şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yalandır, yanlıştır. fransız devrimi'nden 1000 (bin) sene önce yazılmış orhun yazıtları'nın "türk"e seslenmesi bu tezin yalan ve yanlış olduğunun tek başına en büyük kanıtıdır.

türklük bilinci milletlerin ulus devlet modeliyle ulaşmaya çabaladığı noktaya zaten ezelden ulaşmış olup, bugün o milletlerin (türkiye de o milletlere dahil) kendi bulunduğu seviyeye çıkmasını bir köşede sessizce beklemektedir. türklük bilinci ne milliyetçilik gibi sığdır, ne de ulus devlet kadar çömez.

ekleme: "türklük bilinci islam'la birlikte var olmuştur" tespiti de yalandır, yanlıştır. dünya kuruldu kurulalı var olan türklük bilincinin alamet-i farikası tengriciliktir. tengricilik, yani aynı zamanda islam'ın da allah'ı olan "tek tanrı"cılık... türk ezelden beri tek bir tanrı'nın varlığına inanır ve türk, tanrı'nın/allah'ın yeryüzündeki gölgesidir. tek tanrı bugün islam'a "benim dinim" dediği için evet, türkler ve türklük bilinci islam'ın koruyucusudur. ancak yarın islam tanrı/allah tarafından lağvedilse bile tek tanrı/tek allah inancı sekteye uğramayacak, türklük bilinci tanrı'nın/allah'ın gölgesi ve ayrılmaz parçası olarak yeryüzünde hüküm sürmeye sonsuza değin devam edecektir...

son not: buraya gelip ırklardan, slavlardan mlavlardan bahsedenler türklük bilincinin manasını kavrayamayanlardır. ırktan misal gösterdiğiniz konunun başlığını bir kez daha ve altını çizerek tekrarlıyorum: "türklük bilinci."

türklük bilincinin kapsamını din ve ırkla sınırlayanların nasibinde öyle zannediyorum ki türklük yoktur. evet, türklük ve türklük bilinci nasip kısmet işidir.
  • yanlış bir tespittir. çünkü türklük bir milli perspektiftir, bir ırk değildir. türklük bir anlayıştır. islamla beraber var olmuştur. orhun yazıtlarında "türk" yazısının varlığı ihtilaf sebebidir. ancak ihtilaf edemeyeceğimiz bir şey var. o da kavimler göçü sonrasında avrupa'ya gidip hun devletini kuranların dinlerini değiştirmesi onları türklükten çıkardı. onlar macar oldu, slav oldu, bizi ilgilendirmeye bir çok şey oldu. türk olarak kim kaldı? kendisine islamı şiar edinen, gavurla çatışmayı düstur edinen, türkçe konuşan (buraya dikkat) bir millet kaldı. bunu da gavurlar tanımladı daha çok. eğer kendi üstlerine akınlar düzenliyorlarsa, türkçe konuşuyorlarsa, bunlar türktü.

türkçe nedir? ismet özel'in tanımıyla "din dilidir" ismet özel'in tanımıyla "türkçe bize arapça ve farsça bilen müderrislerin öğrettiği dilin adıdır."

çünkü türkçemizden arapça ve farsça kelimeleri çıkarırsak hiç bir şey diyemeyiz. çünkü hiç farsça şey arapçadır. yani arapça ve farsça'yı dilimizden çıkarırsanız elinizde üçün biri kalır.

anadoluyu kendine yurt bellemiş. bu millet türkçeyi özel bir lisan olarak kullanırlar. bu dinden mülhem bir dildir.

mesela dünyanın neredeyse bütün dillerinde "kaza" kelimesi aksilik anlamında kullanılır. ama bizde "allah'ın takdir ettiği şey vuku buldu" anlamında "kaza" denilir. bizde evet türkçe ise de hayır arapçadır. çünkü peygamberimiz "ya hayır konuşun ya susun" demiştir. çünkü ben sana "evet" diyemiyorum ancak amacım hayırlı bir netice olsun diyedir. "hayırlısı olsun" diye hayır deriz.

