şükela:  tümü | bugün
1388 entry daha
  • paşa dedemin boğaz kıyısında yer alan o güzelim yalısında, çocukluk anılarımın başat unsuru olan mürebbiyem.

an itibari ile; paşa dedemden yadigar olan, çocukluk anılarımın geçtiği o yalının bahçesinde, denize nazır olarak, üzerime giydiğim ropdöşambır ile sallanan sandalyemde oturuyor, bir yandan, mahsenimizde yapılan yıllanmış şarabımı yudumluyor, bir yandan da iş bu entry'yi girerken fransız mürebbiyemi anıyorum efendim.
  • şiddetini yavaş yavaş arttıran yağmurlu bir sonbahar gününde, kaldırıma sıfır bir kafede camın kenarında oturan; bir yandan camdaki damlaların arasından yağmurda ıslanan caddeyi izlerken, diğer yandan kahvesini yudumlayan uzun boylu, şık giyimli zayıf ve güzel bir kadın. kahvenin yanında kruvasan var bu arada.
    belki izlediğim bir filmden ya da okuduğum bir kitaptan aklıma kazınmış olabilir ama fransada hayat yada fransız dendiğinde aklıma hep bu sahne gelir.
  • yakışıklı erkekler. cidden karakteristik yüz hatları var.
  • r harfi.
  • ulu orta osuran insanlar.
  • matmazel (bkz: aşk-ı memnu)
  • (bkz: edith piaf)
  • kafasında basit bir miğfer, üzerinde uzun ve mavi bir askeri palto, elinde eski bir tüfek ve ağzında ise bir sigarayla tekerlekleri sert kauçuktan yapılmış ve tıkır tıkır ancak zorla giden kamyonun içinde bulunan bir fransız askeri.

ayrıca bir de maginot hattı.
  • restoranda yemek yerken terbiyesizce arkadaşımın çantasını kaldırıp başka masaya atıp benim masama pişkince oturan saygısız fransız kadın. başka bir restoranda da kendi arkadaşlarımın bulunduğu masaya oturacakken oturma diye bana dokunup beni engellemeye çalışan terbiyesiz kadın. hatta restoranda ingilizce konuştuğu için arkadaşıma terbiyesizce kızıp kasayı çarpıp tabağı fırlartır gibi hızlıca verip üzerimize yemek sıçramasına sebeb olan ultra terbiyesiz kasiyer ve garson kadın. yemeğemizi alıp tekrar masaya oturacakken bizi itekleyip hemen oturmamızı söyleyen en az diğerleri kadar terbiyesiz erkek garson. mont martre’deki sidik ve kaka görüntüleri. fransa ya da paris benim aklıma hiç güzel imgeler getirmiyor maalesef.
204 entry daha