şükela:  tümü | bugün
 • birçok ilginç ayrıntının ortaya çıkması sonucunu doğurmuş ve savaşı kazanan almanların, fransızlardan tazminat olarak beş milyar frank istediği savaştır.

  - tanınmış bir fransız likörü olan grand marnier'nin yapımına 1870/71 alman-fransız savaşları neden olmuştur:
  grand marnier'nin yaratıcısı olan jean baptiste lapostolle 1820 li yıllarda paris yakınlarında bir damıtım evi işletirken, paris in işgal edilmesiyle birlikte cognac kentine göç eder. cognac da yaşadığı süre boyunca kaliteli konyakları satın alıp zengin bir kav oluşturur. savaş bitip de evine döndüğünde, damadıyla birlikte konyakla ilgili deneyler yapar.

  - alman kuşatması sonucu posta hizmetlerinin aksamasından dolayı, fransız posta idaresi, dünyada bir ilki gerçekleştirerek postalarını savaş boyunca balonla taşımıştır.

  - savaş sırasında imparator louis napoléon*
  gelişen sanayii ayakta tutan bilimadamlarından, ordunun gıda gereksinmelerine cevap verecek, dayanıklı, ucuz ve besleyici gıdalar bulmalarını ister.
  fransız kimyacı henri mégé-mouriés, imparator'un çağrısına uyarak 1869 yılında tereyağ gibi besleyici ve onun tadında, dayanıklı ama çok daha ucuz bir başka yağı, margarini icat eder.

  - alman imparatorluğu kurulur ve mark resmi para olarak ilan edilir.
 • fransiz prusya savasi 1. dünya savaşına giden yoldaki önemli kilometre taşlarından biridir. bu savaş sadece alman imparatorluğunun kurulmasını sağlamakla kalmamış, prusya avusturya savaşı ve amerikan iç savaşı ile birlikte askeri teknoloji ve taktiklerde önemli değişimlere gidilmesine sebep olmuştur.

  düşmanına göre oldukça profesyonel askerler bulunduran ve daha kaliteli tüfeklere sahip olan fransız ordusu, zorunlu askerlik kanunlarınca askere alınan gençlerden oluşmuş sayıca üstün alman ordusu tarafından hacamat edilmiştir. bu savaştan sonra artık tüfek kullanmanın kolaylaştığı ve orduların profesyonelleşmekten çok sayı üstünlüğüne ve uzun menzilli topçulara önem vermesi gerektiği anlaşılmış ve dünyada ordular bu ilkelere göre düzenlenmeye başlamıştır.
 • "fransa-prusya savaşı" şeklinde yazılması gereken savaştır.
 • bu savaşta, fransızların almanlar karşısında yenilmesinin bir nedeni de fransız askerlerinin yoksul, güçsüz işçi ve askerlerden oluşması ve buna karşın almanların ise sağlıklı, gücü kuvveti yerinde köylülerden oluşmasıdır
 • 19 temmuz 1870 - 10 mayıs 1871 tarihleri arasında fransız ikinci imparatorluğu ile prusya krallığı arasında yapılan savaş. fransa'da genellikle 1870 savaşı olarak adlandırılır.
 • charles louis napoleon'nun yenilgisiyle sonuçlanan bu savaş (1870), otto von bismarck'ın birleşik almanya'yı kurmasında önemli bir gelişmedir. almanların savaşın sonunda alsace-lorraine'ni alması, fransızlar için büyük bir kayıp olmuştur çünkü dönemin sanayisinin çoğu o bölgedeydi. günümüzde bir kısmı fransa toprakları içinde yer alan alsace-lorraine'de, alman ve fransız karışımı bir ırk vardır ve her iki ülkenin dili de konuşulur. söylenene göre, mitralyöz ilk kez bu savaşta kullanılmış ama göründüğü üzere fransızlara üstünlük kazandıramamıştır. nedeni ise içinde bulunduğu dönemde kullanmayı bilenlerin sayısının oldukça az olmasıdır.
 • fransa lideri 3. napolyon’un prusya’nın artan gücünü bir tehdit olarak görmesi ve prusya’nın kazanımlarını sınırlandırmak gayesiyle almanya’dan toprak talep etti. bismarck bu talebi reddetti ve 3. napolyon’un bu tehdidi daha önce prusya ile aynı safta yer almaya gönülsüz olan alman devletlerini de prusya’nın safına itti. bismarck’ın istediği fırsat bir anda ayağına gelmişti ve kurt politikacı abimiz bu fırsatı çok iyi değerlendirdi. bismarck prusya kralı ve fransız büyükelçisi arasındaki konuşma raporunu fransa’nın onurunu kıracak biçimde değiştirerek fransa’yı kışkırttı. ems telgrafı yayınlanınca fransız imparatoru 3. napolyon öfkelenerek prusya’ya savaş ilan etti ve böylece savaş 19 temmuz 1870’de başlamış oldu. fransızların karışıklık ve gecikmeler içindeki seferberlik ilanına karşın prusya 380 bin askeri tam tahkimat ile cepheye sürmüştü bile. fransız kuvvetleri sayısal olarak prusyalılardan daha üstündü (internette prusya ordusunun sayısının fransızlardan daha fazla yazdığına bakmayın). fransa savaş bakanı leboeuf’un savaş hazırlıklarının tamamlandığını ifade etmesine rağmen savaş başladığında tüfeği bile olmayan piyadelerin olduğu görüldü. prusya ordusu ise tam tersine iyi donanımlı ve disiplinliydi. daha altı yıl önce ikinci schleswing-holstein savaşında danimarka’yı yenen dört yıl önce avusturya-macaristan imparatorluğunu savaşta darma duman etmiş bir çok savaş tecrübesi bulunan bir orduydu.

  6 ağustos 1870 tarihinde wörth muharebesinde mareşal mac-mahon komutasındaki fransız sağ kanadı konumunu yitirerek batıya doğru geri çekilir. aynı gün 64 km. kuzey batıda bulunan fransız sol kanat komutanı mareşal achille banzaine saarbrücken yakınlarından metz kalesinin batısına sürülür. mareşal bazaine ‘in ordusu çekilmeye zorlandığı metz’de prusya 1. ve 2. orduları tarafından kuşatılır. bu yenilgi sonrası mac-mahon tarafından komuta edilen ve 3. napolyonun eşlik ettiği fransız sağ kanadı banzaine’yi kurtarmak ister lakin kendilerini bir tuzağın içinde bulurlar. 31 ağustos günü fransız ordusu komple kuşatılır ve 1-2 eylül 1870 tarihlerinde sedan savaşı gerçekleşir. bu savaş net prusya zaferiyle biter bütün fransız ordusu dağıtılır ve fransa imparatoru 3. napolyon esir alınır. bu savaştan sonra prusya ordusu sakince paris’i kuşatır şehre hiçbir zaman tam bir saldırı yapmadan beklemede kalırlar. bir süre sonra yoksullar açlıktan ölmeye başlarken zenginler tuileries hayvanat bahçesindeki hayvanları yemek durumunda kalır. en sonunda bu kuşatmaya dayanamayan şehir kendi kendine teslim olur. bu savaş sonucunda prusya alsace-lorraine’ni fransa’dan alır. savaş tazminatı olarak fransa 5 milyon frank öder. bu savaştan sonra alman devletleri prusya çatısı altında birleşmeyi kabul eder ve 2. reich versay sarayında ilan edilir.