islam yoksa türk de yoktur. seni macar yapmayan rabbine şükret.
  • orhun yazıtlarını okumamış cühela kişi beyanı.

ayrıca eklemeden geçmeyeyim; bundan 250 yıl geriye giderseniz amerikalı bulamazsınız, 700 yıl geriye giderseniz rus bulamazsınız, 1200 yıl geriye giderseniz ingiliz, 1700 yıl geriye giderseniz fransız, 2000 yıl geriye giderseniz alman bulamazsınız. ama insanlık tarihinde ne kadar geriye giderseniz gidin her yerde türk'e rastlarsınız. tarihten türk'ü çıkartırsanız geriye hiç bir şey bulamazsınız.
  • güncel manada türkçülük balkan halklarından etkilenme sonucu çıkmıştır ancak türklük bilinci yok demek onlarca şekilde çürütülebilir.

üstte islam yoksa türk de yoktur buyurulmuş, götümle bile gülemiyorum bu yaşımda türk olmadığımı öğrendim. macarlara laf söylenmiş, macarların turani ırktan olduğunu kabul ettiğini hatta turan partisi olduğunu bilmeyecek kadar cahil adamlar ahkam kesmesin lütfen amına kodumun yerinde.

nihal atsız'ın mezarına gidip "islam yoksa türklük yoktur." desen dirilip balgam atar adam suratına.

ayrıca hunların mı türk, türklerin mi hun olduğu tartışma konusudur gerizekalı kardeşim. hunlar gitti türklüğünü unuttu yeaaa demek de bu yüzden geri zekalıcadır. adam da gelip sana türkler hunlardan gelir sen hunluğunu unutmuşsun diyebilir mübarek kardeşim.
  • ekşi sözlüğü foruma döndüren tartışmadır. bir hususta bilgin ya da delilin varsa ortaya koyarsın. yoksa da başka başlığa falan bakarsın, görmezsin.

bak canım. kavimler göçü sonrası türklerden avrupaya göçenleri görebiliyor musun? islamı seçmediler. onlar artık türk değil macarlar. türklük eskiden beri var olan bir ırkken onu millete çeviren, onu macar olmaktan kurtaran şey islamdır.

bir tez ortaya koydum. onu ispat edecek delilleri ortaya koydum. dilin neye göre evrildiğini anlattım. ancak birileri din afyondur bla bla deyip gidiyorlar. yallah canım orta asyaya. bizim kılıçlarımız paslanmadı daha...
  • araplar tarafından dejenere edildiğini dahi bilmeyip; türklük islamla beraber varoldu diye rahatça ahkam kesenlerin varolduğu başlık. sen osmanlıda arap götü yalarken de biz vardık deliganlı.
  • bu dediğinize inanmak demek, yerçekimi kanunu newtondan önce yoktu demek kadar saçma. fransız ihtilalinden önce de her türlü milliyetçilik tabiki vardı. fransız ihtilali aslında bunun sadece adını koydu ve milliyetçiliği tatmamış kitlelere örnek oldu. newtondan önce de yerçekimi vardı ama newton bunu fark eden, belli bir sisteme sokan kişi oldu sadece. onun bu farkındalığı da birçok buluşa esin kaynağı oldu.
  • dünya ile paraleldir. biraz ufkunuzu açın dünya türkiye'den ibaret değil.
  • az zeka, sahte bilim ve sıfır sosyal antropoloji bilgisiyle; arapça ve farsça olmadan türkçenin olmayacağını, islam olmasa türklerin macar olacağı gibi eğlenceli delüzyonlara yol açmış tartışma.

(bkz: ulus nedir, ulus devlet nedir, dünyadan bihaber felsefe yapmak nasıl bir şeydir)