şükela:  tümü | bugün
  • fransız le point dergisinin sanıyorum iki gün önce başlattığı anket. whatsapp'ta yayılan toplu mesaj sayesinde haberdar olup da sözlükte başlığının açılmadığını görünce gündeme getirmek istedim. ya da başlık vardı, ben bulamadım.

http://www.lepoint.fr/…-07-04-2018-2208795_1923.php

anket "faut-il accorder aux kurdes un état autonome et indépendant" diye soruyor, fransızcam yok ama google translate'e göre "kürtlere bağımsız bir devlet verilmeli mi?" gibi birşey soruluyor. fransızca bilen yazarlardan onay bekliyorum.

oui (evet) ya da non(hayır) cevapları mevcut ve sonra repondre deyip onaylıyorsunuz. malum bu vatansız pkk tayfası, pr yapmayı beceriyorlar genel olarak avrupa'da vs, şu anda yüzde 70 evet, yüzde 30 hayır sularında seyrediyor. belki çoğumuzun haberi yok, bunun da etkisi olabilir.

kürt vatandaşlarla sorunumuz yok elbette ama toprak moprak lafı edenin, ayrı bir devlet kurma hayali kuran pkk'nın o toprağı da başına yıkarız.

altı üstü anket belki çok önemli değil de hani karınca su hikayesi misali. tarafımız belli olsun.

edit: ben entryi yazarken hayır oyu yüzde 33 lere yükselmiş. haydi bakalım hayıra destek.

edit2: "kürtlere bağımsız ve özerk devlet verilmeli mi?" diye soruyorlarmış tam olarak. @the prince of heaven ' a teşekkürler
  • kürtler çıkıp fransa'nın güneyini kürdistan yapacağız deseler üç maymunu oynar bu fransızlar. kolaydı başkasının toprakları için atıp tutmak.
  • bölge belirtmeden sorulması dikkat çekmiştir. ayrıca fransandaki bir derginin kendinden binlerce kilometre ötedeki bir bölgeyle ilgili fransız halkına yönelik fransızca bir anket yapması da dikkat çekmiştir. fransanın ortadoğuya müdahalesinin bu kadar çok konuşulduğu bir dönemdeyiz.
    şahsi görüşüm birileri tarafından belli bir amaca yönelik yaptırılan ankettir.
  • cezayir'lilerin annenize selamı varmış, sayın fransız kalanlar.
    biz vatanımız için ölürüz ama seni bilemem sayın ödlek.
  • ırkçı değilim ama bir gün bu fikrimi değiştirecek olursam kesinlikle fransız ırkçısı olurum.
  • yanlış mecrada açılan başlıktır. malum eksici piclerin çoğu pembis gotlu hümanist hewalseverden ibaret.