• şayet vatandan soğutmak gibi gizli bir gündemleri varsa gereksiz yere kurulmuş liselerdir. zira türk'üm, anadolu lisesinde okudum ve ülkemden nefret ediyorum.
  • yine yeni yeniden fransiz lisesine gitmemis, hatta bu okullarda tanidigi bir kisi bile olmayan, ustunkoru kulaktan dolma seylerle kafasinda bir fransiz lisesi profili olusturan insanlarin hakkinda atip tuttugu liseler. yok propaganda yapiyormus, vatan haini yetistiriyomus fln. yok oyle bisey kardesim, sacma sapan atip tutmayin. bu liselerde cok guzel egitim verilir, ve ogrencilerin ufku gercekten genisletilir. evet bazi fransiz liseleri cok dandiktir, ama bunda egitimden cok ogrenci profilinin etkisi vardir.

tam fransiz lisesi olmasa da francophone bir liseden (galatasaray lisesi) mezun oldugum icin gercekten cok memnunum. belki inanmayacaksiniz ama fransizca olan, fransizlarin ogrettigi dersler turk hocalarinkinden, turkce derslerden cok cok daha iyiydi, ve gereksiz denilen voltaire vs gibi seyleri ogrenmek her ne kadar o zamanlarda cok sikayet etmis olsam da gercekten cok sey ogrenmis olmami sagladi. fen derslerinin bircok turk lisesinden daha cok daha deneye dayali oldugunu, daha aciklayici oldugunu soylememe gerek yok sanirim.

hadi galatasaray uc bir ornek diyin. bunun disinda da ben kendi cocugum olsa su an, herhangi bir anadolu lisesine gonderip cocugu oss icin at yarisina daha 9. siniftan hazirlamaktansa, bir fransiz, alman ya da amerikan lisesine gonderirim, en azindan dogru duzgun bir dil ogrenir, test cozmek disinda dusunmeyi ogrenir.

(zamanin otesine yolculuk)

edit: imla.
  • ben de bir fransız lisesi mezunuyum. ekşi sözlük'teki ilim irfan sahibi yazar arkadaşların beni aydınlatmaları sayesinde anne ve babamın yaptığı yanlıştan haberim, ancak şimdi oldu. beynimi yıokamışlar, her şeyi şimdi daha net görüyorum. gerçekten ayıp etmiş bana fransız liseleri. nerden öğrendim bu emperyalist dili ya, beynimi dağlıycam. uygurca öğrenseymişim keşke.

gerçekten hepinizden çok özür dilerim. hemen bu öğrenimi boykot edip dışarıdan bi endüstri melek lisesi bitirip memleketime yararlı bi birey olmaya çabalayacağım.
    hayır her şey tamam da keşke tikican yapmasalarmış beni.

salut...
  • fransızca eğitim vererek mezunlarını vatan haini yapmak gibi bir amaç güdüyorlarsa bunlar için malın ağababası olan eğitim kurumları demek doğru olur. ama gerçek şu ki fransa, fransız diline ve kültürüne takıntılı derecede önem veren bir ülke ve bunun neticesinde özellikle gelişmemiş ülkelerde kendi kültürünün yayılmasına, dünyada frankofon sayısının artmasına çok önem veriyor. varlık amaçları budur. sudan'daki türk okullarında sudan düşmanı yetiştirmediğimize göre türkiye'deki fransız okullarında türkiye düşmanı yetişmeyecektir.
  • hiçbir fikri olmadığı bir konuda bir insan nasıl fikir beyan edebilir aklım almıyor.
    sırf adı fransız lisesi olduğu için bu okulların vatan haini küçük fransızlar yetiştirdiğini düşünen insanlar acaba aynı mantıkla anadolu liselerinin vatansever anadolu gençleri, süper liselerin süper öğrenciler, düz liselerin ise düz insanlar yetiştirdiğini mi düşünüyor?
  • tam 12 senesini fransız okullarında geçirmiş biri olarak fransız liseleri açık açık beyin yıkama faaliyeti içerisine girdi mi, propaganda yaptı mı diye bana sorarsanız cevabım hayır olur.

ama mezuniyet sonrası önüme gelen üç iş teklifinden biri türkçe biri fransızca biri de ingilizce olsaydı, fransızca mektubu okurken iş teklifine daha sempatiyle yaklaşırdım. sanıyorum bu durum da herşeyi açıklıyor.

fransız liseleri, alman veya italyan liseleri açık açık beyin yıkamaz, yıkayamaz da, böyle bir emperyalist çaba içine milli eğitim bakanlığına bağlı hiçbir okul giremez. ama günün sonunda sekiz senenizi geçirdiğiniz, almanca, fransızca okuyup öğretmenleriyle arkadaş gibi olduğunuz, tarihini edebiyatını araştırıp ilgi duyduğunuz bir dünya sizi bir sempatizan yapıyor ki bu da sınavlarla girilen kurumlarda kafası çalışan insanların fransada veya italyada mühendislik vb. eğitimler alarak iş gücüne katkı sağlamaları için oldukça iyi bir fırsat.

yoksa kimse başka bir ülkeye gidip "kahrolsun türkler" diye diye okul açmaz. bu kafadan kurtulmak lazım.
  • fransiz liseli olmayan ve fakat sürüyle mezunuyla tani$mi$ biri olarak diyebilirim ki, fransiz hayrani yahut fransiz yalakasi yeti$tirdigi külliyen yalandir. aksine içli di$li olmaktan dolayi pek çogu fransizlarin dallamaliginin farkindadir ve metodoloji dedikleri sikik $ey yüzünden 16 lira tutan hesaba 21 lira verince trink diye 5 lirayi veriveren türk pratik zekasiyla gurur duymaktadir. ve dahi tanidigim en milliyetçi insanlar kendileri arasindan çikti diyerek aklinizi alabilirim bile.
  • bunlardan birinden mezun olduğum için allah belamı versin.. ne vatan hainiymişim, ne puşt, pezevenkmişim voltaire, sartre okuttu adamlar bana, yoldan çıktım..

hatta hem vatan hainiyim, hem gerizekalıyım, bir de gelmişim açıktan söylüyorum bu liselerden birinden mezun olduğumu..

hala ingilizcenin yanında verdiği fransızca dil eğitiminden başka bir şey verdiğini sanan çok zeki insanlar var..
    ama tabii beyin bedava..

yaşıtlarım trigonometri, fizik, kimya kafa patlatırken biz lisede fransız öpücüğünden girdik, türkiye-ermenistan ilişkilerinden çıktık.. yoksa bizde din dersi de yoktu zaten..

hepsini geçtim, ders veren fransız hocalardan rastgele bir tanesini seçsem, burada gelip laga luga yapan tatlı su müslümanlarından daha çok seviyorlardır bu ülkeyi ve bu ülkenin insanlarını.. hem de bazı şerefsizler gibi ırkçılık yapmadan, insanları kategorilerine göre ayırmadan seviyorlar..

o yüzdendir ki bu okulların gönderdiği açık mektup gayet samimidir benim için..
    bu da mektup: (bkz: fransa cumhuriyeti'ne açık mektup)
  • mezunları genellikle seçilmiş kişi modunda takılan liselerdir.
hesabın var mı? giriş yap