşüncelerin heppsinin bir arada yere inip de bu les six üyeleri nezdinde birleşmesine vesile olmuş erik satie ile tüm bunlar yaşanır iken bir anlamda grubun sözcüsü ve de destekleyicisi konumundaki jean cocteau olmaktadır.
  • fransa'da romantik müziği savunan wagner hayranlarına, empresyonistlere ve müzikte karmaşık yöntemlerin tümüne karşı çıkan bir grup besteci tarafından oluşturulmuştur. büyük salonlarda yorumlanacak geniş çaplı orkestra yapıtlarının yerine küçük müzikhollerde, açık hava şenliklerinde çalınabilecek, her yere taşınabilir küçük müzik toplulukları için, daha yalın, içten, melodik yapıtlar yazmışlardır.
  • aaron copland yeni müzik isimli kitabında les six'ten şöyle bahseder:

    altılar yeni bir 20. yüzyıl besteci tipini sembolize etti. 19. yüzyılın tavan arasında yaşayan ve açlık çeken uzun saçlı dahi besteci anlayışına ebediyen (umarım) son verdi. altılara göre yaratıcı müzisyen artık sanatın başpiskoposu değildi, herkes gibi gece kulüplerine giden sıradan bir insandı. yazmak istedikleri daha gündelik bir müzikti. başınızı ellerinizin arasına alıp hayallere daldığınız ya da duygusal bulutlar arasında kaybolduğunuz bir müzik yazmak istemiyorlardı. bütün bunlar ona ermişti. şimdi gözlerimiz faltaşı gibi açık, hollywood'da dendiği gibi ayakları yere basan [down to earth] bir müzik dinlememiz gerekliydi.