• provence-alpes-côte d’azur bölgesinin sahil kısımları.

(bkz: cote d'azur/@guatr cemo)
  • iyi güzel hoş da her yer şehir olmuş be burda. çok düzenli, güzel kentler ve kasabalar var, ama doğa yok. inanın özellikle nice-antibes-cannes üçlüsü tek bir şehir olmuş adeta, ve her yer beton. saint tropez-marsilya arasındaki bölgede belki biraz daha sükunete ulaşabilirsiniz. aman diyim marsilya'dan uzak durun. 4 ay yaşadım, ben bilirim.

ben doğaseverim kardeşim. yaz tatili diye betona, şehir uğultusuna mı gideceğiz? bu nedenle bakir kalmış yunanistan sahilleri bence buradan yeğdir. hem de dibimizde.

illa ki gidilmeli, ama bence baharda. denize girme beklentisiyle değil, kasaba kasaba gezme arzusuyla. yoksa o deniz türkiye'de de var. daha iyisi var. cote d'azur her yerine birer gün ayırarak, bir haftalık bir gezme tatili için uygun bir bölge. deniz tatili için değil. eskidenmiş o.

yüksek fiyatları ve tüm ünlü plajları dolduran magripli nüfusu da belirteyim.
  • vikipediye göre fransa'nın akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen addır, ama benim için fransa'nın marmara ereğlisi veya karadeniz ereğlisidir. bana hep onu çağrıştırıyor...
  • (bkz: cote d'azur)
  • son dakika bir aksilik çıkmazsa, arkadaşlarla beraber 10 günlük bir seyahat planıyla gezeceğiz. 2 gün monaco, 4 gün nice, 4 gün de st. tropez olarak planladık. nice’te kalacağımız günlerde günübirlik olarak cannes ve antibes’i de görmeyi planlıyoruz.

ilk etapta iki çift olarak gidiyoruz, belki sonradan dahil olan başka arkadaşlar olabilir. cote d’azur ile ilgili mutlaka gidip görün şeklinde önerileri, yeme içme ve alternatif rota tavsiyeleri olan varsa yeşillendirebilir.

tren yolculuğu konusunda epey güzel yorum okudum, rotayı da inceledim, yer yer denize sıfır güzergahlar var. ama araç kiralama konusunda da soru işaretlerimiz yok değil.

not: bu entry plan netleştikçe, öneriler geldikçe güncellenecektir.
  • fransız rivierasını ilk gördüğünde eşimin tepkisi “beni buraya gömün” olmuştu. hala karı koca en sevdiğimiz ve imkan olursa yaşamayı hayal ettiğimiz yerdir.
  • monaca, nice, st.tropez ve cannes.
    iste boyle bir yer
hesabın var mı? giriş yap