şükela:  tümü | bugün
  • fransız le point gazetesinin "faut-il accorder aux kurdes un état autonome et indépendant ?" meali "kürtlere özerk ve bağımsız bir devlet verilmeli mi?" şeklinde yaptığı anket.

işte o anket.

tabii ki bi anket ile ülkeyi kimse bölemez ama böyle böyle suyun altını ısıtıyorlar, kimse farkına varmasın alttan alttan fikirleri olgunlaştıralım diyorlar. macron'un ypg'ye vereceği desteği açıkladıktan sonra bu tarz anketlerin de başlaması fransa'da da çalışmaların hızlandırıldığını gösteriyor.

başka bir ülkenin iç işlerine karışmak bu kadar kolay olmasa gerek.

şimdilik "non" yani "hayır" önde, ama internette anket denilince akla gelen ilk millet olan biz türkler bu anketin de hakkını vermeliyiz ve farkı fazlasıyla açmalıyız.

alttaki fransızca yorumları google translate ile çevirip okursanız, oraların havasını da az çok anlayabilirsiniz.
  • "non amk" seçeneği olmayan anket, olsaydı kimse önünü alamazdı.
  • cezayir'e yapılan soykırım mıdır?

oui
    non

tanım: üstüne vazife olmayan görevlere soyunan gazete anketi. sana ne?
  • ankette "oui" çıkarsa kürtlere fransa'dan bir bölge verilecekmiş.
  • "verilmeli mi" ne demektir? hani milletlerin kendi kaderlerini kendileri belirleyecekti? kendinizle çelişmek ne derece orospu çocukluğu *
  • kürtlere bağımsızlık anketi sonrası korsika'lılara da bağımsızlık anketi de yaptıktan sonra her iki gruba da kendi ülkelerinden toprak vererek ülke kurmalarını savunmalarını rica ettiğim gazete anketidir.
  • ankete hayır oyunu verdikten sonra bütün okuyucu yorumlarını tek tek okudum ve şu sonuca vardım; ben fransızca bilmiyorum.
  • kuzeydogu fransa giller bolgesi bagimsiz olmalimidir diye yapalim. kendilerine baksalar ya adamlar yuzyillardir bagimsizlik istiyor ve kendi topraklari.

bence kurtlerin bagimsiz bir devlet kurma hakki olmali. bu devletin pkk nin insanlari zorla cikardigi bir bolgede olmamasi gerekir.

kisacasi bu linkte sana ne topragim secenegini isaretlemek istiyorum.
  • sömürgeci fransızlara dert olmuş mesele.
    benin, burkina faso, gine, fildişi sahili, mali, nijer, senegal, togo, kamerun, orta afrika cumhuriyeti, çad, kongo, ekvator ginesi ve gabon, fransa'ya hala sömürge vergisi vermektedir.
    siz ilk önce insanları sömürmeyi bırakın. salyangoz seviciler!