şükela:  tümü | bugün
  • 1 aralık 1909 – 10 temmuz 1958 tarihleri arasında ya$amı$ majisyen. çek cumhuriyeti'nin opava $ehrinde dünyaya gelmi$tir. yapıtları arasında; "golden book of wisdom", "initiation into hermetics", "the practice of magical evocation", "the key to the true quabbalah" bulunmaktadır.

    http://www.abardoncompanion.com/

    kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/franz_bardon

    ukteyi veren: djnr (22.01.2007 15:13)
  • "herkes kendi yolunu bulmalı, bunu ondan başka kimse yapamaz. dünyadaki her insanın başlıca iki öğretmeni vardır; birincisi kendisi, ikincisi kaderi. kendi çabasıyla, yöntemiyle, vazgeçmesiyle, acısıyla, yasıyla başaramadığı şeyler, hayal kırıklıkları ve kaderin tokatları olarak kişiye geri sunulacaktır. tekrar ve tekrar insanoğlunun bu dünyada öğrenmesi, kendini geliştirmesi ve mükemmelleştirmesi adına insanoğluna meydan okunur. iyinin tadına varmalı; kötüden dersini çıkarmalı; ama asla pes ediyorum dememeli, çünkü bu gezegende olan biten her şeyin iyi bir nedeni vardır; onun başına gelen her şey, her zaman ve doğru zamanda iyi nedenlerden ötürü meydana gelir. bütün olayları yüreklice karşılamak ve kendi gelişimi adına onlardan ders çıkarmak her insanın en temel görevidir ve hayat bir okuldur, eğlence panayırı değil." -franz bardon.
  • teorisi büyük ölçüde elementlere dayalıdır. insan karakter özelliklerini ateş, su, toprak ve hava (hayır tahta yok) elementleriyle benzeştirir. bunlar olumlu veya olumsuz özellik olabilir. örneğin cesaret olumlu bir ateş özelliği iken, öfke olumsuz bir ateş özelliğidir. kişinin olgunlaşmaya erişmesinde olumsuz yönden fazla olan elementleri bir takım hermetik tekniklerle azaltmalarını önerir. zihin konsantrasyonuna yönelik bir takım egzersiz çalışmaları da initiation into hermetics kitabında tanıtılır. elementler teorisi; havada uçarcasına hızlı yürüyen shangri la rahipleri, kül üstünde yürüyen yogalar gibi mistik olayları açıklayabilir görünmektedir diyelim yine de pozitivizm ve rasyonalizmden şaşmayalım.