şükela:  tümü | bugün
  • olacağını bildiğimiz, hepimizin emin olduğu ama kimsenin zamanını bilemeyeceği, önlem alma adına da neredeyse hiçbir şey yapmadığımız büyük istanbul depremi hakkında yapılan en güncel uyarıdır.

ilgili haberin kaynağı lütfen inceleyin.

felaket tellallığı yapıyorsunuz falan diye bakmayın artık bu yapılan uyarılara, rica ediyorum.

250 yıldır biriken enerjinin boşalmasının, tahribatının, yıkımının türkiye’nin önündeki en ciddi sorun olduğunu, depremle alakalı hiçbir bilgiye sahip olmayan insan bile biliyor artık.

bu işin egosu, kibiri olmaz. istanbul, türkiye ekonomisinin de öncü gemisi. bazı bilimsel senaryolarda en az 1 milyon insanın hayatını kaybedeceği öngörülüyor. ve bu senaryoları yazan insanlar bizim hayatımız kadar eğitim görmüş, eğitim vermiş insanlar.

insana zarar verenin depremin kendisinin değil, çürük binalarda oturmaya devam eden insanların, bu binalara-ofislere oturma izni veren belediyelerin, yeni yapılarda “deprem uyumluluk regülasyonları”nın rüşvetler içinde yüzmesinin, kısacası cehalet ve rantın sebep olduğunu bilmemize rağmen, bile bile gidiyoruz bu alamete.

madem ki senin devletin, senin için bir aksiyon almıyor, hatta senin kaderine mahkum olmana ses bile çıkarmıyor o halde kendi çözümünüzü kendiniz üretmeniz gerekecek.

çalıştığınız ofisin, oturduğunuz evin yüksek ölçekli depremlere dayanaklı olduğunu, içinizin gerçekten huzurlu olacağı ve inanacağıniz kişilere yaptırın.
    evinizde mutlaka en az bir deprem çantanız olsun, içine koyduğunuz yiyecek/içeceklerin son kullanma tarihlerine özen gösterin.
    uzmanlarından, deprem anında neler yapmanız, nerelerde saklanmanız gerektiğine dair eğitimler alın.
    devrilebilecek ağır eşyalarınızı duvara sabitleyin.
    deprem esnasında, evinizin altyapısında bulunan su borularının olduğu yerlere yakın konumlarda kendinizi korumaya alın. mesela buzdolabının önünde veya çamaşır/bulaşık makinesinin önünde cenin pozisyonda yatmak gibi.

bu saydıklarım, tamamen kişisel olarak aldığım önlemlerdendir benim. ve bunları uzmanlarından öğrenerek uyguladım ya da uygulayacağım.
    size de bireysel olarak bilinçlenmenizi tavsiye ediyorum.

kaderinizi kendiniz yazın, bir başkasının sizin adınıza yazmasına izin vermeyin, bir başkasının vicdanına hayatınızı emanet etmeyin.
  • fransız olunca dış mihrak mı oluyordu fetöcü mü beyler? galiba dış mihraktı ama emin olamadım.
  • gel amk ergeni sende espiri kas depremde insanlar ölmeyecek nasıl olsa! 17 milyon insanin yaşadığı bir yerde deprem gibi ciddi bir konuda önemli bir değerlendirme var ama ergenlerimiz o küçük beyinlerindeki kıvrımı silktiklerim gelip illa komik olduğunu düşündüğü bakınızları verecek! daha yazacağım ama malesef gg.
  • prof. dr. övgün ahmet ercan tarih verdi - 2018 en geç 2019'da

--- spoiler ---
    bu yıl içinde bu büyük depremi bekliyoruz, en geç 2019’da olacak. türkiye çok gergin, uyarı veriyor. kaldı ki deprem düzenlidir, düzensiz değil. insan bağırmadan yumruklaşmıyor, yer de gerginliğini depremciklerle gösteriyor. her an büyük bir deprem olabilir.
    --- spoiler ---
  • arkadaşlar açılın ben inşaat mühendisiyim hem de yüksek olanından !!!
    günümüz teknolojisinde depremin tam olarak ne zaman ve ne şiddette olacağı bilinememektedir. bunun yanında istanbul uzun süredir deprem görmediğinden şiddetli bir deprem olması olasıdır. ancak orta şiddetli birkaç depremlerle de enerjisini boşaltabilir. tarih verenler işin şov kısmıyla ilgilenmekte. tutarsa üne kavuşacak çünkü. biz hangi tarihte olacağıyla ilgileneceğimize, ranta boyun eğmeden adam gibi kentsel dönüşüm yapmalı ve olası deprem için toplanma alanları oluşturmalıyız.
  • 99 depreminden sonra marmara denizinde meydana gelen gaz çıkışlarını anlamlandıran uyarıdır. fay kırılması sonucu ortaya çıktığını düşünüyordum ancak bu uyarıdan sonra bu gaz yüzünden depremin meydana gelme ihtimali bana daha mantıklı gelmeye başladı. fokur fokur kaynıyordu yahu deniz.