*

şükela:  tümü | bugün
 • 3.dil olarak çekişmeli mücadele olacak gibi görünüyor. fransızca her ne kadar aşırı zor da olsa göz kırpmakta. yarı finaldeki diğer karşılaşma çince vs rusça maçı. almanca ve italyanca ise sürpriz bi şekilde gruplardan çıkamamıştı.
 • biri daha minimal ve seçkin, diğeri daha geniş kitlelere yönelik ve efektiftir.
 • birini hakkiyla ogrenen digerini de (ozellikle yazili kaynaklar soz konusuysa) rahatlikla anlar
 • fransızca öğrenerek keşfedilebilecek yerler: fransa, lüksemburg, monako, belçika (bir kısmı), kanada (kuzey kısımları) ve orta-batı afrika

  ispanyolca öğrenilerek keşfedilebilecek yerler: ispanya, portekiz, güney amerika kıtasının tamamı (brezilya'da portekizce konuşuluyor ama ispanyolca da anlıyorlar) orta amerika ülkelerinin tamamı, meksika, abd'nin güney eyaletleri (teksas - kaliforniya arası)
 • birisi içinde bulunduğum sürecin (fransızca) diğeri de bu haftadan itibaren içinde bulunacağım sürecin dilidir. fransızcam intermediate, ingilizcem advanced. ispanyolca'yı da fr'dan daha hızlı bir şekilde advanced'e çekeceğimi düşünüyorum. çünkü dil çok süper bişi hep onu sevelim...
 • dünyanın en itici ve en güzel iki dili.
  not: güzel olan ispanyolca tabii ki.
 • merak ettiğim versus.yani albert camus okumasaydım kesin ispanyolca olacaktı.bilmiyorum.bakacağız artık
 • (bkz: koç lisesi)
 • aynı kökten* gelen iki dilin kapışması. ispanyolca daha önde bana kalırsa.

  bir kere anadili ispanyolca olan 470 milyon insan var, totalde 600 milyona yakın insan ispanyolca konuşuyor. fransızca için bu rakam 100 milyon anadil, totalde de 300 milyon. ayrıca avrupa dışında fransızca konuşan afrika kolonilerinin hepsinin yerel dili var ve anadilleri yerel dilleri. fransızca'yı okullarda öğreniyorlar genelde. ispanyol kolonilerinin bulunduğu güney amerika'da ise durum farklı. güney amerika ülkelerinin de yerel dilleri var pek tabii lakin bu ülkelerde nüfusun çok büyük bir kısmının anadili ispanyolca. bu nedenden dolayı total konuşan sayısıyla anadili ispanyolca olan insan sayısı birbirine yakın. fransızca'da ise uçurum var.

  konuşan sayısında böylesine bir fark olmasına rağmen böyle bir versusun olması yani halen bir rekabetten söz edebilmemizin nedeni hispanik ülkelerin hiçbirinin bir fransa kadar siyasi güce sahip olmaması. diplomaside ve olimpiyatlar başta olmak üzere bir çok organizasyonda fransızca ve ingilizce egemenliği mevcut. bu sebepten ötürü fransızca da en az ispanyolca kadar göz önünde bulunuyor.

  bir diğer konu popüler kültür. zira bir dili televizyonda, radyoda, webde, sağda solda ne kadar görüyorsak o dil o kadar kuvvetlidir. bundan bir 20 yıl öncesine dek fransızca bu konuda bir tık öndeydi bence ama şu anda ispanyolca yakaladı ve solladı. müzik alanında fransızca ile ispanyolca kıyaslanmaz bile. bir kaç romantik fransızca şarkıyı çıkardığımız anda elde bir şey kalmıyor pek. ama ispanyolca'nın 98 dünya kupasıyla başlayıp günümüzde despacito ile devam eden sert bir hakimiyeti söz konusu. bu süreç içinde tek tük fransızca şarkı çıksa da hiç birisi bir "livin' la vida loca" bir "bailando" etkisi yaratmadı dünyada. dizilerde ise malumunuz bir narcos gerçeği var. narcos sayesinde ispanyolca öğrenen birçok tanıdığım var. fransızca bu konuda çok zayıf. edebiyat konusuna girmeyeceğim çünkü iki dilin de efsanler efsanesi yazarları ve eserleri var çok sayıda. böyle bir karşılaştırma yapmak bana düşmez.

  yani aslında ispanyolca fransızca'nın birçok alanda önünde ama fransa'nın köklü siyasi gücü ve yıllar önce kabul ettirdiği egemen dil fransızca'dır anlayışı yüzünden fransızca ispanyolca ile rekabet edebiliyor. iki dil arasında kaldıysanız fazla düşünmeyin bence. ispanyolca kardeş dili fransızca'ya göre çok daha kolay öğreniliyor. bu bile tercih sebebi başlı başına.

  not: yakın zamanda bu iki dilin birbirine ne kadar benzediğiyle ilgili bir yazı da yazacağım. bu sadece kısa bir giriş oldu aslında.
 • arkadaşlar yardım edin. ingilizceyi baya ilerlettim. özel bir şirkette çalışıyorum. bir dil daha öğrenmek istiyorum. tam olarak neye yarayacak onu da bilmiyorum ama en azından ikinci bir dil cv'yi karizmatik gösteriyor. önerilerinize açığım.