şükela:  tümü | bugün
 • 1 eylül 1938'den 24 eylül 1942'ye kadar üçüncü reich'ın kara kuvvetleri kurmay başkanı olan general.hitler'i yaklaşmakta olan stalingrad felaketine karşı defalarca uyarmış,stalin 'in rus iç savaş'ında aynı bölgede çar yanlısı orduları da benzer bir şekilde kıskaca alıp yendiğini hatırlatmıştır.hitler ise en sonunda bu uyarılardan sıkılmış ve halder'i 24 eylül 1942'de görevden almıştır.

  ancak halder uyarılarında haklı çıkmış,kızıl ordu 20 sene önce rus iç savaşında beyaz ordu birliklerine karşı uyguladığı kuşatma harekatının bir benzerini yapmış ve alman altıncı ordusunu kuşatıp ikmalsiz bırakmıştır.
 • wehrmacht hitler’e sadakat yemini ederken, almanlar avrupa’yı kasıp kavururken alman ordusunun genelkurmay başkanıdır; savaşın almanya’nın aleyhine dönmeye başladığı 42’de görevden alınır, 48’deki savaş suçları mahkemesinde eski silah arkadaşlarının aleyhine tanıklık yapar, 61’de de danışmanlık yaptığı amerikalılardan madalya alır. kendisi yaptığı bu ahmet hakanlıklarla kalsa (bkz: karaktersiz herif) diye bkz verir geçilir ama bunun dışında tarihi gerçekleri tahrif etmek/çarpıtmak gibi bir durumu da yol açıyor.

  şöyle ki 1948 yılında yayınlamaya başladığı “savaş günlükleri” adı altındaki anılarıyla doğu cephesi hakkında bir mitin oluşmasına yol açıyor:
  ”wehrmacht kusursuz bir şekilde savaşmıştır, arada katliamlar yapıldıysa bunu kötü çocuk ssler yapmıştır. alman genelkurmayı ve generallerinin planları hatasızdır ama ah o hitler yok mu o hitler, laftan anlamayan manyağın tekidir. ayrıca rasputitsadan dolayı tanklar çamura saplanmış, kış da çok soğuk olmuştur. müttefik olan rumen, macar, hırvat vs. askerleri zaten korkağın önde gidenidir,t-34’ün gölgesini gördüler mi kaçmaya başlıyorlardır. bir de inanır mısın 1 alman askerine karşı sen de 5, ben diyeyim 10, o desin 20 rus askeri düşmüştür; öldür öldür bitmemiştir. yoksa var ya stalingrad’da düşerdi, moskova’da alınırdı.”

  bu anılar soğuk savaşın başladığı ve batı kamuoyunda rusların tekrardan kötü adamlara dönüştüğü zamana denk geldiği için çok ilgi çekmiştir. sonrasında von manstein, guderian, von rundstedt vb. gibi wehrmact’ın ağır topları da anılarında benzer bir söylem belirlemiştir. o sırada sovyetlerin yönetiminde bulunan stalin ve ekibi kendi hataları ortaya çıkmasın diye kızıl ordunun generallerinin ve askerlerinin anılarının yayınlanmasını engellemiş ve resmi rakamları ve belgeleri kamuoyuyla paylaşmamışlardır. sonunda da halder’in söylemi doğu cephesiyle ilgili resmi tarih anlatısına dönüşür.

  mesela anılarında; stalingrad çevresindeki cephede yer alan boşlukları doldurması için getirilen rumenler için uranüs harekatı başlayınca hemen korkup kaçtılar der ama adamlara tanksavar silahlar verilmediğinden bahsetmez. savaş genelinde rusların almanlara karşı sayısal üstünlüğüne dair abartılı rakamlar verir ama resmi rakamlara göre bu oran; 1’e karşı 2.77’dir. iklim şartlarının kötülüğünden dem vurmasına rağmen –sanki rusya daha önceleri akdeniz iklimine sahipti de hava bir anda 1941’de soğuyor- genelkurmay başkanlığını yaptığı orduya doğru düzgün kışlık ekipman verilmediğinden bahsetmez.

  mesela bir önceki entryde stalingrad ile ilgili bir örnek verilmiş. stalingrad savaşı, birincil hedefi kafkaslar üzerinden hazar petrollerine ulaşmak olan fall blau’nın bir parçasıdır. 6. ordu stalingrad’dan çekilmesi demek , ordu grubu a’nın ikmal hatlarının kesilmesi ve geri çekilmesi demektir.. bu da 1942 yazında başlayan bütün saldırının hiç olması demek. ki o sırada da 6. ordu’nın stalingrad’ı temizleyip volga’ya ulaşmasına 300 metre kalmış. hani savaştan 6-7 yıl sonra anı yazıp “şöyle olsaydı, böyle olsaydı” demek kolay ama o sırada “deli” hitler’in önünde iki seçenek var gibi duruyor *: yüzbinlerce askerden oluşan ordu grubunun saldırısını bir anda durdurup, bütün birliklerini geri çekmesi veya 6. orduya biraz daha takviye gönderip, saldırıya devam etmek. tabiî ki de “onbaşı eskisi” hitler yanlış seçeneği seçiyor; paris'i işgal ederken kaybettiklerinden daha fazla sayıda askeri, pavlov’un evini almaya çalışırken kaybedeceğini bilemiyor ve kusursuz(!) alman generallerinin kusursuz(!) planları çöpe gidiyor vs. vs. vs.

  kısaca anıları ve kendi kafasındaki diğer elemanlar vasıtasıyla doğu cephesindeki yenilginin bütün suçunu ve sorumluluğunu hitler’e, doğa koşullarına, diğer generallere vs. atmış; ama başarıları, zaferleri de kendine mal atmış ve bu söylemiyle de yıllardır süregiden bir alternatif tarih yaratmıştır.