şükela:  tümü | bugün
 • karşılaştırılması dahi vakit kaybı olan karşılaştırmadır.
 • (bkz: senegal uzay ajansı vs nasa)

  araba diye motorlu kütük üreten fransızlarla, mühendisliği ata sporu bellemiş almanların kıyaslanmasıdır.
 • sözlüğün bugünkü konusu olacak olan versus.

  haydi bakalım. ha bu arada 20 ile giderken bi anda önüme çıkan citröen'e c3 2010 model ortadan vurdum geçenlerde, benim araba toyota corolla 2000, ortadan vurunca iki kapı göçtü. özellikle arka kapı mahvolmuştu kapanmıyordu bile. vurduğumda o kadar savruldu ki citröen takla atacak sandım. ben düz kendi yolumda ilerlerken o aradan hiçbir yere bakmadan hızlı bir şekilde çıkmıştı, kaza öyle oldu.
 • turk kizi vs rus kizi
 • benzer fiyattaki araçları düşünürsek, mühendislik açısından almanların, tasarım açısından fransızların kazanacağı karşılaştırma. alman arabaları gerek motor performansı gerekse dayanıklılık olarak hemen hemen rakipsizdir. yalnız klasik sade alman tasarımı yüzünden, araçlar genelde iç ve dış olarak standart görünüme sahiptir. kötü değildir bu elbette ama yenilikçilik pek yoktur. fransızlar ise özellikle son 10 yılda gerek iç gerekse dış tasarım olarak, sayısız ödül almış, çok farklı şeyler denemiş, kimisi tutmamış ama çoğunluğu başarılı olmuştur.

  özetle kişisel tercihtir kimin kazanacağı; sadelik ve performans isteyenler (ki bu türklerin genel tercihidir) alman araçlarına, yenilikçi ve farklı bir tasarıma sahip olmak isteyenler ise fransız araçlarına yönelmelidir.
 • fransızlardaki sanırım sömürge kültüründen dolayı sömürgelerine araba satmak için daha kütük gibi arabalar yapıyorlar. iyi yaptıkları, elektroniği bol olan araba da bizim yollara gelmiyor. piyasadaki fransızın elektroniği çabuk bozulur lafı herhalde bu yüzden çıktı. premiumları saymazsak fransız halk arabalarının karşıtı almanların opel'i ve volkswagen'i var. opel'in de adı sorunluya çıkmış, vw'yi alan adam binmek için değil satmak için alıyor, binen de zaten gül gibi bakıyor. garip bir durum yani :)

  ayrıca (bkz: forum.donanimeksi.com)
 • dayanıklılık: almanlar
  konfor: standart arabalarda fransızlar, üst sınıfta almanlar
  teknolojik yenilik/inovasyon: fransızlar açık ara
  tasarım: güzel olduğu için değil ama her zaman yeniliklere açık olduklarından fransızlar
  yakıt tüketimi: fransızlar
  motor ömrü: almanlar
  kabinde kafa siken detaylar: fransızlar
 • otomotiv sirketlerinin artik biraz tuhaf bir hale geldigini gormek istemeyenlerin yaptigi gereksiz kiyaslama. bir otomobilin uretilebilmesi muazzam bir tedarik zinciri gerektirmektedir. bu zincir icerisindeki parcalar cok cesitli ulkelerde uretilip birlestirilmekte, nihai urun bir tek ulkeye aitmis gibi gorunse de aslinda pratikte kuresel sirketlerin kar odakli tasarimlarinin pazarlanmasi seklinde tezahur etmektedir.

  ne demek bu? sizin mercedes a180'in motoru bursa'da, sanzimani ingiltere'de, kapi kollari cek cumhuriyeti'nde, eksoz sistemi italya'da, kaporta ve panelleri polonya'da, sasiyi olusturan metal parcalar isvec'te, lastikler fransa'da uretiliyor olabilir. siz de bu arabaya alman diyorsunuz. diyebilirsiniz, arabanin montaji slovenya sinirinda yapiliyor olabilir. ecu icerisindeki yazilimi almanya'da yasayan bir grup turk muhendis yapiyor olabilir.

  paranin dini imani milliyeti yoktur. saygilar sunarim.

  (bkz: seri yerli otomobil uretimi/@ealtin)