şükela:  tümü | bugün soru sor
  • faydası yok demiyorum ama artık günümüzde ingilizce gibi bir dil varken bu dilleri öğrenmeye kasmak zaman kaybı. bu zaman yerine daha faydalı şeyler öğrenebilir. ki artık almanı fransızı bile kendi dillerini boşverip ingilizce kasıyor olmasına rağmen.
  • almanlar milliyetçidir, fuarlarda almanca bilmediğinizi öğrenince burun kıvırırlar.

en azından, 'sen türkçe biliyor musun sayın ziyaretçi' diyecek kadar bilmek isterdim.
  • bu da dahil bütün genellemelerin yanlış olduğu öngörüsünü ispatlayan önermedir. lisan öğrenmek hiçbir şekilde gereksiz bir uğraş değildir.
  • google translate varken ingilizce konuşmaya bile gerek yok.

aslında 'konuşmaya' gerek yok. nasılsa kimse dinlemiyor.
  • öncelikle (bkz: sen öğrenme ulan ayı)
    şimdi tanıma geçelim: ingilizce öğrenmekte zorlanan yazar beyanıdır.
    dostum artık ingilizce bilmek meziyet değil onu zaten bileceksin, insanlar kendini geliştirmek için öğrenmiyor bunu, gündelik hayatta bile lazım oluyor.
    kendini geliştirmek istiyorsan üçüncü ve dördüncü dilleri öğrenip öğrenmemek de senin elinde.
    fransızca bilmem ama almanca ve ispanyolca öğrenmek ufkumu açtı.
  • bildiğim kadarıyla dünyada diplomasi dili halen fransızca. elçiliklerimiz kendi aralarında yazışırken bile fransızca kullanırlar. son dönemlerde ingilizce ağırlığı biraz artmış olabilir. farnsa ile ticari münasebetimizde üst düzeydedir.

almanca öğrenmekte gereksiz değildir. türkiyenin en çok ithalat yaptığı avrupa ülkesi almanyadır, ayrıca en çok ihracat yaptığı ülke de almanyadır.
  • gereksizse öğrenmezsin.
    hani sanki öğretilen her şeyi öğreniyormuş gibi "fransızcayla almanca niye öğretiliyor çok gereksiz." diye serzeniş edilmiş.
    ebru kursu diye bir olgu var bu topraklarda. öğretiliyor diye gidip öğrenmek zorunda değilsin. bırak meraklısı okusun öğrensin, sen evde oturmaya devam et. sığır kal.

ama bence her şeyden önce git türkçe öğren. yüklemsiz tümce kurma.